Pompa ciepła Mitsubishi – opinie i przegląd modeli

Strona główna » Pompa ciepła Mitsubishi – opinie i przegląd modeli
Pompa ciepła Mitsubishi – opinie i przegląd modeli2023-10-02T17:42:11+02:00

Kraj pochodzenia

Japonia

Rok założenia firmy

1921

Nasza ocena

4,6 / 5

Spis treści

Oferowane rodzaje pomp ciepła Mitsubishi

Pompa ciepła Mitsubishi to produkt uznawany za jeden z najbardziej sprawdzonych i wydajnych urządzeń do nowoczesnego ogrzewania budynku. Producent oferuje szeroką gamę sprzętu dedykowanego zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i dla przemysłu. W ofercie można znaleźć m.in.:

  • pompy ciepła powietrze woda – seria urządzeń Ecodan, które pozwalają na pobieranie energii cieplnej z powietrza. Zgromadzona energia jest następnie przekazywana do wody znajdującej się w wewnętrznej instalacji hydraulicznej budynku. Pompy tego rodzaju działają z wysoką sprawnością, dzięki czemu ilość energii elektrycznej zużytej do wyprodukowania jednostki ciepła może wynosić tylko 20%.
  • pompy ciepła gruntowe – seria urządzeń Ecodan Geodan, w ramach których rolę dolnego źródła ciepła pełni pionowy lub poziomy kolektor gruntowy. Analogicznie do poprzedniego typu pomp energia cieplna jest przekazywana do wody w układzie hydraulicznym domu. Należy pamiętać, że pompa ciepła gruntowa jest droższa niż pompa ciepła powietrzna, ale sprawność pracy urządzenia nie będzie zależna od temperatury zewnętrznej.
  • pompy ciepła cwu – urządzenia Ecodan QUZH umożliwiające przygotowywania ciepłej wody użytkowej, natomiast bez funkcji ogrzewania domu.
Rozważasz montaż pompy ciepła Mitsubishi?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?2023-04-08T09:53:11+02:00

Pompa ciepła to urządzenie, które umożliwia ekonomiczne ogrzanie budynku nawet bez instalacji fotowoltaicznej. Sprawność sezonowa (SCOP) nowoczesnych pomp ciepła wynosi nawet ok. 4 – 5. Dzięki temu 1 kWh energii elektrycznej pozwoli na wyprodukowanie nawet do 5 kWh energii cieplnej.

Jakim okresem gwarancji objęte są pompy ciepła Mitsubishi?2023-04-08T09:53:17+02:00

Okres ochrony gwarancyjnej dla urządzeń Mitsubishi to 5 lat. Należy pamiętać, że utrzymanie gwarancji jest warunkowane m.in. uruchomieniem urządzenia przez autoryzowanego instalatora i przeprowadzaniem regularnych przeglądów z odpowiednimi wpisami do książki gwarancyjnej.

Gdzie produkowane są pompy ciepła Mitsubishi2023-04-08T09:53:22+02:00

Pompy ciepła Mitsubishi są produkowane na terenie Azji i Europy. Jedna z większych fabryk należąca do tego producenta znajduje się w Szkocji w mieście Livingstone. Fabryka ta zajmuje się produkcją urządzeń do klimatyzacji i pomp ciepła.

Czy pompa ciepła Mitsubishi jest dobra?2023-04-08T09:53:31+02:00

Mitsubishi uchodzi za jednego z najbardziej doświadczonych producentów pomp ciepła na rynku. Produkty odznaczają się ponadprzeciętnymi wydajnością i bezawaryjnością. Pompy ciepła MItsubishi zdecydowanie można zaliczyć do półki premium. Należy oczywiście pamiętać, że za wysoką jakością produktu idzie też spora cena.

Historia pomp ciepła Mitsubishi

Mitsubishi Electric to firma japońska, która powstała ponad 100 lat temu, bo już w 1921 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją silników elektrycznych do japońskich statków. Pierwszy znany produkt stworzony przez Mitsubishi Electric to wentylator elektryczny. Historia produkcji urządzeń do klimatyzacji bazujących na układzie pompy ciepła sięga natomiast lat ‘70 XX wieku.

Okres szczególnie intensywnego rozwoju Mitsubishi Electric w zakresie technologii klimatyzacji i ogrzewania przypada na lata ‘90. To właśnie w tym okresie powstało szereg fabryk należących do przedsiębiorstwa, produkujących podzespoły urządzeń klimatyzacyjnych. W roku 1997 firma rozpoczęła sprzedaż klimatyzacji KIRIGAMINE FX stosując autorską technologię “Zubadan”. Urządzenia pełniły funkcję pompy ciepła powietrze powietrze i dawały możliwość ogrzewania pomieszczeń.

Mitsubishi, jako jeden z nielicznych producentów pomp ciepła, produkuje swoje własne sprężarki. W istocie wiele innych producentów montuje do swoich urządzeń sprężarki wyprodukowane przez inne fabryki. Nawiasem mówiąc, część producentów pomp ciepła używa właśnie podzespołów wyprodukowanych przez Mitsubishi.

Mitsubishi jest firmą z ponad 100-letnim doświadczeniem (zdjęcie ze strony producenta)

Modele pomp ciepła Mitsubishi

Mitsubishi Ecodan

Opis serii

Pompa ciepła Mitsubishi Ecodan to urządzenie typu powietrze woda. Jej montaż jest rzecz jasna mniej inwazyjny i tańszy od gruntowej pompy ciepła. Montaż urządzenia typu split będzie się ograniczał do instalacji jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz połączenia ich układem chłodniczym. Montaż urządzenia monoblokowego jest natomiast jeszcze łatwiejszy. W tym przypadku układ chłodniczy został zamontowany w ramach jednostki zewnętrznej. Fabrycznie został też wypełniony czynnikiem chłodniczym. Z tego powodu uruchomienie urządzenia nie wymaga uprawnień F-gazowych.

Pompy ciepła powietrze woda Mitsubishi składają się w zależności od zestawu z:

  • cylindra – moduł wewnętrzny typu “all in one” wyposażony w zbiornik ciepłej wody użytkowej. Mitsubishi oferuje te jednostki w pojemnościach od 170 aż do 411 litrów. Większość modeli posiada też wbudowane naczynie wzbiorcze.

  • hydroboxa – jednostki wewnętrzne dla układów pomp ciepła split, bez zbiornika ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku należy zdecydować się na zewnętrzny bojler.

  • zewnętrznego agregatu – jednostki zewnętrzne w układach Eco Inverter występują w mocach od 4 do 10 kW a Zubadan Inverter zaś od 6 do 23 kW.

Jednostki wewnętrzne z zasobnikiem CWU

Mitsubishi stosuje bardzo czytelną kodyfikację nazw swoich produktów, przez co znając jej zasady można łatwo rozszyfrować charakterystykę urządzenia. Opis schematu nazw jednostek wewnętrznych z zasobnikiem cwu znajduje się poniżej:

Interpretacja elementów nazewnictwa jednostek wewnętrznych (grafika ze strony producenta)

Pompa ciepła Mitsubishi może składać się z jednej z poniższych jednostek wewnętrznych z zasobnikiem:

  • EHST17D-VM2D – jednostka typu split, posiadająca tylko funkcję grzania. Pojemność zbiornika wynosi 170 litrów. Model zasilany z instalacji 1-fazowej, a moc grzałki elektrycznej to 2kW.

  • EHST20D-VM6D – jednostka typu split, również umożliwiająca tylko grzanie. Zasobnik cwu ma pojemność 200 litrów. Urządzenie zasilane z instalacji 1-fazowej, a moc grzałek to 2 i 4 kW.

  • EHST20D-YM9D – jednostka split z funkcją grzania. Od poprzedniego modelu różni ją 3-fazowy rodzaj zasilania i większa moc zainstalowanych grzałek – 3 i 6 kW.

  • EHST20D-VM2D – jednostka split, która posiada funkcję grzania i chłodzenia. Zbiornik na cwu ma pojemność 200 litrów, analogicznie do dwóch poprzednich modeli.
  • EHST30D-YM9ED – jednostka split z funkcją grzania. Cechą wyróżniającą jest tu bardzo duży zbiornik cwu o pojemności aż 411 litrów.

Rozważasz montaż pompy ciepła Mitsubishi?

Jednostki wewnętrzne bez zasobnika CWU

Podobnie jak jednostki wyposażone w zasobnik, kodyfikacji nazw podlega też seria jednostek wewnętrznych bez zasobnika. Schemat nazewnictwa można znaleźć poniżej:

Schemat nazwy modelu pompy ciepła Mitsubishi pozwala na interpretację jej podstawowych cech (grafika ze strony producenta)

Mitsubishi oferuje następujące modele hydroboxów:

  • EHSD-VM6D – urządzenie typu split, służące do ogrzewania wody. Posiada wbudowane grzałki o mocy 2 i 4 kW, które sprawdzą się podczas pracy urządzenia w trakcie największych mrozów. Urządzenie jest zasilane prądem 1-fazowym.

  • EHSD-YM9D – urządzenie typu split, służące do ogrzewania wody. Urządzenie jest zasilane prądem 3-fazowym, a moc grzałek wynosi 3 i 6 kW.

  • ERSD-VM2D – urządzenie może posłużyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia wody. Producent wyposażył je również w jedną grzałkę o mocy 2 kW.

  • EHSE-YM9ED – ten hydrobox nie zawiera w ramach swojej budowy naczynia wzbiorczego. Jest zasilane z instalacji 3-fazowej i nie posiada funkcji chłodzenia wody.

  • ERSE-YM9ED – podobnie do poprzedniego modelu, nie posiada wbudowanego naczynia wzbiorczego. Posiada natomiast grzałki 3 i 6 kW, zasilane również z instalacji 3-fazowej. Należy pamiętać, że urządzenia serii “SE” mają nieco większe wymiary niż urządzenia z serii “SD”.

Jednostki zewnętrzne z funkcją grzania i chłodzenia

Pompy ciepła Mitsubishi zawierają dwie dostępne serie jednostek zewnętrznych. Seria Zubadan Inverter jest jednofunkcyjna i służy tylko do ogrzewania wody. Seria Eco Inverter posiada dodatkowo funkcję chłodzenia. W ofercie Eco Inverter znajdują się następujące modele:

  • SUZ-SWM40VA2 – jednostka o wymiarach 800 / 285 / 714 mm i wadze 39 kg. Moc nominalna przy ogrzewaniu wody do temperatury 35°C wynosi 4,7 kW, a przy ogrzewaniu wody do temperatury 55°C – 4,5kW.

  • SUZ-SWM60VA2 – jednostka o wymiarach identycznych, jak poprzedni model i wadze 40 kg. Moc nominalna wynosi 6,1kW przy zadanej temperaturze wody na poziomie 35°C i 6,0kW przy 55°C.

  • SUZ-SWM80VA2 – jednostka o wymiarach 840 / 330 / 880 mm i wadze 53 kg. W tym przypadku moc nominalna wynosi odpowiednio 6,6kW przy temperaturze wody 35°C i 7,0 kW przy 55°C.

  • SUZ-SWM100VA – jednostka o takich samych wymiarach, jak poprzednik. Moc nominalna w przypadku podgrzewania wody do temperatury 35°C to 7,8 kW, a 55°C – 7,5 kW.

Rozważasz montaż pompy ciepła Mitsubishi?

Jednostki zewnętrzne z funkcją grzania

Najpopularniejsza seria jednostek zewnętrznych oferowanych przez Mitsubishi to Zubadan Inverter. Jednostki realizują funkcję ogrzewania wody zarówno w wewnętrznej instalacji hydraulicznej, jak i zbiorniku cwu. W ramach oferty można znaleźć modele:

  • PUD-SHWM60VAA – jednostka o mocy 6 kW, zasilana z instalacji 1 fazowej.

  • PUD-SHWM80VAA – jednostka o mocy 8 kW zasilana z instalacji 1-fazowej.

  • PUD-SHWM80YAA – jednostka o mocy 8 kW zasilana z instalacji 3-fazowej.

  • PUD-SHWM100VAA – jednostka o mocy 10 kW zasilana z instalacji 1-fazowej.

  • PUD-SHWM100YAA – jednostka o mocy 10 kW zasilana z instalacji 3-fazowej.

  • PUD-SHWM120YAA – jednostka o mocy 12 kW zasilana z instalacji 3-fazowej.

  • PUD-SHWM140YAA – jednostka o mocy 14 kW zasilana z instalacji 3-fazowej.

  • PUHZ-SHW230YKA – jednostka o mocy aż 23 kW, korzystająca z czynnika chłodniczego R410A. W tej konfiguracji agregat waży aż 143 kg.

Należy pamiętać, że nie każda jednostka zewnętrzna (nawet oferowana przez tego samego producenta) współpracuje ze wszystkimi odmianami jednostek wewnętrznych. Dobór urządzeń należy koniecznie potwierdzić przed zakupem w autoryzowanym instalatorem lub producentem jeszcze przed zakupem sprzętu.

Mitsubishi Ecodan Geodan

Model pompy ciepła Ecodan Geodan to urządzenie współpracujące z kolektorem gruntowym. Urządzenie EHGT17D-YM9ED odznacza się wydajnością grzewczą modulowaną w zakresie od 2,5 do 10 kW. Nominalna wydajność grzewcza wynosi 5,0 kW. COP tej pompy podczas pracy kolektora dolnego w temperaturze 0°C i podgrzewaniu wody do poziomu 35°C wynosi 4,78. Trzeba pamiętać, że pompa ciepła gruntowa pracuje z wysoką sprawnością przez długą część sezonu. W przeciwieństwie do pomp powietrznych, sprawność jest tu niezależna od temperatury powietrza na zewnątrz.

Jednostka wewnętrzna pompy ciepła Mitsubishi Ecodan Geodan posiada zintegrowany zasobnik CWU o pojemności 170 litrów. Biorąc pod uwagę wygląd i gabaryty, urządzenie przypomina lodówkę – jego wymiary to 1750 / 595 / 680 mm. Do pracy układu chłodzącego używany jest czynnik R32. Podobnie jak pompy ciepła typu powietrze woda, Geodan posiada wbudowaną grzałki elektryczne o mocy 3 + 6 kW zasilane z instalacji 3-fazowej. Pompa podgrzewa wodę użytkową do temperatury od 40 do 60°C. Urządzenie posiada funkcję wygrzewu antylegionellowego, dzięki czemu okresowo woda jest podgrzewana aż do 70°C.

Rozważasz montaż pompy ciepła Mitsubishi?

Mitsubishi Ecodan QUHZ

Pompa ciepła Mitsubishi Ecodan QUHZ pracuje w oparciu o czynnik chłodniczy CO2 (R744). Dzięki temu pompa ciepła jest całkowicie przyjazna środowisku. Producent poleca to urządzenie szczególnie do nowych domów. Jest tak zapewne dlatego, że pompa może być zastosowana w obciążeniu grzewczym na poziomie do 4,5 kW. Producent deklaruje, że maksymalna temperatura:
  • zasilania dla CWU może wynosić 75°C

  • zasilania dla ogrzewania pomieszczeń może wynosić 60°C

Urządzenie przygotowuje ciepłą wodę użytkową w ekspresowym tempie – wydajność wynosi nawet 18 l/min. Model pompy ciepła QUHZ współpracuje z bezprzewodowymi termostatami pokojowymi. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja tzw. autoadaptacji urządzenia, tj. dostosowania krzywej grzewczej do jak najbardziej efektywnego poziomu. Opisywany model jest pompą ciepła typu monoblok. Urządzenie współpracuje w zamkniętym układzie z jednostką wewnętrzną zintegrowaną z 200 litrowym zbiornikiem ciepła. Działa on jednak nieco inaczej, niż standardowe zbiorniki na CWU. Zamiast przechowywania wody użytkowej, w zbiorniku znajduje się ciepło umożliwiające podgrzanie wody z ujęcia wodociągowego w trybie przepływowym.

Ile kosztuje pompa ciepła Mitsubishi?

Podsumowując, pompa ciepła Mitsubishi to wybór z górnej półki – zarówno jakościowej, jak i cenowej. Faktem jest, że japoński producent sprzedaje wysokiej klasy sprzęt, cieszący się dużą wydajnością i bezawaryjnością. Za takie cechy produktu trzeba jednak sporo jednak zapłacić. Z przeprowadzonego przez nas monitoringu cen sprzętu wynika, że kwoty za podane poniżej modele kształtują się następująco:

  • jednostka wewnętrzna “all in one” EHST20D-VM6D – ok. 31 000 zł.

  • jednostka wewnętrzna EHSD-YM9D o mocy 9 kW – ok. 20 000 zł.

  • jednostka zewnętrzna PUD-SHWM80YAA o mocy 8 kW – ok. 27 000 zł.

Z powyższego przeglądu wynika zatem, że ceny urządzeń Mitsubishi mogą być nawet kilkadziesiąt procent wyższe od konkurentów z niższych półek cenowych. Decydując się na taką inwestycję, warto sprawdzić dostępność dofinansowań do pomp ciepła i sprawdzić zasady odliczania kwoty inwestycji np. w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Może się przecież okazać, że w efekcie zastosowania odliczeń koszt inwestycji istotnie spadnie. Należy pamiętać też o chociaż szacunkowym obliczeniu czasu, po którym inwestycja ma szanse się zwrócić.

Rozważasz montaż pompy ciepła Mitsubishi?

Ile prądu zużywa pompa ciepła Mitsubishi?

Ogólnie rzecz biorąc, energia cieplna produkowana przez powietrzną pompę ciepła pochodzi z dwóch źródeł:

  • ciepła zgromadzonego w powietrzu atmosferycznym (w ok. 70-80%)

  • energii elektrycznej (w ok. 20-30%)

Jeden ze sposobów obliczenia zużycia prądu pompy ciepła to podzielenie łącznego zapotrzebowania na ciepło budynku przez wartość wskaźnika SCOP pompy. Wskaźnik określa sprawność pompy ciepła w ujęciu sezonowym. Jego wartość określa stosunek wyprodukowanej energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej. Np.: jeżeli SCOP = 4, to z 1 kWh energii elektrycznej produkowane są 4 kWh energii cieplnej. Po podzieleniu łącznego rocznego zapotrzebowania na ciepło przez SCOP otrzymasz ilość kWh zużytej energii elektrycznej. Znając ceną jednostki energii elektrycznej, łatwo obliczysz zaś jej koszt.

Na przykład: Pompa ciepła Mitsubishi Geodan ma deklarowany przez producenta SCOP na poziomie 5,27. Jeśli łączne zapotrzebowanie Twojego budynku na ciepło to 10 000 kWh, to do jego wyprodukowania powinieneś zużyć ok. 1900 kWh prądu. Jego koszt wyniesie zatem przy obecnych stawkach ok. 1200 zł (stan na listopad 2022 roku).

Nasza ocena pompy ciepła Mitsubishi
  • Jakość wykonania
  • Wydajność pracy
  • Cena urządzenia
  • Gwarancja
4.6

Podsumowanie

Pompa ciepła Mitsubishi to jedno z najbardziej dopracowanych urządzeń na rynku. Przy właściwej eksploatacji, urządzenia działają bezawaryjnie przez długie lata. Użytkownicy chwalą Mitsubishi za wysoką wydajność pracy, ale narzekają bardzo wysoką cenę urządzenia.

Zalety

  • Jedna z najwyższych jakości wykonania (nawet w porównaniu do innych producentów segmentu premium)
  • Zastosowanie sprężarek własnej produkcji
  • Długa żywotność i bezawaryjność sprzętu

Wady

  • Wysoka cena