Pompa ciepła do domu 120m2 – kluczowe informacje

Pompa ciepła do domu 120m2 – kluczowe informacje2024-05-27T21:36:35+02:00

Spis treści

Jak dobrać pompę ciepła do domu 120m2?

Określanie zapotrzebowania na ciepło

Pompa ciepła do domu 120m2 może stanowić inwestycję na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też już na wstępnym etapie inwestycji powinieneś oszacować zapotrzebowanie Twojego budynku na ciepło. To wskaźnik kluczowy dla wyznaczenia potrzebnej mocy urządzenia. Należy pamiętać, że każdy dom, który uzyskał zezwolenie na budowę po 2009 roku posiada charakterystykę energetyczną. Oczywiście im niższe zapotrzebowanie, tym niższa może być moc zainstalowanej pompy ciepła. W konsekwencji ilość prądu zużytego przez urządzenie również będzie niższa.

Charakterystyka energetyczna budynku to dokument, który możesz znaleźć w zestawie z projektem budowlanym swojej nieruchomości. Obliczania dla konkretnego projektu domu zostały przeprowadzone na etapie jego planowania przez architekta. Mając to na uwadze, biorą one pod uwagę m.in.:

 • materiał, z którego wykonane są przegrody zewnętrzne
 • rodzaj materiału izolacyjnego

 • rozkład okien i drzwi zewnętrznych
 • ilość ewentualnych balkonów

Jeśli nie masz charakterystyki energetycznej, ale chcesz znać zapotrzebowanie na ciepło, powinieneś przeprowadzić audyt energetyczny. Dzięki temu otrzymasz świadectwo energetyczne wraz z parametrami obliczonymi dla Twojego budynku. Szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło możesz też obliczyć posługując się kalkulatorem dostępnym w Internecie.

Podsumowanie zalet i wad poszczególnych źródeł informacji o zapotrzebowaniu na ciepło znajdziesz w poniższej tabeli:

Zalety Wady
Charakterystyka energetyczna Brak dodatkowych kosztów Wartość Ep może być nieaktualna w przypadku gdy dom nie został wybudowany w 100% zgodnie z projektem
Audyt energetyczny Bardzo precyzyjna wartość Ep, jeżeli badania zostały przeprowadzone przez doświadczonego instalatora Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów
Kalkulator internetowy Możliwość zgrubnego oszacowania Ep na potrzeby obliczania przybliżonego kosztu eksploatacji urządzenia Ryzyko występowania dużych różnic w stosunku do rzeczywistego Ep
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Obliczanie mocy pompy ciepła do domu 120m2

Element charakterystyki energetycznej, który będzie dla Ciebie kluczowy to zapotrzebowanie na ciepło określone w kWh na m2. Dzięki temu parametrowi będziesz wiedział, ile energii cieplnej zużyje Twój dom w roku w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Oczywiście im budynek nowocześniejszy, tym mniej energochłonny.

 • Charakterystyka energetyczna budynku – stanowi ona jeden z załączników do projektu budowlanego. Od 2009 roku charakterystyka energetyczna to wszak obowiązkowy element projektów budynków jednorodzinnych.
 • Przeprowadzenie audytu energetycznego – jeśli pompa ciepła powietrze woda będzie instalowana w starszym budynku i nie masz do niego projektu budowlanego, to możesz zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego. W rezultacie otrzymasz świadectwo energetyczne zawierające szczegółowe informacje o energochłonności.
 • Kalkulator internetowy – istnieją strony www, które umożliwiają samodzielne obliczanie zapotrzebowania na ciepło. W tym celu należy wypełnić formularz, w którym znajdą się informacje o wielkości, izolacji, a nawet ustawieniu domu wg stron świata itd. Należy jednak pamiętać, że taki kalkulator ma funkcję pomocniczą. Nie zachęcamy do podejmowania ostatecznej decyzji o mocy pompy ciepła tylko na jego podstawie.

Podsumowanie zalet i wad poszczególnych źródeł informacji o zapotrzebowaniu na ciepło znajdziesz w poniższej tabeli:

Obliczanie mocy pompy ciepła dla domu 150m2

Aby obliczyć moc pompy ciepła musisz przemnożyć zapotrzebowanie na ciepło przez powierzchnię swojego domu wyrażoną w metrach kwadratowych.

Pompa ciepła do domu 120m2 powinna zostać dobrana na podstawie konkretnego zapotrzebowania na ciepło.

Pompa ciepła do domu 120m2 powinna zostać dobrana na podstawie konkretnego zapotrzebowania na ciepło

Trzeba zauważyć, że przez ostatnie kilkanaście lat średnia energochłonność nowych budynków zmniejszyła się niemal o połowę. Norma energetyczna WT2008 zakładała, że maksymalne zapotrzebowanie na ciepło na nowo budowanego domu nie może wynosić więcej niż 120 kWh/m2. W ramach normy WT2021 limit wynosił 70 kWh/m2. Ze względu na wymagania przy dofinansowaniach do pomp ciepła inwestorzy często sięgają po projekty domów z jeszcze niższym zapotrzebowaniem na energię. Popularny program dotacji Moje Ciepło wymaga, aby zapotrzebowanie dla domów wznoszonych w 2022 roku wynosiło nie więcej niż 63 kWh/m2. Począwszy od 2023 roku limit został obniżony do poziomu 55 kWh/m2. W rezultacie projekty domów niskoenergochłonnych zyskują na popularności jeszcze bardziej.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Przykład konkretnych obliczeń

Konkretny przykład obliczeń mocy pompy ciepła do domu 120m2 znajdziesz poniżej:

 • Powierzchnia domu to 120 m2
 • Zapotrzebowanie na ciepło to 60 kWh/m2
 • Łączne zapotrzebowanie na ciepło to 120 x 60, czyli 7200 kWh

 • W przypadku podgrzewania cwu, do zapotrzebowania powinieneś dodać 1000 kWh
 • W powyższym przypadku pompa ciepła powinna mieć moc ok. 8200 W (8,2 kW)

Więcej informacji dotyczących zasad doboru mocy pompy ciepła do danego budynku znajdziesz w poniższym materiale:

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 120m2?

Koszt inwestycji - infografika

Cena urządzenia i montażu

Jak widać na przykładzie powyższych obliczeń, pompa ciepła do domu 120m2, wybudowanego wg aktualnych standardów powinna mieć moc na poziomie ok. 8 – 9 kW. Dzięki takiemu doborowi mocy, pompa ciepła nie powinna być przewymiarowana. Ponieważ jednak każdy budynek ma swoje uwarunkowania energetyczne, każdorazowo warto uzgodnić jednak moc instalowanej pompy ciepła z doświadczonym instalatorem.

Aktualne ceny rynkowe 1kW pompy ciepła powietrznej oscylują w okolicach 1500 – 2500 zł. Przy mocy ok. 9 kW, koszt pompy ciepła (samego urządzenia) to około 20 – 22 tysiące złotych. Należy pamiętać, że ze względu na wzrastającą popularność i obniżającą się podaż pomp ciepła, cena tych urządzeń dynamicznie rośnie.

Poziom cenowy pompy ciepła typu powietrze woda jest zależy w głównej mierze od:

 • rodzaju pompy (split vs. monoblok)
 • jakości i pochodzenia elementów składowych
 • producenta (samej marki sprzętu)

Przyjmuje się, że pompy ciepła typu split są nawet o ok. 20 – 30% tańsze od monobloków. Dzieje się tak w konsekwencji bardziej złożonego procesu produkcji monobloków, w których muszą zostać zintegrowane wszystkie kluczowe podzespoły. Ostatecznie najlepsza opcja to oszacowanie ceny pompy ciepła przez doświadczonego instalatora, który potrafi przewidzieć dodatkowe koszty, na które możesz napotkać podczas realizacji inwestycji.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Inwestycja w instalację hydrauliczną

Jeśli jesteś dopiero na etapie budowy nowego domu to wyboru źródła ciepła powinieneś dokonać na jak najwcześniejszym etapie inwestycji. Wybór pompy ciepła w dużym stopniu determinuje też rodzaj instalacji grzewczej. W tym przypadku powinieneś postawić na instalację niskotemperaturową, czyli ogrzewanie podłogowe. Byłoby najlepiej, aby ogrzewanie tego typu pokrywało całą powierzchnię domu. W pomieszczeniach, w których należy utrzymywać wyższą temperaturę, rury używane do ogrzewania podłogowego mogą zostać zainstalowane również w ścianach. W rezultacie zyskasz system cieplny, który będzie wyglądał estetyczne, a jednocześnie będzie efektywny.

Bez względu na to czy budujesz nowy dom, czy przeprowadzasz modernizację starego, instalacja hydrauliczna będzie sporym kosztem. Nierzadko kwota, jaką będziesz musiał na nią wydać przewyższa koszt samej pompy ciepła. Stawki instalatorów hydrauliki oscylują wokół 180 – 200 zł za m2 ogrzewania podłogowego. Niezależnie od tego instalacja tego typu jest w zasadzie jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Pompa ciepła nie będzie musiała dzięki temu podgrzewać wody do bardzo wysokich temperatur. W konsekwencji w ogólnym rozrachunku jej użytkowanie będzie tańsze.

Przeglądy pompy ciepła do domu 120m2

Nie każdy pamięta, że pompa ciepła typu powietrze woda jest urządzeniem, które wymaga regularnych przeglądów i serwisów. Serwis pompy ciepła przeprowadza się podobnie do serwisu układu klimatyzacji w samochodzie. Serwisant zasysa czynnik chłodniczy znajdujący się w układzie za pomocą specjalnego narzędzia. Następnie sprawdzana jest szczelność układu (najczęściej metodą próżniową). W przypadku braku wykrycia wycieków bądź nieszczelności, układ jest napełniany ponownie czynnik chłodniczym.

Cena regularnego serwisu różni się rzecz jasna w zależności od lokalizacji. Może wynieść od 300 do 700 zł. Kwoty wahają się w zależności od rodzaju pompy i ilości czynnika chłodniczego w układzie. Niestety ze względu na kwestie uprawnień F-gazowych i konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu, realizacja cyklicznych przeglądów we własnym zakresie jest właściwie niemożliwa. Warto pamiętać o tych kwestiach podczas negocjowania ceny usługi z firmą instalacyjną. Jeśli instalator nie będzie chętny do obniżenia ceny montażu, to być może będzie mógł zaproponować darmowy pakiet przeglądów.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Popularne modele urządzeń do domu 120m2

Do dość popularnych modeli pomp ciepła do domu 120m2 należy pompa ciepła Haier. Model Super Aqua w wersji split występuje w mocach 4,27, 6,08, 8,06, 10,03 kW. Wersja 8,06 kW może dość dobrze sprawdzić się domach o metrażu na poziomie ok. 120m2. Oczywiście dotyczy to domów w miarę nowych, które posiadają odpowiednią izolację cieplną. Według deklaracji producenta urządzenie pracuje nawet w temperaturze zewnętrznej sięgającej -25 stopni Celsjusza. Należy pamiętać, że w tym trybie urządzenie korzysta z grzałki, a jego sprawność bardzo spada.

Trochę droższą alternatywą dla Haiera może być pompa ciepła Panasonic. Producent jest dobrze znany w branży urządzeń do klimatyzacji. Urządzenia typu powietrze woda oferowane przez tego producenta występują w wersjach:

 • all-in-one (ze zintegrowanym zbiornikiem cwu)
 • split
 • monoblok

Modele pomp z serii Aquarea T-CAP można zintegrować z systemem fotowoltaicznym. W konsekwencji możesz w ten sposób zwiększyć poziom auto konsumpcji energii elektrycznej wytwarzanej przez promieniowanie słoneczne.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można zainstalować pompę ciepła o większej mocy niż to zalecane?2023-04-08T09:43:23+02:00

Instalacja pompy ciepła o większej mocy niż ta, która wynika z zapotrzebowania budynku na ciepło zdecydowanie nie jest zalecana. W przeciwieństwie do innych źródeł ciepła, nie działa tu zasada „im więcej, tym lepiej”. Przewymiarowanie mocy pompy ciepła spowoduje, że urządzenie będzie wielokrotnie włączać i wyłączać się w krótkich okresach czasu, co może doprowadzić do przedwczesnego zużycia sprężarki i innych kluczowych podzespołów.

Czy montaż pompy ciepła w domu 120 m2 się opłaca?2023-04-08T09:43:32+02:00

Przyjmuje się, że inwestycja w pompę ciepła amortyzuje się po okresie od 7 do 14 lat. Montaż pompy ciepła w domu o powierzchni 120m2 może się zatem opłacać. O czasie zwrotu inwestycji decyduje ostatecznie koszt inwestycji początkowej i koszt eksploatacji urządzenia (zależy od ilości zużytego prądu i kwoty wydanej na regularne przeglądy urządzenia).

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 120m2 z montażem?2023-04-08T09:43:38+02:00

Przyjmuje się, że w przypadku pomp ciepła typu powietrze woda o wydajności 7-8 kW, koszt potrzebny na realizację inwestycji wynosi od 25 000 do 45 000 zł. Ostateczny koszt zależy oczywiście od producenta sprzętu, poziomu skomplikowania instalacji i dodatkowych elementów potrzebnych do realizacji montażu (np. rodzaj zbiornika na ciepłą wodę użytkową).

Ile kW powinna mieć pompa ciepła do domu 120m2?2023-04-08T09:43:43+02:00

Przyjmuje się, że w przypadku w miarę nowoczesnego domu o powierzchni 120m2 wydajność pompy ciepła potrzebna do zaspokojenia potrzeb energetycznych wynosi od 7 do 8 kW. Należy pamiętać, że taka wartość dotyczy budynków wybudowanych w przeciągu ostatnich 10 lat, wybudowanych zgodnie z aktualnymi standardami energetycznymi.