Pompa ciepła Daikin – recenzja i opinie

Pompa ciepła Daikin – recenzja i opinie2024-02-03T17:01:37+01:00

Kraj pochodzenia

Japonia

Rok założenia firmy

1924

Nasza ocena

4,5 / 5

Spis treści

Skąd pochodzi firma Daikin?

Pompa ciepła Daikin to urządzenie produkowane przez firmę odznaczającą się niewątpliwie ugruntowaną pozycją na rynku i sporym doświadczeniem. Japońska korporacja Daikin ma długą i interesującą historię, sięgającą początków XX wieku. Firma powstała w japońskim mieście Osaka pod nazwą Osaka Kinzoku Kogyosho. Na początku działalności firma specjalizowała się w produkcji sprężarek chłodniczych. Z biegiem czasu rozwinęła zakres specjalizacji.

W roku 1951 firma zmieniła nazwę na Daikin Kogyo Co., a jednym z kluczowych kierunków działalności stała się klimatyzacja. Rok 1953 okazał się przełomowym w historii Daikin. Wprowadzono wtedy na rynek innowacyjny system chłodzenia wykorzystujący nowatorską sprężarkę, co stanowiło rewolucję w branży urządzeń do ogrzewania i klimatyzacji.

Następne dziesięciolecia upływały pod znakiem dynamicznego rozwoju i międzynarodowej ekspansji. W 1963 roku firma Daikin otworzyła swoje pierwsze biuro zagraniczne w Stanach Zjednoczonych. Moment ten uważa się za początek okresu podboju rynków europejskich i azjatyckich. Firma kontynuowała rozwój, wprowadzając nowe, zaawansowane technologie inwerterowe do sprężarek, znacząco zwiększające sprawność energetyczną.

W latach dziewięćdziesiątych Daikin zyskał uznanie dzięki wprowadzeniu rewolucyjnych rozwiązań, takich jak systemy klimatyzacji VRV (Variable Refrigerant Volume) i rozbudowana oferta pomp ciepła. Obecnie firma oferuje szeroką gamę produktów, obejmujących klimatyzację, systemy wentylacyjne, chłodzenie przemysłowe oraz nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania niskotemperaturowego. Daikin zyskał silną pozycję na rynku światowym, a produkty tej marki cieszą się zainteresowaniem także w Polsce. Oczywiście głównym powodem popularyzacji pomp ciepła w naszym kraju są rosnące ceny gazu i innych surowców energetycznych.

Rozważasz montaż pompy ciepła Daikin?

Najczęściej zadawane pytania

Ile wynosi gwarancja na pompy ciepła Daikin?2024-02-03T16:59:10+01:00

Daikin obejmuje pompy ciepła 5-letnim okresem gwarancji. Okres ten jest możliwy do przedłużenia nawet do 10 lat, ale jest to opcja płatna.

Czy są pompy ciepła Daikin są dobre?2024-02-03T16:57:26+01:00

Pompy ciepła oferowane przez tego producenta odznaczają się bardzo dobrą jakością wykonania, ponadprzeciętną dostępną długością okresu gwarancyjnego i wysokim poziomem sprawności energetycznej. To sprawia, że niewątpliwie ofertę Daikin można uznać za ciekawą.

Gdzie produkowane są pompy ciepła Daikin?2024-02-03T16:54:34+01:00

Pomimo japońskiego pochodzenia marki, sprzęt nie jest produkowany wcale w Azji. Główna siedziba firmy Daikin w Europie znajduje się w Belgii, a sprzęt jest produkowany w Czechach, Niemczech i Turcji.

Rodzaje pomp ciepła oferowanych przez Daikin

Firma Daikin oferuje szeroką gamę produktową, na którą składa się w zasadzie większość dostępnych rodzajów pomp ciepła. Szeroki wybór urządzeń pozwala dostosować system do indywidualnych potrzeb i dopasować instalację do lokalnych warunków środowiskowych.

Pierwszym rodzajem oferowanych przez Daikin pomp ciepła są pompy ciepła powietrze-powietrze. Wykorzystują one energię zawartą w powietrzu na zewnątrz budynku, a następnie używają go w celu podgrzania powietrza wewnątrz. Dzięki zastosowaniu przez Daikin technologii inwerterowej, produkowane przez nich pompy ciepła tego typu mogą dostosowywać swoją moc do zapotrzebowania. W efekcie przekłada się to na oszczędności energetyczne i komfort użytkowania sprzętu.

Kolejnym rodzajem pomp ciepła oferowanych przez Daikin są pompy ciepła typu powietrze-woda. Podobnie, jak w poprzednim przypadku, wykorzystują one energię cieplną zgromadzoną w powietrzu atmosferycznym, ale jest ona tu używana do ogrzewania wody w systemie hydraulicznym. Pompy ciepła tego typu produkowane przez Daikin odznaczają się wysoką wydajnością i niezawodnością. Dzięki temu zyskują one uznanie w oczach instalatorów i użytkowników.

Firma Daikin oferuje także pompy ciepła typu gruntowego, wykorzystujące energię zgromadzoną w ziemi. Dzięki wykorzystaniu stabilnej temperatury gruntu, pompy ciepła tego typu zapewniają wysoką wydajność przez cały rok. Ich zastosowanie jest przez to korzystne w regionach o klimacie umiarkowanym i zimnym, gdzie różnice temperatur pomiędzy porami roku są znaczące.

Jako jedna z nielicznych firm, Daikin oferuje również pompy ciepła typu woda-woda. które wykorzystują energię zgromadzoną w zbiornikach typu: jezioro, rzeka czy studnia. Należy pamiętać, że nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Zastosowanie tego modelu wymiany ciepła wymaga sąsiedztwa ogrzewanego budynku z takim właśnie zbiornikiem. Niejednokrotnie potrzebne mogą okazać się też pozwolenia wodno-prawne i decyzje środowiskowe. Koszt ich opracowania wpłynie zaś negatywnie na zwrot z inwestycji.

Rozważasz montaż pompy ciepła Daikin?

Popularne modele pomp ciepła Daikin

Daikin Altherma 3 M

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 M to urządzenie typu niskotemperaturowego, przez co zalecane do montażu w budynkach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Jako, że ta pompa ciepła ma budowę monoblokową, zestaw składa się tylko z jednostki zewnętrznej.

Daikin Altherma 3 M to zdecydowanie produkt nowoczesny. Wyróżnia się estetycznym designem, a biała przednia maskownica z poziomych listew maskuje wentylator, redukując jednocześnie emisję hałasu. Dzięki uniwersalnej szarej kolorystyce jednostki, nie powinno być większego problemu z jej wkomponowaniem w otoczenie budynku.

Daikin zastosował w urządzeniu czynnik chłodniczy R-32, dzięki czemu urządzenie odznacza się niższym poziomem negatywnego oddziaływania na środowisko. Urządzenie występuje w dwóch kategoriach mocowych:

 • pierwszy z nich to Altherma 3 M 4-8 kW – dostępne moce nominalne jednostek zaczynają się na 4,3kW a kończą na 7,5kW,
 • drugi z nich to Altherma 3 M 11-16 kW – dostępne moce nominalne jednostek zaczynają się na 9,37 kW, a kończą na 16 kW.

Najmniejsza odmiana mocy odznacza się wysokim COP dochodzącym do 5,1 (przy zadanej temperaturze grzania wody 35℃). Wymiary jednostki zewnętrznej to 770 x 1250 x 362 mm. W efekcie sprzęt może zostać zainstalowany nawet w przypadku ograniczeń w wolnym miejscu na elewacji.

Tak jak większość nowoczesnych pomp ciepła, Daikin Altherma 3 M może być sterowana przy użyciu smartfona. Daje to możliwość zarządzania systemem ogrzewania zarówno z domu, jak i zdalnie. Co ciekawe urządzenie ma możliwość obsługi głosowej i integracji z aplikacjami Google Assistant oraz Amazon Alexa.

Przegląd parametrów wybranych modeli pomp ciepła dostępnych w ramach serii Altherma 3 M znajduje się w poniższej tabeli:

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 M
Jednostka zewnętrzna EDLA04E (3)V3 EBLA04E (3)V3 EDLA06E (3)V3 EBLA06E (3)V3 EDLA08E (3)V3 EBLA08E (3)V3
Funkcja grzania Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Funkcja chłodzenia Nie Tak Nie Tak Nie Tak
Znamionowa moc cieplna* 4,3 kW 4,3 kW 6,0 kW 6,0 kW 7,5 kW 7,5 kW
Hałas jednostki zewnętrznej 58 dB 58 dB 60 dB 60 dB 62 dB 62 dB
COP* 5,10 5,10 4,85 4,85 4,60 4,60

*przy temperaturze grzania wody na poziomie 35℃ i temperaturze zewnętrznej 5℃

Daikin Altherma 3 R

Pompa ciepła Altherma 3 R należy do grupy pomp ciepła typu split. Oznacza to, że elementy układu chłodniczego podzielono w tym przypadku pomiędzy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzny hydrobox. Opisywany model należy również do gamy pomp ciepła niskotemperaturowych. W efekcie jej zastosowanie będzie sensowne głównie w nowych budynkach, zbudowanych wg najnowszych standardów energetycznych.

W najnowszej odmianie serii Daikin Altherma 3 R, jednostkę zewnętrzną wyposażono w jeden wentylator. Dzięki temu praca urządzenia jest cichsza niż poprzednich seriach. Zoptymalizowany profil wentylatora pozwolił też poprawić obieg powietrza, co wpływa pozytywnie na efektywność energetyczną sprzętu. Należy pamiętać, że jednostki w modelach split mają mniejsze gabaryty niż w przypadku monobloków, co może mieć znaczenie dla części klientów. Podobnie, jak w przypadku odmiany monoblokowej, tu również producent oparł pracę urządzenia o ekologiczny czynnik chłodniczy R32.

Pamiętaj, że efektywność energetyczna systemu grzewczego nie zależy jedynie od rodzaju zastosowanego źródła ciepła. Ogromne znaczenie mają też standard energetyczny budynku i przyzwyczajenia mieszkańców. Więcej o sposobach oszczędzania na ogrzewaniu przeczytasz na stronie https://proheat.pl/jak-oszczedzac-na-ogrzewaniu/

Producent deklaruje, że pompa ciepła Altherma 3 R pracuje nawet przy temperaturze zewnętrznej dochodzącej do -25℃. W przypadku gdy temperatura powietrza atmosferycznego wynosi co najmniej -7℃, temperatura wody na wylocie z hydroboxu może wynieść nawet do 60℃. Dzięki temu – pomimo zaliczenia do grupy niskotemperaturowych – potrafi zapewnić komfort użytkowania nawet w domach o nieco niższym standardzie energetycznym.

Przegląd parametrów wybranych modeli pomp ciepła dostępnych w ramach serii Altherma 3 R znajduje się w poniższej tabeli:

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 R
Jednostka zewnętrzna 04EV 04EV 06EV 06EV 08EV 08EV
Jednostka wewnętrzna 04S18E
6V
04S23E
6V
08S18E6V/ E9W 08S23E6V/ E9W 08S18E6V/ E9W 08S23E6V/ E9W
Funkcja grzania Tak Tak Tak Tak Tak Tak
Funkcja chłodzenia Nie Nie Nie Nie Nie Nie
Znamionowa moc cieplna* 4,3 kW 4,3 kW 6,0 kW 6,0 kW 7,5 kW 7,5 kW
Hałas jednostki zewnętrznej 58 dB 58 dB 60 dB 60 dB 62 dB 62 dB
COP* 5,10 5,10 4,85 4,85 4,60 4,60

*przy temperaturze grzania wody na poziomie 35℃ i temperaturze zewnętrznej 5℃

Pompa ciepła Daikin Altherma 3 R
Jednostka zewnętrzna 04EV 06EV 06EV 08EV 08EV
Jednostka wewnętrzna 04P30D3 08P30D3 08P50D3 08P30D3 08P50D3
Funkcja grzania Tak Tak Tak Tak Tak
Funkcja chłodzenia Nie Nie Nie Nie Nie
Znamionowa moc cieplna* 4,3 kW 6,0 kW 6,0 kW 7,5 kW 7,5 kW
Hałas jednostki zewnętrznej 58 dB 60 dB 60 dB 62 dB 62 dB
COP* 5,10 4,85 4,85 4,60 4,60

*przy temperaturze grzania wody na poziomie 35℃ i temperaturze zewnętrznej 5℃

Rozważasz montaż pompy ciepła Daikin?

Ceny pomp ciepła Daikin

Pomimo swojej wysokiej jakości, pompy ciepła Daikin zalicza się zwykle do średniej półki cenowej. Poziom kosztu można w tym przypadku porównać do pomp ciepła Panasonic. Niezawodność jest tu oferowana za dość rozsądną cenę. Będąc entuzjastami rynku OZE, prowadzimy stały monitoring referencyjnych cen pomp ciepła. Średnie koszty wybranych modeli pomp ciepła Daikin kształtują się następująco:

 • Daikin Altherma 3 M w wersji 9kW – 26 000 zł
 • Daikin Altherma 3 M w wersji 9kW – 29 000 zł
 • Daikin Altherma 3 R w wersji 11kW All-in-one, tj. ze zintegrowanym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową – 50 000 zł

Powyższe ceny można traktować jedynie, jako punkt odniesienia. Ostateczna oferta cenowa zależy od dostępnego poziomu rabatowania, aktualnego popytu na pompy ciepła, a nawet od pory roku. Wszystkie wymienione ceny zawierają 23% VAT. Należy pamiętać, że w przypadku realizacji inwestycji przez firmę, VAT naliczony za kompleksową usługę montażu (rzecz jasna wraz z potrzebnym sprzętem) wyniesie 8%.

Jeżeli szukasz pompy ciepła z podobnego zakresu cen sprawdź też recenzje: pomp ciepła Vaillant i pomp ciepła Viessmann

Nasza ocena pompy ciepła Daikin
 • Jakość wykonania
 • Wydajność pracy
 • Cena urządzenia
 • Gwarancja
4.5

Podsumowanie

Pompy ciepła Daikin zaliczane są do wysokiej półki jakościowej. Producent oferuje sprzęt o bardzo dobrej jakości w cenach konkurencyjnych wobec niemieckiej i skandynawskiej konkurencji. Sprzęt cechuje ekologiczność (czynnik R32) i wysoki poziom sprawności energetycznej. Urządzenia są objęte 5-letnią gwarancją, a producent daje możliwość jej odpłatnego wydłużenia do 10 lat.

Zalety

 • Bardzo dobra jakość wykonania
 • Długi okres ochrony gwarancyjnej
 • Wszystkie modele korzystają z ekologicznego czynnika chłodniczego R32
 • Utrzymanie trybu grzania przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych

Wady

 • Dość wysoka cena