Pompa ciepła 12kW – do jakiej powierzchni domu?

Strona główna » Pompa ciepła 12kW – do jakiej powierzchni domu?
Pompa ciepła 12kW – do jakiej powierzchni domu?2023-10-02T17:38:57+02:00

Spis treści

Ile prądu zużywa pompa ciepła 12kW?

Zapotrzebowanie na ciepło budynku

Pompa ciepła 12kW może być urządzeniem typu powietrze woda lub pompą ciepła gruntową. Niezależnie od rodzaju dolnego źródła ciepła, zużycie prądu przez pompę ciepła tej mocy będzie zależne od zapotrzebowania budynku na ciepło.

Wskaźnik ten zależy w głównej mierze od:

  • materiału, z którego wykonano budynek
  • rodzaju, grubości i jakości izolacji ścian i dachu
  • grubości styropianu stanowiącego izolację od gruntu

Jeśli dopiero budujesz dom zadbaj o jak najlepszą jakość materiałów izolacyjnych. Rzecz jasna jakościowy styropian lub wełna mineralna kosztują sporo, ale będzie to jedna z najszybciej zwracających się inwestycji. Dzięki temu zredukujesz zużycie energii cieplnej Twojego budynku do minimum. Aktualnie obowiązująca norma budowlana mówi, że maksymalne Ep nowych budynków może wynosić do 70 kWh/m2 na rok. Należy pamiętać, że chcąc uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła energochłonność będzie mogła wynosić:

  • maksymalnie 63 kWh/m2/rok w 2022 roku

  • maksymalnie 55 kWh/m2/rok od 2023 roku
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Do jakiej powierzchni domu pompa ciepła 12kW?

Jeśli znasz zapotrzebowanie na ciepło swojego budynku możesz szybko sprawdzić, czy pompa ciepła 12kW będzie dla Ciebie odpowiednia. Należy pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar mocy w zainstalowanej pompie ciepła może generować problemy. Przewymiarowanie pompy ciepła powoduje efekt tzw. taktowania. W jego konsekwencji skraca się żywotność sprężarki i urządzenie ulega szybszej awarii.

Aby sprawdzić, do jakiej powierzchni domu nadaje się dana pompa ciepła, należy podzielić jej moc przez wartość wskaźnika zapotrzebowania domu na energię cieplną (Ep). Przykładowo:

  • Moc pompy ciepła to 12 kW (12000 W)
  • Wartość wskaźnika Ep to 60 kWh/m2/rok
  • Pompa ciepła może zostać zainstalowana w domu o powierzchni 12000/60, czyli 200m2

Powinieneś też pamiętać, że powietrzna pompa ciepła może pełnić dwie funkcje:

  • ogrzewanie domu

  • ogrzewanie ciepłej wody użytkowej

Jeśli zamierzasz korzystać z tej drugiej funkcji, pamiętaj o zwiększeniu mocy pompy. Do komfortowego podgrzewania za jej pomocą wody dla 4-osobowej rodziny będziesz potrzebował dodatkowy 1kW.

Pompa ciepła 12kw jest instalowana najczęściej w budynkach o powierzchni od 150 do 200m2

Pompa ciepła 12kw jest instalowana najczęściej w budynkach o powierzchni od 150 do 200m2

Koszt użytkowania pompy ciepła 12kW

Jeśli znasz moc i sprawność pompy ciepła, to łatwo możesz obliczyć przybliżony koszt eksploatacji. Istnieją dwa wskaźniki reprezentujące sprawność:

  • COP (Coefficient Of Performance) – określa ile kWh energii cieplnej wyprodukuje pompa ciepła za pomocą 1kWh energii elektrycznej przy danej temperaturze powietrza atmosferycznego i zadanej temperaturze ogrzewania wody.
  • SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) – wskaźnik pokrewny do COP. Określa natomiast stosunek kWh energii cieplnej i pobranej energii elektrycznej w ujęciu sezonowym

Przybliżoną ilość prądu do zasilania pompy ciepła obliczysz poprzez podzielenie jej mocy przez SCOP. W efekcie uzyskasz ilość kWh prądu, które możesz pomnożyć przez średnią cenę jednostki u Twojego operatora. Na przykład:

  • Pompa ciepła ma moc 12kW (12000 W)
  • SCOP pompy ciepła to 4

  • Ilość energii elektrycznej wykorzystywanej przez urządzenie przez sezon to: 12000/4, czyli 3000 kWh
  • Koszt 1 kWh to 0,65 zł (aktualne ceny energii znajdziesz na cena-pradu.pl)
  • Koszt użytkowania pompy ciepła w ujęciu sezonowym to 3000 x 0,65, czyli 1950 zł
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła 12kW wystarczy do domu 150m2?2023-04-08T09:40:18+02:00

Pompa ciepła 12kW wystarczy do ogrzania domu o powierzchni 150m2, jeśli poziom zapotrzebowania na ciepło nie przekracza 80 kWh/m2/rok. W przypadku nowszych budynków, wybudowanych zgodnie z najnowszymi standardami energetycznymi, wystarczy Ci urządzenie o nawet niższej wydajności.

Ile kWh energii elektrycznej zużywa pompa ciepła 12kW?2023-04-08T09:40:23+02:00

Zużycie prądu przez pompę ciepła o mocy 12kW zależy nie tylko od wydajności urządzenia, ale również od sprawności energetycznej. Na nią wpływa zaś sprawność energetyczna. Przyjmując, że sprawność (SCOP) wynosi 4, roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie ok. 3000 kWh.

Ile kosztuje pompa ciepła 12kW?2023-04-08T09:40:29+02:00

Koszt pompy ciepła 12kW zależy od wybranego producenta sprzętu. W przypadku producentów premium, koszt samego urządzenia może wynieść nawet 40 tys. złotych. Jeśli zdecydujesz się na zakup urządzenia z niższej półki, to wystarczający może być budżet na poziomie 25 tys. złotych.

Popularne modele pomp ciepła

Pompa ciepła 12kW Panasonic

Jeden z wielu modeli urządzeń, które możesz wybrać to pompa ciepła Panasonic. Producent oferuje urządzenia o mocy 12kW w odmianach:

  • pompy ciepła split – w tym przypadku możesz zakupić zestaw o nazwie KIT-WQC12H9E8. Zestaw składa się z jednostki zewnętrznej WH-UQ12HE8 i wewnętrznej WH-SQC12H9E8. Seria Aquarea T-CAP nadaje się do montażu zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Maksymalna temperatura wylotowa układu hydraulicznego to 60°C. Producent deklaruje, że urządzenie działa nawet w bardzo niskich temperaturach, dochodzących do -28°C. Posiada ono też wiele zaawansowanych funkcji, w tym specjalny tryb pracy dla domów energooszczędnych.
  • pompy ciepła monoblok – w tym przypadku możesz zakupić urządzenie o nazwie WH-MXC12H6E5. Model ten działa z podobnymi parametrami, jak odpowiednik w wersji split. Dla zapewnienia większej bezawaryjności pracy, urządzenie zostało wyposażone w magnetyczny filtr wody. Dzięki temu chroniony jest układ pompy obiegowej. Na zestaw składa się również sterownik. Za jego pomocą będziesz mógł kontrolować pracę pompy ciepła zdalnie.

Pompa ciepła 12kW Mitsubishi

Alternatywnym wyborem pompy ciepła powietrze woda może być też pompa ciepła Mitsubishi. Urządzenie składa się z:

  • jednostki zewnętrznej Zubadan PUD-SHWM120YAA
  • jednostki wewnętrznej Ecodan EHSD-YM9D

Podobnie, jak u innych producentów pompa ciepła ma uniwersalne zastosowanie. Dzięki temu, że podgrzewa wodę do poziomu 60 °C współpracuje również w grzejnikami wysokotemperaturowymi. W efekcie może być stosowane również w modernizowanych budynkach. Poziom hałasu generowany przez jednostkę zewnętrzną to tylko 46 dB, a wewnętrzną 41 dB. Mitsubishi wyposażył oferowaną pompę ciepła w sprężarkę inwerterową, co powoduje jej zmniejszoną awaryjność.

Urządzenie pozwala na pracę nawet w temperaturze -28 °C. Należy pamiętać, że przy tym poziomie temperatury, urządzenie korzysta z grzałki, a sprawność spada. Układ chłodniczy pompy ciepła wypełniono czynnikiem R32. Waga jednostki zewnętrznej to aż 121 kg. W konsekwencji urządzenie musi zostać zainstalowane na solidnych krawężnikach. Montaż na podporach zainstalowanych do ściany budynku może być utrudnione. Model PUD-SHWM120YAA jest zasilany prądem 3-fazowym i wymaga zabezpieczenia elektrycznego 16A.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła 12kW Haier

Jeśli poszukujesz pompy ciepła o mocy zbliżonej do 12kW warto rozważyć zakup pompy ciepła Haier. Podobnie jak Panasonic, ten producent również oferuje pompy ciepła w odmianach splitowych i monoblokowych. Niestety model Super Aqua nie występuje dokładnie w odmianie 12kW. Oferowane są jednak modele o zbliżonej mocy:

  • Super Aqua 11kW – urządzenie monoblokowe. Temperatura wody na wylocie dochodzi do poziomu 55 °C. To zatem poziom mniejszy niż u Panasonica i Mitsubishi. Jednostka zewnętrzna generuje hałas na poziomie 67 dB. Jej waga to aż 145 kg, więc niektórzy instalatorzy zdecydowanie zalecają montaż na podporach dolnych (np. krawężnikach).
  • Super Aqua 10,04kW – to maksymalna moc oferowana przez Haiera w segmencie urządzeń typu split. Urządzenie generuje mniejszy hałas niż monoblok – tylko 58 dB. Temperatura wody na wylocie na poziomie 60 °C więc pompa ma możliwość współpracy z instalacjami wysokotemperaturowymi. Poza tym zestaw składa się ze sterownika, który umożliwia korzystanie ze sterowania pogodowego opartego na krzywych.