Pompa ciepła Vaillant – opinie i recenzja

Strona główna » Pompa ciepła Vaillant – opinie i recenzja
Pompa ciepła Vaillant – opinie i recenzja2024-01-12T09:21:31+01:00

Kraj pochodzenia

Niemcy

Rok założenia firmy

1874

Nasza ocena

4,5 / 5

Spis treści

Rodzaje pomp ciepła w ofercie Vaillant

Vaillant to zdecydowanie urządzenie z górnej półki. W ofercie producenta znajdują się:

  • pompy ciepła typu powietrze woda – najpopularniejsze urządzenia w gamie pomp ciepła oferowanych przez Vaillant. Urządzenia sprzedawane w tej kategorii to zarówno urządzenia monoblokowe, jak i pompy ciepła split. Należy pamiętać, że montaż tych pierwszych nie wymaga uprawnień F-gazowych. Dzięki temu inwestor, który zna podstawowe zasady hydrauliki będzie mógł przeprowadzić montaż samodzielnie. Wbrew pozorom instalacja układu hydraulicznego pomiędzy jednostką zewnętrzną, a wnętrzem nie należy do bardzo trudnych.

  • pompy ciepła gruntowe – Vaillant należy do grona producentów, którzy oferują też urządzenia pobierające ciepło z kolektora gruntowego. Z jednej strony to dobre rozwiązanie, bo temperatura gruntu na odpowiedniej głębokości jest stała w zasadzie niezależnie od pory roku. W drugiej zaś strony koszt drążenia i instalacji kolektora pionowego o długości nawet 200 metrów jest bardzo duży.
  • pompy ciepła uniwersalne w zakresie rodzaju kolektora, z którym współpracują. Rolę źródła ciepła może pełnić w tym przypadku solanka, woda, jak i powietrze.

Rozważasz montaż pompy ciepła Vaillant?

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie są produkowane pompy ciepła Vaillant?2023-04-08T09:50:39+02:00

Pompy ciepła Vaillant są produkowane w niemieckich fabrykach. Lokalizacja i poziom dopracowania procesu produkcyjnego sprawiają, że urządzenia są jednymi z najlepszych oferowanych aktualnie na rynku. Należy oczywiście pamiętać, że urządzenia produkowane w Europie są zwykle droższe niż te, które pochodzącą z krajów azjatyckich.

Która seria pomp ciepła Vaillant jest najpopularniejsza?2023-04-08T09:50:45+02:00

Jedna z najpopularniejszych serii pomp ciepła oferowanych przez Vaillant to aroTHERM Split. Urządzenie składa się z agregatu zewnętrznego i wewnętrznego modułu hydraulicznego. Seria oferuje moc grzewczą do poziomu 11,8kW. Urządzenia cieszą się uznaniem zarówno użytkowników i instalatorów, którzy chwalą je szczególnie za wysoką sprawność energetyczną.

Jak dobrać moc pompy ciepła Vaillant?2023-04-08T09:51:53+02:00

Moc pompy ciepła, która będzie odpowiednia do ogrzewania Twojego domu zależy od jego łącznego jego zapotrzebowania na ciepło. Aby obliczyć potrzebną wydajność urządzenia należy pomnożyć wartość wskaźnika Ep przez powierzchnię budynku. Wartość Ep jest dostępna w charakterystyce energetycznej, która począwszy od 2001 roku stanowi obowiązkowy załącznik do projektu budowlanego.

Ile lat gwarancji obowiązuje na pompy ciepła Vaillant?2023-04-08T09:51:59+02:00

Pompy ciepła i centrale wentylacyjne oferowane przez Vaillant są objęte 5-letnią gwarancją producenta. Należy pamiętać, że utrzymanie gwarancji warunkuje uruchomienie urządzenia przez autoryzowanego serwisanta i regularnie przeprowadzanie przeglądów okresowych z wpisami do książki gwarancyjnej.

Opinie na temat pomp ciepła Vaillant

Przedsiębiorstwo Vaillant uznaje się za jednego z prekursorów branży urządzeń do ogrzewania. Historia przedsiębiorstwa sięga przecież 1874 roku. Już końcem XIX wieku jego zakłady zaczęły produkować urządzenia do podgrzewania wody w układzie zamkniętym. Producent posiada w Polsce rozbudowaną siatkę instalatorów i serwisantów. W rezultacie dostęp do części zamiennych jest bardzo dobry. Jako przykład opinii możesz spojrzeć na poniższe wpisy znalezione w Internecie:

Przy wymianie źródła ciepła zwróciliśmy się do firmy, która zajmowała się serwisowaniem pompy ciepła w naszym starym domu. Pracownicy polecili nam firmę Vaillant, twierdząc że takie pompy zainstalowali również w swoich domach. Chociaż urządzenie jest widoczne na codzień, to jest w zasadzie wygląda lepiej niż nasz stary kocioł gazowy. Mam wrażenie, że to niezwykle wydajne i znacznie bezpieczniejsze źródło ciepła, przy okazji przyjaźniejsze dla planety. / Opinia Pani Heleny pobrana z Trustpilot.com

Pompę ciepła Vaillant montuje się dość łatwo […]. Podczas pracy urządzenie jest ciche, ale wynika to pewnie z tego, że zdecydowałem się na jeden z najnowszych modeli. Miejmy nadzieję, że pozostanie bezawaryjne na wiele lat. / Opinia Pani Róży pobrana z Trustpilot.com

Pompa ciepła Vaillant aroTHERM Plus (zdjęcie pochodzi ze strony producenta)

Oferowane modele pomp ciepła Vaillant

Vaillant aroTHERM Plus

Pompa ciepła Vaillant aroTHERM Plus to nowoczesne urządzenie typu monoblok. Producent przystosował układ chłodzący do pracy w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy R290. Pompa ciepła pozwala na podgrzewanie wody na wyjściu do instalacji hydraulicznej aż do 75°C. Wbrew pozorom, taki poziom nie jest często spotykany w urządzeniach tego typu. aroTHERM Plus występuje w pięciu odmianach mocy: 3, 5, 7, 10 i 12 kW.

Podsumowując najważniejsze zalety serii aroTHERM można wymienić m.in.:

  • Bardzo wysoka maksymalna temperatura podgrzewania wody, dzięki czemu urządzenie świetnie nadaje się do współpracy instalacją grzejnikową starego typu.

  • Wbudowana funkcja chłodzenia. W rezultacie urządzenie sprawdzi się nie tylko, ale również latem, pozwalając na obniżenie temperatury we wnętrzu budynku.

  • Wysoka sprawność urządzenia, dzięki czemu koszty eksploatacyjne mogą być obniżone do minimum.

  • Bardzo cicha praca urządzenia. Hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną to tylko 28 dB.
  • Możliwość współpracy z akcesoryjną centralą ciepła uniTower Plus, dzięki której zestaw zostaje rozbudowany o 188 litrowy zasobnik ciepłej wody użytkowej.

Pełne zestawienie parametrów poszczególnych pomp ciepła Vaillant w odmianie monoblok znajduje się w poniższej tabeli:

Pompa ciepła Vaillant aroTHERM Plus
Jednostka zewnętrzna VWL35/6A VWL55/6A VWL75/6A VWL105/6A VWL125/6A
Jednostka wewnętrzna n/d n/d n/d n/d n/d
Funkcja grzania Tak Tak Tak Tak Tak
Funkcja chłodzenia Tak Tak Tak Tak Tak
Znamionowa moc cieplna* 3,6 kW 5,4 kW 7,0 kW 9,2 kW 12,2 kW
Hałas jednostki zewnętrznej 54 dB 54 dB 55 dB 59 dB 59 dB
COP A7/W35 3,8 – 4,8 3,3 – 4,8 3,9 – 5,0 4,3 – 5,5 3,6 – 5,5
Czynnik chłodniczy R290 R290 R290 R290 R290

*znamionowa moc cieplna jest podana dla pracy przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C

Rozważasz montaż pompy ciepła Vaillant?

Vaillant aroTHERM Split

Pompa ciepła Vaillant aroTHERM Split to urządzenie typu split. Układ składa się wobec tego z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Schemat podłączenia zakłada rzecz jasna połączenie jednostek za pomocą układu chłodniczego. Analogicznie do odmiany monoblokowej, pompa ciepła zapewnia zarówno funkcję ogrzewania, jak i chłodzenia.

Pompa ciepła aroTHERM Split (zdjęcie pochodzi ze strony producenta)

W ramach serii aroTherm Split oferowane są poniższe modele:

  • VWL35/5AS o mocy grzewczej na poziomie 3,56 kW

  • VWL55/5AS o mocy grzewczej na poziomie 4,88 kW
  • VWL75/5AS o mocy grzewczej na poziomie 6,68 kW
  • VWL105/5AS o mocy grzewczej na poziomie 10,15 kW

  • VWL125/5AS o mocy grzewczej na poziomie 11,8 kW

COP powyższych urządzeń podczas pobierania ciepła z powietrza o temperaturze 7°C i podgrzewaniu wody do temperatury 55°C wynosi od 2,45 do 3,11 w zależności od modelu. Agregaty współpracują również z jednostkami wewnętrznymi uniTower, które posiadają wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową o pojemności 185 litrów. Biorąc pod uwagę, że jednostka przypominają średniej wielkości lodówkę, można postawić ją również w pomieszczeniu o charakterze użytkowym.

Pełne zestawienie parametrów poszczególnych zestawów pomp ciepła Vaillant w odmianie split  wraz z informacją o zasadach łączenia jednostek zewnętrznych z wewnętrznymi znajduje się w poniższej tabeli:

Pompa ciepła Vaillant aroTHERM Split
Jednostka zewnętrzna VWL35/5AS VWL55/5AS VWL75/5AS VWL105/5AS VWL105/5AS
Jednostka wewn. (bez cwu) VWL57/5IS VWL77/5IS VWL127/5IS
Jednostka wewn. (z cwu) VWL78/5IS VWL 77/5IS VWL128/5IS
Funkcja grzania Tak Tak Tak Tak Tak
Funkcja chłodzenia Tak Tak Tak Tak Tak
Znamionowa moc cieplna* 3,56 kW 4,88 kW 6,68 kW 10,15 kW 11,80 kW
Hałas jednostki zewnętrznej 53 dB 54 dB 54 dB 60 dB 60 dB
COP A7/W35 4,4 – 4,8 4,0 – 4,8 4,0 – 4,8 4,1 – 4,8 4,0 – 4,8
Czynnik chłodniczy R410A R410A R410A R410A R410A

*znamionowa moc cieplna jest podana dla pracy przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C

Rozważasz montaż pompy ciepła Vaillant?

Vaillant geoTHERM perform

Vaillant geoTHERM perform to seria gruntowych pomp ciepła o wysokiej mocy grzewczej, dedykowanych do większych nieruchomości. Producent podaje, że geoTHERM sprawdza się dobrze w projektach modernizacyjnych, przy wymianie starszej pompy ciepła lub kotła innego rodzaju. Jak na zaawansowane urządzenie przystało, posiada ono oczywiście funkcję grzania, chłodzenia i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła Vaillant geoTherm perform występuje w trzech odmianach:

  • VWS 260/3 S1 o mocy grzewczej na poziomie 24,5 kW

  • VWS 400/4 S1 o mocy grzewczej na poziomie 40,4 kW

  • VWS 780/3 S1 o mocy grzewczej na poziomie aż 77,5 kW

W zależności od konkretnego modelu i temperatury podgrzewania wody, spełniają one założenia klasy efektywności energetycznej A++ lub A+++. Tak dobry wynik będzie rzecz jasna powodował, że użytkowanie takiej pompy ciepła będzie efektywne finansowo. Vaillant chwali swoje urządzenie za bardzo wysoką jakość wykonania i zastosowane podzespoły, dzięki którym pozostaje ono bezawaryjne przez długie lata.

Pompa ciepła geoTHERM perform (zdjęcie pochodzi ze strony producenta)

Vaillant flexoTHERM exclusive

W odróżnieniu do innych serii, pompa ciepła Vaillant flexoTHERM to urządzenie o dość niespotykanej charakterystyce. Ma ono możliwość pobierania ciepła zarówno z powietrza, kolektora gruntowego, jak i wody. Model “exclusive” nie został wyposażony przez producenta w zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Biorąc to pod uwagę, przyszły użytkownik powinien zadbać o dobór zewnętrznego zasobnika o pojemności odpowiedniej do ilości osób zamieszkujących budynek.

Pompa ciepła Vaillant flexoTHERM exclusive występuje w pięciu odmianach:

  • VWF 57/4 o mocy grzewczej na poziomie 5,28 kW

  • VWF 87/4 o mocy grzewczej na poziomie 8,82 kW
  • VWF 117/4 o mocy grzewczej na poziomie 11,18 kW
  • VWF 157/4 o mocy grzewczej na poziomie 14,39 kW
  • VWF 197/4 o mocy grzewczej na poziomie 19,62 kW

Wszystkie powyższe moce grzewcze odnoszą się do pracy przy temperaturze kolektora dolnego 0°C i temperaturze wody równej 35°C. Maksymalna temperatura wody na wyjściu obiegu grzewczego to 65°C.

Rozważasz montaż pompy ciepła Vaillant?

Vaillant flexoCOMPACT exclusive

Seria pomp ciepła Vaillant flexoCOMPACT stanowi rozwinięcie serii flexoTHERM. Podobnie do poprzedniej serii, urządzenie ma możliwość pobierania ciepła z różnego rodzaju źródeł. Jednostka posiada natomiast wbudowany zasobnik na ciepłą wodę użytkową o dość uniwersalnej pojemności 185 litrów. Pompa może zostać doposażona w kolektor aroCOLLECT, dzięki czemu będzie mogła pełnić funkcję aktywnego chłodzenia.

Pompa ciepła Vaillant flexoCOMPACT exclusive występuje w trzech odmianach:

  • VWF 58/4 o mocy grzewczej na poziomie 5,28 kW
  • VWF 88/4 o mocy grzewczej na poziomie 8,82 kW

  • VWF 118/4 o mocy grzewczej na poziomie 11,18 kW

Wszystkie urządzenia z tej serii są zasilane prądem 3-fazowym. Pompa ciepła może współpracować z instalacją fotowoltaiczną. W efekcie będzie mógł zostać zwiększony stosunek energii elektrycznej produkowanej ze słońca a konsumowanej na bieżąco bez przesyłania jej do sieci dystrybucyjnej.

Ile kosztuje pompa ciepła Vaillant?

Jak już wspomniano na początku, pompy ciepła Vaillant to bez wątpienia urządzenia premium. Zaszeregowanie do górnej półki jakościowej ma też niestety odzwierciedlenie w dość wysokiej cenie. Jesteśmy entuzjastami urządzeń wykorzystujących do produkcji ciepła energię odnawialną, dlatego nieustannie monitorujemy poziom ich cen. Ten w przypadku poszczególnych modeli produkowanych przez Vaillant przedstawia się następująco (stan na styczeń 2024):

  • Vaillant aroTHERM Plus VWL 55/6 o mocy 5,6 kW – ok. 31 000 zł.

  • Vaillant aroTHERM Split VWL 75/5AS o mocy 6,7 kW wraz z jednostką wewnętrzną VWL 77/5IS – ok. 33 000 zł.

  • Vaillant aroTHERM Split VWL 125/5AS o mocy 11,8 kW wraz z jednostką wewnętrzną uniTOWER i regulatorem – ok. 50 000 zł.

  • Vaillant geoTHERM VWS 780/3 S1 o mocy 77,5 kW – ok. 150 000 zł.

Należy pamiętać, że decydując się na inwestycję możesz skorzystać z programów dofinansowań do pomp ciepłaDodatkowo koszt możesz odliczyć od podatku w ramach rocznej deklaracji podatkowej.

Rozważasz montaż pompy ciepła Vaillant?

Ile prądu zużywa pompa ciepła Vaillant?

Podobnie do innych tego typu urządzeń, obliczając zużycie energii elektrycznej pompy ciepła Vaillant, należy wziąć pod uwagę:

  • zapotrzebowanie budynku na ciepło – obliczysz go na podstawie wskaźnika Ep, który znajduje się w charakterystyce energetycznej budynku. Dokument stanowi załącznik do projektu budowlanego każdego budynku mieszkalnego budowanego w Polsce po 2009 roku. Dodatkowo należy pamiętać, że od 2023 roku charakterystyka energetyczna będzie obowiązkowa dla każdego budynku, nawet jeżeli został wybudowany przed 2009 rokiem.

  • sprawność energetyczna pompy ciepła – wyrażona poprzez wskaźnik COP (Coefficient Of Performance) lub SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance). Biorąc pod uwagę, że wyraża on wartość wskaźnika w ujęciu sezonowym, to właśnie SCOP bardziej nadaje się do obliczeń.

Podsumowanie informacji o pompach ciepła Vaillant znajdziesz w poniższym filmie:

Nasza ocena pompy ciepła Vaillant
  • Jakość wykonania
  • Wydajność pracy
  • Cena urządzenia
  • Gwarancja
4.5

Podsumowanie

Vaillant to niemiecki producent, który cieszy się sporą renomą na rynku. Urządzenia pracują bezawaryjnie przez długie lata, a ich sprawność jest dość wysoka. Producent udziela na swoje pompy ciepła 5-letniej gwarancji, warunkując to przeprowadzaniem regularnych serwisów. Jak na niemieckie produkty przystało, ich cena nie należy do najniższych.

Zalety

  • Bardzo dobra jakość sprzętu
  • Niska bezawaryjność i długi okres gwarancji
  • Ponadprzeciętny poziom sprawności energetycznej

Wady

  • Wysoka cena urządzeń