Pompa ciepła Kaisai – opinie i recenzja

Pompa ciepła Kaisai – opinie i recenzja2024-01-12T09:23:35+01:00

Kraj pochodzenia

Polska

Rok założenia firmy

1996

Nasza ocena

4,3 / 5

Spis treści

Do kogo należy marka Kaisai?

Choć nazwa sugeruje azjatyckie pochodzenie, pompa ciepła Kaisai to sprzęt oferowany przez polską firmę Klima-Therm. To stosunkowo młode przedsiębiorstwo, bo powstało w 1996 roku. Jego siedziba firmy znajduje się w Warszawie. W początkowych latach swojej działalności firma pełniła rolę dystrybutora sprzętu marki Fujitsu.

Przedsiębiorstwo działa w sektorze klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Urządzenia marki Kaisai są dedykowane zarówno klientom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom. Wiele modeli pomp ciepła Kaisai może pracować w systemie kaskadowym. Dzięki możliwości łączenia z sobą jednostek, mogą one pracować nawet w dużych budynkach, wymagających ogromnej wydajności pracy urządzeń grzewczych.

Na Klima-Therm składa się w zasadzie wiele powiązanych ze sobą spółek. Działają one na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych. Marka Kaisai została zaprezentowana przez Klima-Therm w 2011 roku. Należy pamiętać, że urządzenia tej marki produkuje się w większości na terenie Chin. Rzecz jasna sama lokalizacja fabryk niekoniecznie musi świadczyć o niższej jakości sprzętu.

Użytkownicy i instalatorzy chwalą producenta za dobrą jakość oferowanych urządzeń przy zachowaniu konkurencyjnej ceny. Ma mieć na to wpływ doświadczenie w procesach produkcyjnych porównywalne z producentami japońskimi, jak Mitsubishi czy też Panasonic.

Wielu instalatorów preferuje montaż urządzeń oferowanych przez polskich producentów. Ułatwia to często dostęp do części zmiennych. Autoryzowana sieć instalatorów i serwisantów Kaisai jest na tyle duża, że w zasadzie nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem takiej firmy w swoim rejonie.

Rozważasz montaż pompy ciepła Kaisai?

Rodzaje pomp ciepła sprzedawanych przez Kaisai

Kaisai oferuje pompy ciepła powietrzne pracujące w trybie powietrze woda i powietrze powietrze. Pierwszy z wymienionych typów pozwala na pobieranie energii cieplnej z powietrza na zewnątrz budynku i wykorzystanie jej na potrzeby podgrzewania wody w układzie hydraulicznym. Rzecz jasna takie pompy pozwalają też na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła powietrze powietrze to zaś urządzenie, które oddaje ciepło pobrane z powietrza na zewnątrz bezpośrednio do powietrza wewnątrz domu, z pominięciem hydrauliki. Tego rodzaju urządzenie nie pozwoli jednak na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Urządzenia Kaisai typu powietrze woda występują w dwóch głównych odmianach:

 • pompa ciepła typu split – rodzaj urządzenia, na które składa się jednostka zewnętrzna i wewnętrzny hydrobox. Obie części zestawu łączy układ chłodniczy. Szczelność układu to ważny czynnik wpływający na poprawność pracy pompy, a ewentualne uwolnienie czynnika chłodniczego szkodzi atmosferze. Z tego powodu tego rodzaju układ może zostać wykonany tylko przez osobę posiadającą uprawnienia F-gazowe.
 • pompa ciepła typu monoblok – w tym przypadku układ chłodniczy wykonała już fabryka etapie produkcji urządzenia. Układ znajduje się wewnątrz agregatu. Powoduje to niestety, że urządzenie odznacza się większymi gabarytami niż odmiana split. Jeśli masz smykałkę do prac budowlanych i znasz schemat podłączenia pompy ciepła, to montaż tej odmiany będziesz mógł przeprowadzić samodzielnie.

Dostępność dwóch głównych rodzajów urządzeń powoduje, że pompa ciepła Kaisai to dobry wybór dla różnego typu inwestorów. Szeroka gamą ofertowa skutkuje tym, że interesujący produkt znajdzie zarówno osoba korzystająca z firmy instalacyjnej, jak i ta, która chce zaoszczędzić na pracach montażowych. Produkty znajdujące się w ofercie pozwolą na zabezpieczenie potrzeb grzewczych budynków nowych, budowanych wg najnowszych standardów energetycznych, ale też starszych odznaczających się niższą izolacyjnością i większym zapotrzebowaniem na ciepło.

Opinie na temat pompy ciepła Kaisai

Pomimo tego, że pompa ciepła Kaisai pojawiła się na rynku nie tak dawno, to zdążyła ona zyskać uznanie wielu użytkowników. Na szczególną uwagę zasługują:

 • wyposażenie urządzeń w nowoczesne sprężarki inwerterowe. Podzespoły tego typu pozwalają na obniżenie wydajności pracy, co ogranicza ryzyko częstego włączania i wyłączania urządzenia. To zaś przyczynia się do dłuższego okresu bezawaryjności.
 • fakt, że urządzenia pracują zarówno w trybie grzania jak i chłodzenia. Dzięki temu mogą być zatem wykorzystywane do obniżania temperatury pomieszczeń latem.

 • zastosowanie przez producenta czynnika chłodniczego R32, który posiada niższy o ok. 68% współczynnik globalnego ocieplenia GWP.

 • możliwość zintegrowania pracy pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W efekcie użytkownik ma możliwość zwiększenia poziomu autokonsumpcji energii elektrycznej produkowanej na bieżąco.

Rodzimy producent sprzętu zapewnia też bardzo dobry dostęp do serwisu i części zamiennych. Informacje o autoryzowanych partnerach zajmujących się serwisem, Kaisai publikuje także na swojej stronie internetowej. W ten sposób łatwo znajdziesz firmę, która zajmie się przeglądem i zapewnisz ciągłość ochrony gwarancyjnej.

Rozważasz montaż pompy ciepła Kaisai?

Popularne modele z gamy produktów Kaisai

Seria Kaisai KHA + KMK

Pompa ciepła Kaisai KHA + KMK to urządzenie split typu powietrze woda oferowane w ramach serii Arctic. Dzięki połączeniu jednostki zewnętrznej z wewnętrzną za pomocą układu chłodniczego nie występuje ryzyko jego zamarznięcia. W ofercie Kaisai można znaleźć pompę w wersji z zasobnikiem cwu i bez zasobnika. Producent oferuje zasobniki w dwóch wariantach pojemności: 190 i 240 litrów. Należy podkreślić, że dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej zbiorniki są odporne na korozję.

Moduł hydrauliczny zestawu pompy ciepła Kaisai w wersji split może być zainstalowany nawet w pomieszczeniu użytkowym.

Moduł hydrauliczny zestawu pompy ciepła Kaisai w wersji split może być zainstalowany nawet w pomieszczeniu użytkowym (zdjęcie pochodzi ze strony producenta).

Pompa ciepła Kaisai KHA + KMK to urządzenie split typu powietrze woda oferowane w ramach serii Arctic. Dzięki połączeniu jednostki zewnętrznej z wewnętrzną za pomocą układu chłodniczego nie występuje ryzyko jego zamarznięcia. W ofercie Kaisai można znaleźć pompę w wersji z zasobnikiem cwu i bez zasobnika. Producent oferuje zasobniki w dwóch wariantach pojemności: 190 i 240 litrów. Należy podkreślić, że dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej zbiorniki są odporne na korozję.

Producent oferuje urządzenia split w szerokiej gamie odmian mocowych. Dostępne odmiany to: 6, zaczynają się na 6,2 kW a kończą na 16 kW. Urządzenia wyposażono w grzałki elektryczne o mocy 3, 6 i 9 kW. Pompy ciepła Kaisai mogą być sterowane bezprzewodowo za pomocą sieci WiFi i dedykowanej aplikacji mobilnej Comfort Home. Aplikacja daje możliwość monitorowania i zarządzania parametrami urządzenia również gdy znajdujesz się poza domem. Prawdę powiedziawszy taki sposób obsługi stał się już standardem dla różnego rodzaju urządzeń grzewczych.

Pełne zestawienie parametrów poszczególnych zestawów pomp ciepła Kaisai w odmianie split znajduje się w poniższej tabeli:

Pompa ciepła split Kaisai KHA + KMK
Jednostka zewnętrzna KHA-06RY1 KHA-08RY1 KHA-10RY1 KHA-12RY3 KHA-14RY3 KHA-16RY3
Jednostka wewnętrzna KMK-60RY1 KMK-100RY3 KMK-160RY3
Funkcja grzania Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Funkcja chłodzenia Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Znamionowa moc cieplna* 6,2 kW 8,3 kW 10,0 kW 12,1 kW 14,5 kW 16,0 kW
Hałas jednostki zewnętrznej 58 dB 59 dB 60 dB 64 dB 65 dB 68 dB
COP A7/W35 5,00 5,20 5,00 4,95 4,70 4,50
Czynnik chłodniczy R32 R32 R32 R32 R32 R32

*znamionowa moc cieplna jest podana dla pracy przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C

Rozważasz montaż pompy ciepła Kaisai?

Seria Kaisai KHC

Pompa ciepła Kaisai KHC to urządzenie typu monoblok, oferowane również w ramach serii Arctic. W tym przypadku układ z czynnikiem chłodniczym został wbudowany do jednostki zewnętrznej, co za tym idzie do jego montażu nie potrzeba uprawnień F-gazowych. Obudowa zewnętrznego agregatu posiada odpowiednią izolację termiczną i akustyczną, dzięki czemu ograniczony został generowany przez niego hałas.

W ramach tej serii producent oferuje modele jedynie w wersji pozbawionej zasobnika cwu. Producent deklaruje możliwość połączenia ze sobą przez złącze MODBUS aż 16 takich pomp. Dzięki temu dają one możliwość generowania energii cieplnej nawet na potrzeby bardzo dużych budynków. Pompy ciepła z serii KHC posiadają aż 6 trybów pracy łączących w sobie możliwość grzania i chłodzenia wody w układzie hydraulicznym, jak również podgrzewania zawartości zbiornika na ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła Kaisai w odmianie monoblokowej posiada nieco większą jednostkę zewnętrzną niż w przypadku split .

Pompa ciepła Kaisai w odmianie monoblokowej posiada nieco większą jednostkę zewnętrzną niż w przypadku split (zdjęcie pochodzi ze strony producenta).

Odmiany monoblokowe KHC są oferowane przez Kaisai w ramach dwóch serii:

 • KHC 6-16 kW – w tym przypadku dostępne moce to: 6, 8, 10, 12, 14 i 16 kW. Wymiary zewnętrzne agregatu wynoszą 1295 / 718 / 429 mm w przypadku odmiany o mocy 6 kW i 1385 / 865 / 526 w przypadku pozostałych odmian. Jednostka o mocy 6 kW występuje w wersji zasilanej prądem o napięciu 230 V, a pozostałe jednostki prądem o napięciu 380 kW.

 • KHC 22-30 kW – w tym przypadku dostępne są moce 22 i 30 kW. Producent wyposażył jednostkę zewnętrzną w dwa wentylatory, dlatego wymiary urządzenia wynoszą aż 1129 / 1558 / 440 mm. Oba modele z tej serii są zasilane z instalacji 3-fazowej o napięciu 380 V.

Pełne zestawienie parametrów poszczególnych zestawów pomp ciepła Kaisai w odmianie monoblokowej znajduje się w poniższej tabeli:

Pompa ciepła split Kaisai KHC
Jednostka zewnętrzna KHC-08RY3 KHC-10RY3 KHC-12RY3 KHC-14RY3 KHC-16RY3 KHC-22RX3 KHC-30RX3
Funkcja grzania Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Funkcja chłodzenia Tak Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Znamionowa moc cieplna* 8,4 kW 10,0 kW 12,1 kW 14,5 kW 15,9 kW 22,0 kW 30,1 kW
Hałas jednostki zewnętrznej 59 dB 60 dB 65 dB 65 dB 68 dB 73 dB 78 dB
COP A7/W35 5,15 4,95 4,95 4,60 4,50 4,40 3,91
Czynnik chłodniczy R32 R32 R32 R32 R32 R32 R32

*znamionowa moc cieplna jest podana dla pracy przy temperaturze powietrza 7°C i temperaturze wody 35°C

Rozważasz montaż pompy ciepła Kaisai?

Seria Kaisai KHX

Pompa ciepła Kaisai KHX to urządzenie typu monoblok, uzupełniające ofertę producenta o jednostkę pracującą w oparciu o ekologiczny czynnik R290. W przeciwieństwie do R32 odznacza się on bardzo niewielkim oddziaływaniem na środowisko i niskim wskaźnikiem GWP. Jednostkę zewnętrzną odznacza inny wygląd, niż ten znany z wcześniejszych serii. Dominuje ciemny kolor obudowy, a osłona wentylatora przypomina kształtem falę. Panel zewnętrzny zaprojektowano w taki sposób, aby nie były widoczne żadne śruby. Elementy obudowy wykonano natomiast z odpornego na korozję materiału ASA.

W ramach tej serii producent oferuje urządzenia o mocach 9, 15 i 22 kW. Wartość współczynnika COP w najbardziej optymalnych warunkach wskazanych w tabeli porównawczej wynosi 4,54. Wewnętrzny sterownik urządzenia wyposażono w czytelny 5-calowy ekran. Podobnie, jak w przypadku innych produktów Kaisai, obsługa może odbywać się również zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej.

Podsumowanie informacji o ofercie pomp ciepła Kaisai znajdziesz w poniższym filmie:

Ile kosztuje pompa ciepła Kaisai?

Pompa ciepła Kaisai to dobrej jakości urządzenie, odznaczające się relatywnie niską ceną. Urządzenia produkowane przez Klima-Therm można niejednokrotnie kupić w cenie o kilkadziesiąt procent mniejszej, aniżeli w przypadku japońskich odpowiedników. Przykładowe ceny danych zestawów Kaisai aktualne na styczeń 2024 znajdziesz poniżej:

 • zestaw split Kaisai KHA-06RY1 + KMK60RY1 o mocy 6 kW bez zbiornika cwu – ok. 18 000 zł

 • zestaw split Kaisai KHA-08RY1 + KMK100RY3 o mocy 8 kW bez zbiornika cwu – ok. 20 000 zł

 • zestaw split Kaisai KHA-12RY3 + KMK160RY3 o mocy 12 kW bez zbiornika cwu – ok. 26 000 zł

 • urządzenie monoblok Kaisai KHC-08RY3 o mocy 8 kW bez zbiornika cwu – ok. 29 000 zł

 • urządzenie monoblok Kaisai KHC-10RY3 o mocy 10 kW bez zbiornika cwu – ok. 31 000 zł

 • urządzenie monoblok Kaisai KHX-09PY1 o mocy 0 kW bez zbiornika cwu – ok. 21 000 zł

Ceny zestawów split wyposażonych w zbiornik na cwu są zwykle o ok. 10 000 – 12 000 zł wyższe. Należy pamiętać, że ze względu na rosnącą popularność pomp ciepła, ich ceny zmieniają się równie szybko, a szacunkowe kwoty podane powyżej mogą zdezaktualizować się już po kilku miesiącach.

Wszystkie urządzenia z tej serii są zasilane prądem 3-fazowym. Pompa ciepła może współpracować też z opcjonalną instalacją fotowoltaiczną. W efekcie będzie mógł zostać zwiększony stosunek energii elektrycznej produkowanej ze słońca a konsumowanej na bieżąco bez przesyłania jej do sieci dystrybucyjnej.

Najczęściej zadawane pytania

Ile prądu zużywa pompa ciepła Kaisai?2023-04-08T09:59:00+02:00

Nie istnieje uniwersalny przelicznik, który pozwoliłby na oszacowanie zużycia energii przez pompę ciepła, znając tylko jej model i moc. Aby poprawnie obliczyć zużycie należy znać też łączne zapotrzebowanie budynku na ciepło i wartość sprawności energetycznej urządzenia, wyrażony przez SCOP.

Jaka sprężarka jest zainstalowana w pompie ciepła Kaisai?2023-04-08T09:49:57+02:00

Pompy ciepła Kaisai są wyposażone w sprężarki inwerterowe o modulowanej mocy. Dzięki temu, że jej wydajność może być regulowana przez urządzenia wraz ze spadkiem zapotrzebowania na moc, ogranicza się ryzyko wystąpienia taktowania, czyli wielokrotnego włączania i wyłączania urządzenia w krótkim czasie.

Gdzie są produkowane pompy ciepła Kaisai?2023-04-08T09:50:02+02:00

Pomimo tego, że Kaisai to marka należąca do polskiej firmy Klima-Therm, to sama produkcja urządzeń odbywa się na terenie Chin w mieście Guangzhou. Należy pamiętać, że lokalizacja fabryk z tym przypadku nie musi wcale świadczyć o niższej jakości sprzętu.

Czy pompa ciepła Kaisai jest dobra?2023-04-08T09:50:07+02:00

Urządzenia oferowane przez Kaisai są chwalone przez użytkowników i instalatorów za stosunek jakości do ceny. Producent oferuje dobrą jakość podzespołów i wykonania. Urządzenia są też objęte 3-letnią ochroną gwarancyjną, a dostęp do części i serwisu pogwarancyjnego ułatwia duża ilość autoryzowanych instalatorów na terenie Polski.

Ile kosztuje pompa ciepła Kaisai?2023-04-08T09:50:13+02:00

Koszt pompy ciepła Kaisai zależy od konkretnego modelu urządzenia. Koszt urządzeń typu monoblok jest nieco wyższy od odpowiedników w wersji split. Średni koszt urządzenia split o mocy 8 kW to ok. 18 500 zł. Koszt odpowiednika monoblokowego to ok. 28 000 zł.

Nasza ocena pompy ciepła Kasiai
 • Jakość wykonania
 • Wydajność pracy
 • Cena urządzenia
 • Gwarancja
4.3

Podsumowanie

Kaisai to marka należąca do polskiej firmy Klima-Therm. Urządzenia produkowane przez firmę cieszą się dobrym stosunkiem jakości do ceny, a wydajność pracy plasuje się na dość wysokim poziomie Producent udziela na swoje produkty domyślnie 36-miesięcznej gwarancji. Gwarancja przysługuje przy spełnieniu dodatkowych warunków opisanych w regulaminie.

Zalety

 • Dobry stosunek jakości do ceny
 • Dobry dostęp do sieci dystrybucyjnej i części zamiennych

Wady

 • Niższa sprawność energetyczna w stosunku do urządzeń z półki premium