Pompa ciepła do domu 150m2 – jak dobrać moc?

Pompa ciepła do domu 150m2 – jak dobrać moc?2024-05-27T21:36:44+02:00

Spis treści

Dobieranie mocy pompy ciepła do domu 150m2

Ile ciepła zużywa Twój dom?

Pompa ciepła do domu 150m2 to inwestycja, która będzie Cię kosztowała od 25 do 40 tysięcy złotych. Jak widać to zatem niemały wydatek. Podejmując decyzję o montażu powinieneś dokładnie oszacować, jaka moc pompy ciepła dla będzie odpowiednia dla Twojego budynku.

Choć pewną przesłankę do doboru mocy stanowi metraż domu, to w rzeczywistości określenie mocy pompy powinno odbyć się na podstawie zapotrzebowania na ciepło. Określa on ile kilowatogodzin energii cieplnej skonsumuje jeden metr kwadratowy Twojego domu w ujęciu rocznym. Rzecz jasna im wartość ta jest niższa, tym niższa moc urządzenia będzie wystarczająca do ogrzania domu. W konsekwencji zaoszczędzisz na koszcie zakupu pompy ciepła oraz na koszcie jej użytkowania, ze względu na niższe zużycie energii elektrycznej.

Zapotrzebowanie na ciepło jest niższe, jeśli podczas budowy domu użyłeś materiałów izolacyjnych wysokiej jakości, a prace zostały zrealizowane z należytą starannością. Budynek będzie tracił ciepło wolniej, w przypadku gdy ściany zewnętrzne zostały pokryte na przykład grubym (co najmniej 20 cm) styropianem grafitowym.

Pompa ciepła do domu 150m2 będzie mogła być niższej mocy, jeżeli postarasz się o dobrą izolację termiczną budynku

Pompa ciepła do domu 150m2 będzie mogła być niższej mocy, jeżeli postarasz się o dobrą izolację termiczną budynku
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Jak obliczyć potrzebną moc pompy ciepła?

Do obliczenia mocy pompy ciepła będzie potrzebna informacja o zapotrzebowaniu na ciepło. Możesz ją zdobyć w zasadzie na trzy sposoby:

 • Charakterystyka energetyczna budynku – stanowi ona jeden z załączników do projektu budowlanego. Od 2009 roku charakterystyka energetyczna to wszak obowiązkowy element projektów budynków jednorodzinnych.
 • Przeprowadzenie audytu energetycznego – jeśli pompa ciepła powietrze woda będzie instalowana w starszym budynku i nie masz do niego projektu budowlanego, to możesz zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego. W rezultacie otrzymasz świadectwo energetyczne zawierające szczegółowe informacje o energochłonności.
 • Kalkulator internetowy – istnieją strony www, które umożliwiają samodzielne obliczanie zapotrzebowania na ciepło. W tym celu należy wypełnić formularz, w którym znajdą się informacje o wielkości, izolacji, a nawet ustawieniu domu wg stron świata itd. Należy jednak pamiętać, że taki kalkulator ma funkcję pomocniczą. Nie zachęcamy do podejmowania ostatecznej decyzji o mocy pompy ciepła tylko na jego podstawie.

Podsumowanie zalet i wad poszczególnych źródeł informacji o zapotrzebowaniu na ciepło znajdziesz w poniższej tabeli:

Zalety Wady
Charakterystyka energetyczna Brak dodatkowych kosztów Wartość Ep może być nieaktualna w przypadku gdy dom nie został wybudowany w 100% zgodnie z projektem
Audyt energetyczny Bardzo precyzyjna wartość Ep, jeżeli badania zostały przeprowadzone przez doświadczonego instalatora Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów
Kalkulator internetowy Możliwość zgrubnego oszacowania Ep na potrzeby obliczania przybliżonego kosztu eksploatacji urządzenia Ryzyko występowania dużych różnic w stosunku do rzeczywistego Ep
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Obliczanie mocy pompy ciepła dla domu 150m2

Aby obliczyć moc pompy ciepła musisz przemnożyć zapotrzebowanie na ciepło przez powierzchnię swojego domu wyrażoną w metrach kwadratowych.

Należy pamiętać, że wynik powyższego działania będzie stanowił informację o zapotrzebowaniu na moc pompy ciepła tylko na potrzeby grzewcze. Jeśli pompa ciepła ma mieć również funkcję ogrzewania cwu, jej moc powinna być trochę większa. W celu ogrzania cwu na potrzeby 4-osobowej rodziny, moc powinna zostać zwiększona o ok. 1kW.

Konkretny przykład obliczeń mocy pompy ciepła do domu 150m2 znajdziesz poniżej:

 • Powierzchnia domu, dla którego odnoszą się obliczenia to 150 m2
 • Zapotrzebowanie na ciepło pobrane z charakterystyki energetycznej to 60 kWh/m2/rok
 • Łączne zapotrzebowanie na ciepło wyniesie zatem 150 x 60, czyli 9000 kWh
 • Jeżeli pompa będzie służyła do podgrzewania cwu, powinieneś dodać jeszcze 1000 kWh
 • Podsumowując moc pompy ciepła powinna oscylować wokół 10000 W (10 kW).

Więcej informacji dotyczących zasad doboru mocy pompy ciepła do danego budynku znajdziesz w poniższym materiale:

Koszt pompy ciepła do domu 150m2

Koszt inwestycji - infografika

Koszt urządzenia i usługi instalacyjnej

Pompa ciepła typu powietrze woda to nie tanie urządzenie. Pompa ciepła do domu 150m2 to inwestycja, która pochłonie wszak w sumie przynajmniej 25 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że na koszt początkowy inwestycji składają się:

 • koszt samej pompy ciepła (urządzenia)
 • koszt montażu (usługi instalatorskiej)

Po przeglądzie aktualnych ofert producentów powietrznych pomp ciepła można przyjąć, że cena 1kW to co najmniej 2000 – 2500 zł. W wersji budżetowej sama pompa ciepła o mocy 10kW wyniesie zatem od 20 do 25 tysięcy złotych. Kwoty, której oczekują producenci za swoje urządzenia są zależne od między innymi:

 • mocy urządzenia – oczywiście bardziej wydajne urządzenie kosztuje więcej.
 • rodzaju układu chłodniczego – producenci oferują pompy ciepła split i monoblok, ze zintegrowanym układem chłodzącym, co rzecz jasna zwiększa cenę.
 • źródła pochodzenia podzespołów – urządzenia bazujące na chińskich podzespołach, produkowanych nieznanych fabrykach będą tańsze, ale zwykle mniej trwałe.
 • podaży i popytu na urządzenia – jeśli możliwości produkcyjne fabryk są ograniczone, a popyt na pompy ciepła wysoki, to niemal automatycznie zwiększa to apetyt producentów na wyższe marże.
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Koszt instalacji hydraulicznej

Pompy ciepła powietrze woda współpracują najefektywniej z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Jego najpopularniejsza obecna odmiana to ogrzewanie podłogowe, której opiera się na dużej powierzchni oddawania ciepła. Rury o średnicy od 16 do 20mm osadza się w tym przypadku w betonie jeszcze na etapie wylewania posadzki. Dzięki temu ciepło przenika do betonu, a ten utrzymuje go w sobie przez dłuższy czas. Użytkownicy tego rodzaju ogrzewania chwalą go również za:

 • estetykę – w przeciwieństwie do standardowych grzejników naściennych, ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne. W rezultacie radiatory nie szpecą przez to ścian i nie zabierają niepotrzebnie miejsca.
 • komfort – uczucie chodzenia po ciepłej podłodze może być bardzo przyjemne. Przyjmuje się, że dzięki temu ciepło jest bardziej odczuwalne przez co możliwe jest zmniejszenie temperatury pomieszczeń o 1-2 stopnie.

Koszt montażu instalacji podłogowej przewyższa rzecz jasna koszt instalacji opartej o standardowe grzejniki. Niczym dziwnym nie są aktualne stawki instalatorów dochodzące do 200 zł za m2 takiej instalacji. Należy jednak pamiętać, że COP pompy ciepła współpracującej z takim ogrzewaniem będzie znacznie wyższy niż we współpracy z grzejnikami wysokotemperaturowymi.

Koszty cyklicznych przeglądów

Ogólnie rzecz biorąc schemat podłączenia pompy ciepła nie odbiega zbytnio od schematu zwykłej klimatyzacji samochodowej. Układ, w którym krąży czynnik chłodniczy wymaga okresowych przeglądów, a czasem też uzupełnienia czynnika. Pompa ciepła do domu 150 m2 składa się rzecz jasna z dużo większego układu chłodniczego, niż samochód. W efekcie usługa okresowego serwisu takiego urządzenia będzie kosztowała więcej. W zależności od rodzaju pompy ciepła i zakresu realizowanych prac koszt usługi może wynieść od 300 do 700 zł.

Ceny usług specjalistycznych drożeją, dlatego koszt pakietu przeglądów warto negocjować z instalatorem już na etapie montażu urządzenia. Oznacza to, że umawiając się na daną cenę już teraz, będziesz mógł zaoszczędzić. Część firm instalatorskich dodaje do swojego pakietu usług gratisy w postaci pierwszego przeglądu instalacji za darmo. Z tymi, którzy tego nie oferują warto oczywiście ponegocjować.

Na usługę serwisu składają się najczęściej następujące czynności:

 • odpompowanie zawartości układu chłodzącego
 • wykonanie próżniowej próby szczelności układu chłodzącego
 • uzupełnienie układu odpowiednią ilością czynnika chłodzącego

Jeśli w domu masz zainstalowaną również klimatyzację, to jej przegląd warto wykonać równocześnie. Serwisant nie poniesie dodatkowych kosztów dojazdu więc usługa będzie mogła być tańsza.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Popularne modele pomp ciepła do domu 150m2

Mitsubishi

Pompy ciepła Mitsubishi to urządzenia cieszące się dużą renomą na rynku. Mitsubishi to międzynarodowa korporacja z fabrykami zlokalizowanymi w ponad 30 krajach świata. Firma prowadzi bezpośrednią sprzedaż swoich urządzeń również w Polsce. Dzięki temu cena nie jest niepotrzebne podnoszona przez niezależnych importerów. Wysoka jakość wykonania wiąże się jednak z wysoką ceną. Sumy, które będziesz musiał wydać na model Zubadan Inverter o mocy 10 kW dochodzą do 45 tysięcy złotych.

W ramach tego konkretnego zestawu otrzymasz natomiast zintegrowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Instalacja wygląda przez to zdecydowanie bardziej estetycznie. Pompy ciepła Mitsubishi mają też możliwość zdalnego sterowania przez aplikację mobilną. Producent deklaruje również, że do uzyskania temperatury wody na poziomie 60 stopni nie jest wykorzystywana grzałka elektryczna. Analogicznie do innych urządzeń oferowanych na rynku, urządzenie Mitsubishi mogą być zasilane prądem jedno lub trójfazowym.

Vaillant

Jeśli interesuje Cię pompa ciepła do domu 150m2, to rozsądną propozycją może okazać się urządzenie Vaillant. To niemiecki koncern specjalizujący się w produkcji urządzeń grzewczych, który istnieje na rynku od wielu lat. Dzięki temu posiada naprawdę spore doświadczenie w branży, a urządzenia są dopracowane na wysokim poziomie. Seria urządzeń aroTHERM występuje w wielu odmianach i mocach. Pompy ciepła tego producenta współpracują też z instalacjami grzejnikowymi starszego typu. Należy pamiętać, że taki duet skutkuje jednak osiągnięciem niższej sprawności energetycznej, niż przy współpracy z niskotemperaturowymi instalacjami hydraulicznymi. Fabryki Vaillanta znajdują się w Europie, co może dodatkowo świadczyć o wysokiej jakości wykonania pomp.

Warto też podkreślić, że modele pomp monoblokowych Vaillanta z serii aroTHERM są wypełniane czynnikiem chłodniczym R290. Dzięki temu są neutralne dla środowiska i nie mają negatywnego wpływu na warstwę ozonową.

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompę ciepła można zainstalować w starym domu?2023-04-08T09:43:48+02:00

Pompę ciepła można zainstalować w zasadzie w każdym domu. Urządzenia tego typu działają jednak szczególnie efektywnie w budynkach nowoczesnych, budowanych wg najnowszych standardów energetycznych i przy zastosowaniu najlepszej jakości izolacji termicznej. Dodatkowy element wpływający na sprawność energetyczną pracy urządzenia stanowi też rodzaj instalacji grzewczej. Pompy ciepła działają efektywniej we współpracy z ogrzewaniem niskotemperaturowym, innymi słowy popularną „podłogówką”.

Czy montaż pompy ciepła w domu o powierzchni 150m2 się opłaca?2023-04-08T09:43:54+02:00

Szacuje się, że zwrot inwestycji w pompę ciepła następuje w czasie od 7 do 15 lat. Opłacalność montażu pompy ciepła nie zależy od powierzchni budynku. Na zwrot z inwestycji wpływa w zasadzie koszt początkowy inwestycji, koszt eksploatacji pompy ciepła (pamiętaj, że poza kosztem energii elektrycznej składa się na niego również cena regularnych przeglądów) i koszt ewentualnego ogrzewania za pomocą źródła ciepła starszego typu (np. kotła na paliwo stałe).

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150m2 wraz z montażem?2023-04-08T09:44:00+02:00

W rzeczywistości koszt pompy ciepła i jej instalacji nie zależy od powierzchni budynku, a od jego zapotrzebowania na ciepło. Wszak to na jego podstawie można oszacować, jaka moc urządzenia pokryje potrzeby energetyczne domu. Przyjmując, że do domu o powierzchni 150m2 instaluje się zwykle urządzenia o mocy ok. 10 kW, koszt inwestycji można oszacować na poziomie od 25 000 do 40 000 zł.

Ile kW powinna mieć pompa ciepła do domu 150m2?2023-04-08T09:44:05+02:00

Przyjmuje się, że moc pompy ciepła do domu o powierzchni 150m2 wybudowanego w ostatnich latach wg bieżących standardów energetycznych powinna wynosić od 9 do 11 kW. Dokładną wartość oszacujesz na podstawie konkretnego zapotrzebowana ciepło podanego w charakterystyce energetycznej budynku lub świadectwie energetycznym wydanym przez firmę, która przeprowadziła audyt.