Dom energooszczędny — o czym pamiętać przy jego budowie?
W dzisiejszych czasach, gdy troska o środowisko naturalne oraz efektywność energetyczną stają się priorytetem, koncepcja domu energooszczędnego zdobywa coraz większą popularność. To nie tylko nowoczesne podejście do budownictwa, lecz także świadomy wybór, który przekłada się na zrównoważony rozwój i oszczędność zasobów. Czym dokładnie jest dom energooszczędny? O jakich kwestiach należy pamiętać przy budowie tego typu domu? Odpowiadamy!
Mój Prąd 5.0 – podsumowanie informacji o programie
Mój Prąd 5.0 to piąta edycja programu dofinansowań do fotowoltaiki i innych urządzeń korzystających z energii odnawialnej. Program organizuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z artykułu dowiesz się, do kogo zaadresowano tą formę wsparcia i czym najnowsza wersja programu różni się od poprzednich.
Ulga termomodernizacyjna 2022 – co można odliczyć?
Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona 1 stycznia 2019 roku. Ustawodawca umożliwił wtedy odliczenie od podatku dochodowego kwoty wydatków poniesionych na termomodernizację budynku. Z artykułu dowiesz się, jakie są zasady stosowania ulgi przy rozliczeniu PIT za rok 2022 oraz jakie niuanse wiążą się z jej rozliczaniem.
Limit 2000 kWh – co oznacza zamrożenie cen prądu?
Wprowadzenie limitu 2000 kWh do obowiązuje preferencyjna stawka sprzedaży energii elektrycznej został zakomunikowany końcem 2022 roku. Jest to jedno z działań osłonowych, które ma odbiorców indywidualnych i zachęcać ich do oszczędzania energii. Z artykułu dowiesz się, na czym polega ten limit i kto może z niego skorzystać.
Jakie będą podwyżki cen prądu w 2023?
Rok 2022 upłynął pod znakiem wysokiej inflacji. Drożyzna wynika w głównej mierze z cen surowców energetycznych, które przyczyniają się m.in. do wzrostu kosztów wytwarzania energii elektrycznej. Z artykułu dowiesz się, czy ceny prądu nadal będą rosnąć i jakich rachunków za energię powinieneś się spodziewać w 2023 roku i co zrobić, aby zaoszczędzić.
Jakie znaczenie ma deklaracja do ceeb? Wyjaśniamy
Złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest obowiązkowe dla każdego właściciela budynku mieszkalnego. Niezłożenie deklaracji może skutkować nałożeniem kary w wysokości nawet do 5000 zł. Zobacz, czego dokładnie dotyczy dokument i dlaczego poprawne zadeklarowanie źródła ciepła spore znaczenie.