Pompa ciepła 9kW – do jakiego domu?

Pompa ciepła 9kW – do jakiego domu?2024-05-27T21:37:12+02:00

Spis treści

Ile prądu zużywa pompa ciepła 9kW?

Do jakiego domu pompa ciepła?

Pompa ciepła 9kW to jedna z najczęściej wybieranej odmiany mocy pompy ciepła typu powietrze woda. Urządzenie jest zasilanie energią elektryczną, ale ciepło pobiera bezpośrednio z atmosfery. Przyjmuje się, że nowoczesne powietrzne pompy ciepła dzięki swojej wysokiej sprawności zużywają do produkcji ciepła tylko 20% energii elektrycznej. Pozostała część to ciepło zgromadzone w powietrzu.

Pompa ciepła to urządzenie, które może współpracować:

 • z instalacją hydrauliczną wysokotemperaturową – najczęściej ma to miejsce w budynkach starszego typu, wyposażonych w standardowe grzejniki, które współpracowały kiedyś z kotłem na paliwo stałe lub gaz.

 • z instalacją hydrauliczną niskotemperaturową – dotyczy to najczęściej nowych domów, wybudowanych wedle najwyższych standardów energetycznych. Instalacje tego typu bazują najczęściej na ogrzewaniu  podłogowym, pracującym w temperaturze ok. 35°C.

Pomimo tego, że pompy ciepła są dość uniwersalne, to współpracują najlepiej z instalacjami niskotemperaturowymi. Wraz ze wzrostem zadanej temperatury w układzie hydraulicznym ich efektywność pracy spada.

Dostosowanie pompy ciepła 9kW do budynku wymaga znajomości zapotrzebowania na ciepło.

Dostosowanie pompy ciepła 9kW do budynku wymaga znajomości zapotrzebowania na ciepło
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Wskaźnik Ep z charakterystyki energetycznej

Moc i ostateczny koszt pompy ciepła zależą m.in. od standardu energetycznego budynku. Jednym z kluczowych wskaźników, które powinieneś znać jest zapotrzebowanie na ciepło (Ep). Jeśli jesteś właścicielem w miarę nowego budynku i dysponujesz jego projektem budowlanym, to wartość Ep znajdziesz w charakterystyce energetycznej. W przypadku gdy Twój budynek ma już swoje lata i nie dysponujesz dokumentacją budowlaną, możesz zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego. Po jego zakończeniu dostaniesz świadectwo energetyczne.

Wartość zapotrzebowania na ciepło może być skrajnie różna dla poszczególnych typów budynków:

 • 150-200 kWh/m2/rok – w przypadku starego budownictwa charakteryzującego się niskiej jakości izolacją termiczną lub jej brakiem
 • 100-150 kWh/m2/rok – w przypadku budownictwa z okresu lat ‘90, charakteryzującego się średniej jakości izolacją termiczną
 • 70-100 kWh/m2/rok – w przypadku nowego budownictwa z zastosowaniem nowoczesnych materiałów izolacyjnych
 • 40-70 kWh/m2/rok – w przypadku najnowocześniejszych domów, budowanych wg projektów domów niskoenergochłonnych lub pasywnych

Jeśli znasz zapotrzebowanie na ciepło swojego domu, możesz dokładnie oszacować potrzebną moc pompy ciepła.

Pompa ciepła 9kW a powierzchnia domu

Należy pamiętać, że odpowiednie dostosowanie mocy pompy ciepła do budynku to bardzo istotna kwestia. W przypadku gdy zainstalujesz urządzenie o zbyt niskiej mocy będzie ono musiało działać “na wysokich obrotach”. W konsekwencji budynek może być niedogrzany – urządzenie po prostu nie poradzi sobie z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości energii cieplnej. Rzecz jasna przeciążenie urządzenia spowoduje też przedwczesne zużycie niektórych podzespołów.

Jeśli zainstalujesz zaś urządzenie o zbyt dużej mocy, to może wystąpić problem związany z tzw. taktowaniem. Ogólnie mówiąc polega ono na bardzo częstym włączaniu i wyłączaniu się urządzenia. W efekcie znacznie obniża się żywotność jednego z bardziej kluczowych i kosztownych podzespołów – sprężarki.

Obliczenie, czy pompa ciepła 9kW pasuje do budynku o danej powierzchni wymaga podzielenia  metrażu przez zapotrzebowanie na ciepło. Przykład obliczeń znajdziesz poniżej:

 • Pompa ciepła ma moc 9kW (9000 W)
 • Wartość zapotrzebowania na ciepło to 65 kWh/m2/rok

 • Pompa ciepła będzie pasowała do budynku o powierzchni 9000/65, czyli około 138 m2
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Koszt użytkowania pompy ciepła 9kW

Oszacowanie poziomu zużycia energii elektrycznej wymaga znajomości poziomu sprawności energetycznej (COP lub SCOP) danego modelu urządzenia.

Wskaźnik COP (Coefficient Of Performance) określa, ile kWh energii cieplnej wyprodukuje pompa ciepła za pomocą 1 kWh prądu. Należy pamiętać, że COP jest wskaźnikiem określonym w wyniku badań laboratoryjnych, przy założeniu konkretnych temperatur powietrza i wody. Oczywiście w rzeczywistości temperatura zewnętrzna jest zmienna w zależności od pory roku, a nawet dnia. Z tego powodu lepszym wskaźnikiem do określenia sprawności danego urządzenia może okazać się SCOP. Analogicznie do COP wyraża on stosunek energii wyprodukowanej do energii pobranej, ale jest to wskaźnik szacunkowy i uwzględnia zmienność temperatury w trakcie trwania całego sezonu.

Aby sprawdzić, jaki budżet zabezpieczyć na eksploatację pompy ciepła, możesz posłużyć się tym przykładem obliczeń:

 • Urządzenie ma moc 9kW (9000 W)
 • SCOP pompy ciepła to 4
 • Zużycie energii elektrycznej w sezonie wyniesie: 9000/4, czyli 2250 kWh
 • Koszt 1 kWh to ~0,82 zł (szczegóły z wytłumaczeniem specyfiki cen prądu oraz aktualne ceny energii znajdziesz na https://enerad.pl/prad/ceny-pradu/)

 • Koszt eksploatacji pompy ciepła w sezonie to 2250 x 0,82, czyli 1845 zł

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła ma sens bez fotowoltaiki?2023-04-08T09:39:45+02:00

Montaż tego urządzenia to dobre rozwiązane ze względu na rosnące ceny gazu i węgla. Należy pamiętać, że ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła uznaje się aktualnie za najtańszą z możliwych opcji, nawet jeśli nie posiadasz instalacji fotowoltaicznej.

Do jakiej powierzchni domu nadaje się pompa ciepła 9kW?2023-04-08T09:39:50+02:00

Nie istnieje uniwersalny przelicznik, który pozwalałby dopasować moc pompy ciepła tylko na podstawie metrażu domu. Aby nie popełnić błędu powinieneś znać przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne budynku. Możesz go znaleźć m.in. w charakterystyce energetycznej dołączonej do projektu budowlanego. Po pomnożeniu wartości wskaźnika Ep przez metraż budynku otrzymasz informację o potrzebnej wydajności urządzenia.

Ile kosztuje pompa ciepła 9kW?2023-04-08T09:39:56+02:00

Aktualne ceny powietrznych pomp ciepła o wydajności 9kW wahają się od 20 000 do 45 000 zł. Ostateczna kwota, jaką będziesz musiał wydać zależy od wybranego producenta. Produkty pochodzące z fabryk europejskich kosztują więcej, ale są budowane w oparciu o najwyższej jakości podzespoły. Wysokie jakości sprężarki inwerterowe pozwalają pracować urządzeniom bezawaryjnie przez wiele lat.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Popularne modele pomp ciepła

Pompa ciepła 9kW Panasonic

Jedną z opcji wyboru jest pompa ciepła Panasonic. Ten japoński producent cieszy się sporą renomą na rynku. Firma istnieje od 1928 roku, natomiast doświadczenie w dziedzinie urządzeń do ogrzewania i chłodzenia zbiera od 1958 roku. Pierwsze pompy ciepła powietrze woda zostały wprowadzone na rynek japoński już w 1973, czyli ponad 50 lat temu (!). Panasonic to międzynarodowa korporacja, która zatrudnia na całym świecie ponad 260 tysięcy pracowników.

Panasonic oferuje aktualnie pompy ciepła z następujących serii:

 • Aquarea High Performance – modele są oferowane w wersjach All-In-One (ze zintegrowanym zbiornikiem cwu), split i monoblok. Wybór dostępnych mocy zaczyna się na 3 a kończy na 16kW.
 • Aquarea T-CAP – najpopularniejsza ze wszystkich serii urządzeń Panasonica. Charakteryzuje się możliwością pracy w bardzo niskich temperaturach. Producent deklaruje, że T-CAP zaczyna korzystać z wbudowanej grzałki dopiero przy temperaturze -20°C.
 • Aquarea HT – seria dedykowana do współpraca z wysokotemperaturowymi instalacjami hydraulicznymi i grzejnikami starego typu. Urządzenie ma też możliwość pracy w systemie biwalentnym.

Pompa ciepła 9kW Mitsubishi

Należy pamiętać, że Mitsubishi nie oferuje pomp ciepła dokładnie o mocy 9kW. Pompy ciepła Mitsubishi z serii Zubadan są oferowane w odmianach mocy 6, 8, 10, 12 i 14kW. Urządzenia oferują maksymalną temperaturę wody na wylocie zasilania na poziomie 60°C. Producent deklaruje utrzymanie pełnej wydajności grzewczej nawet w temperaturze -15°C. W zależności od mocy danego modelu, urządzenie generuje hałas na poziomie od 41 do 46dB. Mitsubishi udziela na swoje urządzenia 5-letniej gwarancji. Obejmuje ona urządzenie wraz ze wszystkimi jego podzespołami.

Producent zastosował w pompach ciepła Zubadan dodatkowy wymiennik ciepła, tzw. dochładzacz HIC. W efekcie dotrysku czynnika chłodzącego zwiększa się jego objętość. W konsekwencji urządzenie zwiększa moc grzewczą przy niskich temperaturach, a proces odszraniania agregatu następuje szybciej.

Urządzenie wyposażono w sprężarkę inwerterową. Ta technologia umożliwia utrzymanie dłuższej bezawaryjność urządzenia. Sprężarka może bowiem modulować swoją moc w pewnym zakresie i unika wielokrotnych operacji włączania i wyłączania.