Pompa ciepła monoblok – zalety i wady

Strona główna » Pompa ciepła monoblok – zalety i wady
Pompa ciepła monoblok – zalety i wady2023-10-02T17:35:36+02:00

Spis treści

Co to jest pompa ciepła monoblok?

Zasada działania pompy ciepła monoblok

Pompa ciepła monoblok jest alternatywą dla pompy ciepła split. Oba typy urządzeń działają w oparciu o tą samą zasadę. Pobierają energię cieplną z powietrza, aby następnie oddać ją do wody znajdującej się w wewnętrznej instalacji hydraulicznej budynku. Analogicznie do pompy ciepła powietrze powietrze lub pompy ciepła gruntowej, podstawą pracy urządzenia jest krążący w zamkniętym układzie czynnik chłodniczy. W zależności od fazy pracy pompy, czynnik zmienia swoje ciśnienie i temperaturę. Dzięki temu efektywnie przekazuje przyjętą energię cieplną i umożliwia ogrzewanie budynku oraz podgrzewanie wody w zbiorniku ciepłej wody użytkowej.

Pomimo podobieństwa w zakresie ogólnej zasady działania pomp ciepła, występują dwa podstawowe typy urządzeń korzystających z powietrza:

  • pompy ciepła monoblok
  • pompy ciepła split

Oba typy urządzeń różnią się swoją budową. Pompa ciepła monoblokowa to urządzenie, w którym całość układu chłodniczego jest zamknięta w jednostce zewnętrznej. W ramach zestawu sprzedawanego przez producenta nie zawiera się tzw. hydrobox. W konsekwencji schemat podłączenia pompy ciepła tego typu zakłada integrację bezpośrednio z wewnętrzną instalacją hydrauliczną.

Rozważasz montaż pompy ciepła monoblok?

Zalety urządzeń monoblokowych

Pompy ciepła monoblok odznaczają się następującymi zaletami:

  • Prostota instalacji – do montażu pompy monoblokowej nie są potrzebne uprawnienia F-gazowe. W jej przypadku nie jest potrzebne połączenie rurami chłodniczymi do wewnątrz budynku.
  • Oszczędność miejsca wewnątrz budynku – szczególnie istotne w przypadku, gdy nie masz piwnicy lub pomieszczenia technicznego, gdzie można byłoby zainstalować hydrobox. Z jednej strony jednostki wewnętrzne nie są zwykle dużych rozmiarów. Zwykle przypominają swoimi gabarytami kotły gazowe. Z drugiej zaś strony pomieszczenie na pewno będzie wyglądać estetyczniej, jeżeli układ chłodniczy będzie elementem zewnętrznego urządzenia.
  • Niezawodność układu na czynnik chłodniczy – pompa ciepła monoblok to urządzenie, w którym układ chłodniczy został zamontowany w fabryce. Dzięki temu masz pewność, że wszystkie połączenia są szczelne a ilość czynnika chłodzącego odpowiada zaleceniom producenta.
  • Ograniczenie hałasu wewnątrz budynku – proces wymiany energii cieplnej odbywa się w pełni na zewnątrz budynku. W związku z tym hałas urządzenia dobiegający do wewnątrz domu będzie ograniczony do minimum.

Wady monoblokowych pomp ciepła

Monobloki mają jednak również określone wady. Należą do nich między innymi:

  • Konieczność zabezpieczenia przed zamarznięciem wody – musisz pamiętać, że rury biegnące od pompy ciepła do wnętrza budynku są wypełniane wodą. Im dłuższe rury, tym bardziej są one narażone na oddziaływanie temperatury. Zamarznięcie układu może przysporzyć Ci dużych kłopotów i niemałych kosztów. Aby tego uniknąć instalatorzy często wypełniają ten odcinek układu hydraulicznego glikolem, który zamarza w niższej temperaturze.

  • Większe gabaryty jednostki zewnętrznej – urządzenie zawiera w sobie cały obieg czynnika chłodniczego. W konsekwencji agregat zewnętrzny jest większy niż w urządzeniach typu split. Warto o tym pamiętać, gdy montaż pompy ciepła ma odbyć się w miejscu bardzo eksponowanym. Jest to również ważne dla inwestorów, którzy dysponują ograniczoną ilością miejsca, np. ze względu na przylegający do budynku chodnik.
  • Wyższa cena – zważywszy na kompleksowość rozwiązania, pompa ciepła monoblok kosztuje zwykle więcej niż split. Często jednak wyższy koszt samego urządzenia jest równoważony niższym kosztem prac instalacyjnych.
Rozważasz montaż pompy ciepła monoblok?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła monoblok może zamarznąć?2023-04-08T09:46:31+02:00

W przypadku pomp ciepła monoblok połączenie pomiędzy agregatem i instalacją hydrauliczną wypełnia się wodą. W efekcie część instalacji poprowadzona na zewnątrz budynku jest narażona na oddziaływanie warunków atmosferycznych i niestety istnieje ryzyko jej zamarznięcia. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednią izolację rur i kontrolować pracę pompy obiegowej.

Czy pompa ciepła monoblok jest tańsza niż split?2023-04-08T09:46:36+02:00

Ze względu na to, że w jednostce zewnętrznej pompy ciepła monoblok zintegrowano i zabezpieczono przez warunkami atmosferycznymi wszystkie układy, urządzenia tego rodzaju kosztują zwykle więcej niż odpowiedniki w wersji split. Wyższą cenę może jednak skompensować możliwość przeprowadzenia prac instalacyjnych we własnym zakresie i brak konieczności zatrudnienia fachowca.

Jaka jest główna wada pompy ciepła monoblok?2023-04-08T09:46:42+02:00

Główna wada pompy ciepła w odmianie monoblok to ryzyko zamarznięcia układu hydraulicznego łączącego jednostkę zewnętrzną z wnętrzem budynku. Należy pamiętać o tym podczas instalacji i zadbać i odpowiednie zabezpieczenie tego połączenia. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku gdy agregat nie mógł być zainstalowany bezpośrednio na ścianie budynku.

Czy pompa ciepła monoblok jest lepsza niż split?2023-04-08T09:46:47+02:00

Pompa ciepła monoblok posiada układ chłodniczy zintegrowaną w ramach jednostki zewnętrznej. Dzięki temu montaż urządzenia może przeprowadzić osoba nieposiadająca uprawnień F-gazowych. Należy jednak pamiętać, że waga i gabaryty zewnętrznego agregatu będą w tym przypadku nieco większe, aniżeli w przypadku odmiany split.

Czym różni się pompa ciepła monoblok od split?2023-04-08T09:46:52+02:00

Pompa ciepła typu monoblok posiada układ chłodniczy wykonany fabrycznie i zintegrowany w ramach jednostki zewnętrznej. W efekcie podczas montażu tego rodzaju urządzenia nie trzeba wykonywać połączenia chłodniczego między agregatem zewnętrznym i hydroboxem.

Zasady instalacji pompy ciepła monoblok

Schemat instalacji pompy ciepła

Wewnętrzne elementy składowe jednostki zewnętrznej są w zasadzie takie same, jak dla każdej pompy ciepła powietrze woda. Urządzenie składa się ze:

  • sprężarki
  • zaworu rozprężnego
  • skraplacza
  • parownika

Należy pamiętać, że wszystkie podzespoły pracują na zewnątrz. Są przez to narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych przez cały rok. Zmienna temperatura i wilgotność powietrza charakterystyczne dla naszego klimatu nie sprzyjają rzecz jasna długowieczności urządzenia. Producenci dbają jednak, aby poszczególne elementy były dostosowane do pracy w trudnym otoczeniu.

Jak już wspomniano schemat instalacji pompy ciepła typu monoblok przewiduje przyłączenie jednostki zewnętrznej bezpośrednio do instalacji hydraulicznej. Długość rur powinna być jak najmniejsza. Im jest większa, tym większe straty ciepła. To zaś powoduje ogólny spadek efektywności energetycznej całego urządzenia i zwiększenie kosztów jego użytkowania. Wiele producentów zaleca wręcz instalację jednostki zewnętrznej bezpośrednio na ścianie budynku. Zestawy pomp ciepła Vaillant są dodatkowo wyposażone w materiały izolacyjne, którymi powinny zostać zabezpieczone rury z wodą. W efekcie ryzyko awarii staje się ograniczone.

Rozważasz montaż pompy ciepła monoblok?

Jakie rury dobrać w przypadku monobloka?

Pompa ciepła monoblok wymaga do poprawnego podłączenia odpowiedniej średnicy rur hydraulicznych. Realizując instalację musisz dobrać ich odpowiednią średnicę. W ramach układu mogą być wykorzystane rury wykonane z:

  • miedzi
  • tworzywa sztucznego (PEX)

Dokonując wyboru należy kierować się zaleceniami producenta, znajdującymi się w instrukcji montażu. Zwróć uwagę na odpowiednią średnicę rur. Przy najbardziej popularnych mocach pomp ciepła w zakresie mocy od 5 do 12 kW producenci zalecają najczęściej zastosowanie rur o średnicy 1 lub 1¼ cala. Jeśli producent dopuszcza zastosowanie rur o średnicy w danym przedziale, to warto zainwestować w rury o jak największym przekroju. Ma to szczególne znaczenie w przypadku rur zgrzewanych wykonanych z tworzywa sztucznego.

Dobór rur o odpowiedniej średnicy ma wbrew pozorom dość duże znaczenie. Zignorowanie zaleceń producenta może skutkować wyższym kosztem eksploatacji i ryzykiem uszkodzenia kluczowych podzespołów (np. sprężarki). Instalatorzy często montują w ramach układu filtry lub separatory cząstek stałych. Dzięki temu dodatkowo pompa obiegowa zyskuje dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem.

Rury użyte w instalacji korzystającej z pompy ciepła muszą mieć odpowiednie parametry

Rury użyte w instalacji korzystającej z pompy ciepła muszą mieć odpowiednie parametry

Ile kosztuje pompa ciepła monoblok?

Różnice w cenach pomp ciepła monoblok i pomp ciepła split są zauważalne. Ze względu na kompleksowość rozwiązania, jakim jest zespolenie wszystkich podzespołów w ramach jednostki zewnętrznej, monobloki są droższe. Dzięki temu do przeprowadzenia instalacji nie trzeba posiadać uprawnień F-gazowych. Jeśli czujesz się na siłach i masz nieco wiedzy o hydraulice, montaż możesz przeprowadzić we własnym zakresie. Poza satysfakcją z samodzielnego montażu źródła ciepła, możesz sporo zaoszczędzić.

Analizy rynku dowodzą, że przeciętny koszt 1 kW monoblokowej pompy ciepła w wersji budżetowej koszt ok. 1500 – 2000 zł. W przypadku urządzeń oferowanych przez producentów o najwyższej renomie na rynku z dłuższymi okresami gwarancji będzie to już 2000 – 2500 zł.

Rozważasz montaż pompy ciepła monoblok?

Jaką pompę ciepła monoblok wybrać?

Porównywanie modeli pomp ciepła

Z jednej strony podejmując decyzję o inwestycji w pompę ciepła, zachęcamy do dokonywania wyborów w pełni samodzielnych i przemyślanych. Z drugiej strony należy pamiętać, że masz na tym polu mniejsze doświadczenie niż instalatorzy. Część z nich działa na rynku od wielu lat. Przez ten czas zaznajomili się z niuansami prac instalacyjnych i awaryjnością poszczególnych urządzeń. Większość wstępnych konsultacji w firmach instalatorskich jest całkowicie darmowa. W tym przypadku nawet jeżeli ostatecznie nie skorzystasz z ich usług, możesz wykorzystać ich know-how i “podpytać” o informacje, które będą dla Ciebie pomocne.

Jeśli nie chcesz skontaktować się z instalatorem i rozeznanie rynku pozostawiasz sobie, pamiętaj o wyznaczeniu sobie kryteriów porównania. Aby było ono możliwe jak najbardziej obiektywne, pompy ciepła możesz porównać wg:

  • sprawności urządzenia wyrażonej przez COP lub SCOP
  • renomy producenta i oferowanego okresu gwarancyjnego
  • dostępnością części zamiennych, potrzebnych do serwisu pogwarancyjnego
  • ceny urządzenia (choć pamiętaj, że nie powinno to być najważniejsze)

Pompa ciepła monoblok nie jest urządzeniem, którego głównym kryterium zakupu powinna być cena. Wybierając najtańszego producenta podejmujesz ryzyko wyższej awaryjności.

Popularne modele pomp ciepła typu monoblok

Jednymi z najbardziej popularnych urządzeń typu monoblok do ogrzewania domu i cwu są pompy ciepła Haier. Model urządzenia Super Aqua występuje w odmianach mocy od 5 do 16 kW. Pompa współpracuje z różnymi odbiornikami ciepła, od instalacji podłogowych po instalacje oparte na standardowych grzejnikach. Urządzenia Haier odznaczają się też stosunkowo niskim hałasem generowanym na zewnątrz budynku na poziomie 59 dB. W zestawie jest dołączony wewnętrzny sterownik do ustawienia zadanej temperatury i harmonogramu pracy.

Pompa ciepła monoblok marki Haier

Nieco droższy wybór to pompa ciepła Panasonic. Producent istnieje na rynku wielu lat. Zyskał uznanie wśród producentów urządzeń do klimatyzacji i ogrzewania. Panasonic oferuje różne serie urządzeń dedykowane do pracy w różnych warunkach i z różnymi typami instalacji. Seria Aquarea High Performance sprawdzi się we współpracy z instalacjami niskotemperaturowymi, opartymi na ogrzewaniu podłogowym. Zaś seria Aquarea HT jest dedykowania do oddawania ciepła za pomocą standardowych grzejników. Mogą one ogrzewać wodę do temperatury sięgającej 65 stopni.