Pompa ciepła 8kW a powierzchnia budynku

Pompa ciepła 8kW a powierzchnia budynku2023-10-02T17:39:09+02:00

Spis treści

Ile prądu zużywa pompa ciepła 8kW?

Sprawdzanie zapotrzebowania na ciepło

Pompa ciepła 8kW może być odpowiednim wyborem dla różnych wielkości budynków. Należy pamiętać, że pompa ciepła powietrzna to urządzenie, które pracuje sprawnie i efektywnie w szczególności w nowych budynkach. Dzieje się tak dlatego, że nowoczesne budownictwo odznacza się coraz niższą energochłonnością. Jeśli planujesz inwestycję w pompę ciepła powietrze woda lub pompę ciepła gruntową, koniecznie sprawdź jakie jest zapotrzebowanie na ciepło budynku, który będzie modernizowany.

Zapotrzebowanie na ciepło jest wyrażane najczęściej poprzez wskaźnik Ep. Wartość wskaźnika możesz poznać m.in. poprzez:

  • sprawdzenie charakterystyki energetycznej budynku – to dokument, stanowiący integralną częścią każdego aktualnego projektu budowlanego. Warto natomiast sprawdzić, czy charakterystyka zawiera rzetelne dane. Spotkaliśmy się z projektami, w których charakterystyka energetyczna była po prostu skopiowana z innego projektu.
  • przeprowadzenie audytu energetycznego – rzecz jasna audyt powinien być zrealizowany przez profesjonalną firmę, która świadczy tego rodzaju usługi. Aby przeprowadzić audyt będzie potrzebna odpowiednia wiedza i sprzęt (np. kamera termowizyjna), dlatego odradzamy robienie go samodzielnie.

Pomimo tego, że pompy ciepła są dość uniwersalne, to współpracują najlepiej z instalacjami niskotemperaturowymi. Wraz ze wzrostem zadanej temperatury w układzie hydraulicznym ich efektywność pracy spada.

Dostosowanie pompy ciepła 8kW do danego budynku wymaga znajomości zapotrzebowania na ciepło (Ep)

Dostosowanie pompy ciepła 8kW do danego budynku wymaga znajomości zapotrzebowania na ciepło (Ep)
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Na ile metrów powierzchni domu pompa ciepła 8kW?

Pompa ciepła 8kW to urządzenie, które może być odpowiednie dla dobrze zaizolowanego domu 150m2, jak i dla starszego budynku o powierzchni 100m2. W rzeczywistości mocy pompy ciepła nie dobiera się do powierzchni domu, a wynika ona bezpośrednio z zapotrzebowania na ciepło. Gdy podejmujesz decyzję o mocy pompy ciepła nie kieruj się jedynie wyczuciem, luźnymi szacunkami lub poradami osób, które nie mają wiedzy specjalistycznej.

Niepoprawny dobór mocy pompy ciepła może skutkować:

  • niedogrzaniem budynku wynikającym z wyboru zbyt niskiej mocy – w konsekwencji będziesz musiał wspomagać się innym źródłem ciepła.
  • uszkodzeniem sprężarki wynikającym z wyboru zbyt wysokiej mocy – będzie to spowodowane jej zbyt częste włączanie na krótki okres czasu.

Aby sprawdzić, czy pompa ciepła 8kW pasuje do Twojego domu wystarczą proste obliczenia. Ich przykład znajdziesz poniżej:

  • Pompa ciepła ma moc 8kW (8000 W)
  • Przykładowa wartość Ep z charakterystyki energetycznej to 65 kWh/m2/rok

  • Pompa ciepła pasuje do domu o powierzchni 8000/65, czyli 123m2

Koszt eksploatacji pompy ciepła 8kW

Głównym powodem, dla którego właściciele budynków decydują się na montaż pompy ciepła jest chęć wygenerowania oszczędności. Koszt eksploatacji pompy ciepła zależy oczywiście od poziomu zużycia energii elektrycznej. Aby oszacować zużycie prądu przez dany model urządzenia musisz znać wartość wskaźnika sprawności energetycznej:

  • COP (Coefficient Of Performance) – wskaźnik określa, ile kWh ciepła zostanie wyprodukowanych z jednej kWh energii elektrycznej podczas jej pracy w danej temperaturze.
  • SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) – parametr bliźniaczy do COP. Należy pamiętać, że ten wskaźnik uwzględnia wahania temperatury powietrza w trakcie trwania sezonu, więc nadaje się lepiej do kalkulacji zużycia prądu.

Aby obliczyć zużycie kWh energii elektrycznej pompy ciepła 8kW, należy podzielić moc przez jego sprawność. Zobacz na przykład obliczeń poniżej:

  • Urządzenie ma moc 8kW (8000 W)
  • SCOP pompy ciepła to 4
  • Zużycie prądu w trakcie sezonu wyniesie: 8000/4, czyli 2000 kWh
  • Koszt 1 kWh to 0,65 zł (aktualne ceny energii znajdziesz na cena-pradu.pl)
  • Koszt eksploatacji pompy ciepła w sezonie to 2000 x 0,65, czyli 1300 zł
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą?2023-04-08T09:39:27+02:00

Nowoczesne pompy ciepła to urządzenia, które pozwalają na pracę nawet w temperaturze -25°C. Należy pamiętać, że nawet jeżeli temperatura spadnie poniżej tego poziomu to urządzenie nadal będzie spełniało swoją rolę, z tym że zamiast czerpać energię cieplną z powietrza uruchomi grzałkę elektryczną.

Na jaką powierzchnię domu instalować pompę ciepła 8kW?2023-04-08T09:39:32+02:00

Zakładając, że jesteś właścicielem w miarę nowego domu, wybudowanego wg aktualnych standardów energetycznych, pompa ciepła 8kW powinna pasować do powierzchni ok. 100 – 120 m2. Ostateczne dopasowanie wydajności urządzenia do budynku powinno być jednak oparte o jego zapotrzebowanie energetyczne (Ep).

Ile kosztuje pompa ciepła 8kW?2023-04-08T09:39:38+02:00

Inwestycja w powietrzną pompę ciepła o mocy 8kW może kosztować od 18 000 do 45 000 zł. Ostateczny koszt będzie zależny od tego, czy zdecydujesz się na produkt z półki „premium” czy też uwagę skierujesz na produkty budżetowe. Pamiętaj, że zasada „im taniej, tym lepiej” może być w tym przypadku zgubna, bo tańsze urządzenie może być mniej wydajne i bardziej awaryjne.

Popularne modele pomp ciepła

Pompa ciepła 8kW Nibe

Jeśli szukasz urządzenia wykorzystującego ciepło z powietrza lub gruntu, możesz zwrócić uwagę na pompę ciepła NibeProducent istnieje na rynku od 1952 roku. Specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych na kraje skandynawskie, jak również Polskę i Czechy. Charakterystyka pracy oferowanych urządzeń powoduje, że nadają się one do budynków z instalacjami nisko- i wysokotemperaturowymi.

Decydując się na pompę ciepła Nibe, warto zapoznać się z charakterystyką poniższych modeli:

  • Nibe S2125 – jest to pompa ciepła powietrze woda, działająca z mocą 8kW. Urządzenie dostarcza temperaturę wody na wyjściu zasilania na poziomie nawet 75°C. Producent deklaruje cichą pracę urządzenia – hałas w odległości 2m od jednostki zewnętrznej osiąga poziom zaledwie 38dB. Pracą pompy ciepła można zarządzać zdalnie za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.
  • Nibe F2120 – jest to pompa ciepła monoblok, tj. nie wymaga zbudowania układu chłodniczego pomiędzy jednostką zewnętrzną i hydroboxem. Maksymalna temperatura podgrzewanej wody to 65°C, a minimalna temperatura zewnętrzna przy jakiej pracuje pompa to -25°C. Urządzenie jest wyposażone w sprężarkę inwerterową.

Pompa ciepła 8kW Haier

Dość ekonomicznym wyborem może być też pompa ciepła Haier. Firma zyskuje rosnące uznanie, jako producent dobrej jakości urządzeń, pracujących z zadowalającą sprawnością. Dobierając urządzenie o mocy w okolicach 8kW możesz skorzystać z:

  • pompy ciepła split o mocy 8,06kW, której instalacja wymaga uprawnień F-gazowych i zbudowania układu chłodniczego,
  • pompy ciepła monoblok o mocy 7,8kW, której instalacja nie wymaga żadnych uprawnień, bo cały układ chłodniczy został wbudowany w jednostkę zewnętrzną.

Urządzenia z serii SUPER AQUA dostarczają energię cieplną na potrzeby ogrzewania domu, ale również ciepłej wody użytkowej. Seria monoblokową wyposażono w system ochrony przed zamarzaniem. Polega on na uruchamianiu się urządzenia, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 3°C.

Haier daje możliwość sterowania urządzeniem i wyznaczania krzywej grzewczej z uwzględnieniem aktualnej pogody. Dzięki temu koszt eksploatacji urządzenia ulega obniżeniu. Pompa ciepła posiada też grzałkę, która pozwala na utrzymanie zadanej temperatury wody w instalacji hydraulicznej, gdy temperatura na zewnątrz spada do niskich poziomów.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła 8kW Viessmann

Produkty Viessmann to sprzęt z wysokiej półki, zarówno pod względem jakości, jak i ceny. Producent ma duże doświadczenie w branży i każe sobie za niego płacić. Sztandarowy model wśród oferowanych pomp ciepła typu powietrze woda to seria Vitocal. W ramach serii oferowane jest również urządzenie o mocy dokładnie 8kW.

Główne zalety pompy ciepła Viessmann Vitocal to:

  • Stosunkowo wysoki poziom sprawności (COP=5)
  • Odwracalny tryb pracy układu chłodniczego, co umożliwia pracę w trybie grzania i chłodzenia
  • Możliwość sterowania przez Internet za pomocą aplikacji mobilnej dostarczanej przez producenta

Pompy ciepła Vitocal w zależności od modelu mogą być zasilane prądem 1- lub 3-fazowym. Producent oferuje też zestawy ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Jednostka wewnętrzna przypomina wtedy lodówkę i może stanowić rozwiązanie dla osób, które planują montaż jednostki w eksponowanym miejscu. Viessmann oferuje też integrację urządzenia z systemem fotowoltaicznym, dzięki czemu użytkownik ma możliwość zwiększenia autokonsumpcji energii elektrycznej produkowanej ze słońca.