Pompa ciepła Viessmann - przegląd oferty
Pompa ciepła Viessmann, to kolejne po Vaillant, urządzenie produkowane przez firmę pochodzącą z Niemiec. Producent oferuje bardzo szeroki wachlarz produktów:
- pompy ciepła powietrze woda – najpopularniejszy rodzaj sprzedawanych aktualnie pomp ciepła. Należy pamiętać, że w ofercie Viessmann znajdują się zarówno pompy ciepła monoblokowe, jak i pompy ciepła split.
- gruntowe pompy ciepła typu solanka/woda – urządzenia pobierają ciepło z sond gruntowych. Trzeba pamiętać, że ich instalacja bywa bardzo droga, ponieważ wymaga użycia specjalistycznego sprzętu do realizacji odwiertów o głębokości nawet 200 metrów.
- pompy ciepła powietrze powietrze – urządzenia pobierają ciepło z powietrza atmosferycznego na zewnątrz budynku i oddają je do bezpośrednio do powietrza znajdującego się w jego wnętrzu.
- pompy ciepła do cwu – w tym przypadku sprzęt posłuży tylko do podgrzewania wody użytkowej. Urządzenia tego typu nie posiadają funkcji grzania pomieszczeń.
- przemysłowe pompy ciepła – urządzenia o bardzo dużej mocy, dzięki czemu mogą zasilać w ciepło bardzo duże obiekty mieszkalne lub np. hale przemysłowe.
Opinie dotyczące pomp ciepła Viessmann
Viessmann to producent, który cieszy się sporym uznaniem na rynku. Jego główne zakłady produkcyjne mieszczą się w Niemczech, dzięki czemu urządzenia powinny cieszyć się dobrym wykonaniem i dużą bezawaryjnością. Przedsiębiorstwo posiada kilka głównych oddziałów w Polsce, w efekcie czego klienci otrzymują bardzo dobry dostęp do serwisu i części.
Produkty Viessmann cieszą się dobrą opinią użytkowników. Klienci chwalą sprzęt głównie za:
- 5-letnią gwarancję, długoletnią bezawaryjność sprężarki i dobrą dostępność serwisu pogwarancyjnego
- możliwość komfortowego zarządzania pracą urządzenia za pomocą intuicyjnej aplikacji mobilnej
- dobre współczynniki sprawności energetycznej, w szczególności podczas współpracy z instalacją niskotemperaturową
- niski poziom generowanego hałasu, dzięki czemu praca urządzenia nie jest uciążliwa nawet gdy została zainstalowana np. od strony tarasu
- nowoczesne wzornictwo jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, w szczególności w przypadku najnowszych serii urządzeń
Najczęściej zadawane pytania
Pompy ciepła Viessmann to urządzenia z górnej półki jakościowej i cenowej. Produkt zawdzięcza swoją wysoką jakość dopracowanemu procesowi produkcji i wysokiej jakości podzespołom. Urządzenia są produkowane w fabrykach w Niemczech, co jest oczywiście bardziej kosztowne niż w przypadku fabryk zlokalizowanych na terenie Chin.
Pompy ciepła Viessmann są objęte 5-letnią gwarancją producenta, liczoną od daty uruchomienia urządzenia przez autoryzowanego serwisanta. Aby utrzymać gwarancję należy zarejestrować produkt na stronie internetowej producenta i przeprowadzać regularne przeglądy serwisowe z wpisami do elektronicznej karty gwarancyjnej.
Moc pompy ciepła powinna być dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Aby obliczyć wartość należy pomnożyć wartość wskaźnika Ep z charakterystyki energetycznej przez powierzchnię budynku w m2. Jeśli urządzenie ma służyć również na potrzeby podgrzewania wody użytkowej, do sumy należy dodać jeszcze ok. 1kW.
Viessmann posiada bardzo rozbudowaną ofertę pomp ciepła. Znajdują się w jej ramach nie tylko najpopularniejsze obecnie urządzenia typu powietrze woda, ale też pompy ciepła gruntowe i pompy ciepłą powietrzne. W przypadku gdy nie potrzebujesz urządzenia na potrzeby ogrzewania budynku możesz skorzystać z pompy ciepła, która pozwala tylko na podgrzewanie wody użytkowej.
Popularne modele pomp ciepła Viessmann
Serie pomp ciepła powietrze woda
Viessmann Vitocal 150-A i 151-A
Seria pomp ciepła Viessmann Vitocal 150-A i 151-A to urządzenia typu monoblokowego. Dzięki temu, że potrafią podgrzać wodę w instalacji hydraulicznej aż do 70°C, seria dobrze współpracuje z instalacjami grzejnikowymi starszego typu. Producent chwali się, że urządzenie zajmuje nawet do 60% mniej miejsca niż urządzenia oferowane przez konkurentów.
W ramach serii producent oferuje trzy modele jednostek zewnętrznych:
- typ A10 – maksymalna moc grzewcza wynosi 12 kW
- typ A13 – maksymalna moc grzewcza wynosi 13,4 kW
- typ A16 – maksymalna moc grzewcza wynosi 14,9 kW
Układ chłodniczy urządzenia oparto o czynnik chłodniczy R290. W odróżnieniu od serii 150-A, jednostki wewnętrzne linii 151-A posiadają zintegrowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o optymalnej pojemności 190 litrów.
Viessmann Vitocal 250-A i 252-A
Jednostki zewnętrzne pomp ciepła Viessmann 250-A i 252-A są wykonane wg najnowszych trendów wzornictwa dla tego typu urządzeń. Agregaty posiadają estetyczną czarną obudowę, która zasłania wentylatory, dzięki czemu urządzenie zadowoli nawet największych estetów. Seria 250-A i 252-A posiada zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia. W rezultacie urządzenie przyniesie ulgę również podczas najbardziej urządzeń letnich.
W ramach serii producent oferuje dwa modele jednostek zewnętrznych:
- typ A10 – maksymalna moc grzewcza wynosi 12 kW
- typ A13 – maksymalna moc grzewcza wynosi 13,4 kW
Obieg chłodniczy jest wypełniony czynnikiem R290A, nieszkodliwym dla środowiska naturalnego. Wymiary jednostki zewnętrznej są takie same dla obu typów urządzeń w ramach serii i wynoszą 600 / 1144 / 1382 mm. Waga jednostki zewnętrznej wynosi ponad 220 kg, dlatego jej instalacja będzie wymagała współpracy co najmniej dwóch osób.
W przeciwieństwie do 250-A, seria 252-A posiada wbudowany zasobnik cwu. Oba modele posiadają natomiast wbudowany przepływowy podgrzewacz wody użytkowej o mocy grzewczej 8 kW.
Viessmann Vitocal 200-A i 222-A
Seria pomp ciepła Viessmann Vitocal 200-A i 222-A posiada funkcję odwracalnego trybu pracy, dzięki czemu może służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Serie 200-A i 222-A to urządzenia monoblokowego, zatem układ chłodniczy jest zintegrowany w ramach jednostki zewnętrznej. Seria działa bardzo dobrze we współpracy z instalacją fotowoltaiczną i umożliwia zwiększenie poziomu autokonsumpcji wytwarzanej energii elektrycznej.
W ramach oferowanych jednostek zewnętrznych serii 200-A i 222-A można znaleźć:
- typ AWOT-M-E 201.A04 – maksymalna moc grzewcza wynosi 4,2 kW
- typ AWOT-M-E 201.A06 – maksymalna moc grzewcza wynosi 6 kW
- typ AWOT-M-E 201.A08 – maksymalna moc grzewcza wynosi 7,5 kW
- typ AWOT-M-E 201.A10 – maksymalna moc grzewcza wynosi 12,6 kW
- typ AWOT-E 201.A10 – maksymalna moc grzewcza wynosi 13,6 kW
- typ AWOT-E 201.A13 – maksymalna moc grzewcza wynosi 14,2 kW
- typ AWOT-E 201.A16 – maksymalna moc grzewcza wynosi 14,7 kW
Dokonując wyboru należy pamiętać, że modele oznaczone, jako AWOT-M-E są zasilane z instalacji 3-fazowej.
Serie pomp ciepła gruntowych
Viessmann Vitocal 200-G
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-G jest sygnowana przez producenta, jako budżetowa alternatywa dla serii 300-G. Urządzenie odznacza się niskimi kosztami eksploatacji, dzięki sprawności energetycznej osiągającej poziom 5,3.
Analogicznie do serii pomp ciepła powietrznych, gruntowe pompy ciepła Viessmann mają możliwość integracji z instalacjami fotowoltaicznymi. W efekcie większa ilość energii elektrycznej, produkowanej przez panele solarne jest zużywana na bieżąco bez przesyłania do sieci dystrybucyjnej.
W ramach serii 200-G Viessmann oferuje 5 modeli różniących się mocą:
- BWC 201.B06 – znamionowa moc cieplna wynosi 5,8 kW
- BWC 201.B08 – znamionowa moc cieplna wynosi 7,5 kW
- BWC 201.B10 – znamionowa moc cieplna wynosi 10,4 kW
- BWC 201.B13 – znamionowa moc cieplna wynosi 13 kW
- BWC 201.B17 – znamionowa moc cieplna wynosi 17,4 kW
Należy pamiętać, że układ chłodniczy serii urządzeń 200-G pracuje w oparciu o czynnik R410A o zdecydowanie wyższej szkodliwości dla środowiska naturalnego niż R32.
Viessmann Vitocal 222-G
Seria Vitocal 222-G pozwala na podgrzewanie wody w instalacji hydraulicznej do poziomu 65°C. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko w nowych budynkach o wysokim standardzie energetycznym, ale również przy modernizacji budynków wyposażonych w standardowe grzejniki. W odróżnieniu od serii 200-G, jednostka wewnętrzna posiada wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 220 litrów.
W ramach serii 222-G Viessmann oferuje 3 typy jednostek zewnętrznych:
- BWT 201.B06 – znamionowa moc cieplna wynosi 5,8 kW
- BWT 201.B08 – znamionowa moc cieplna wynosi 7,5 kW
- BWT 201.B10 – znamionowa moc cieplna wynosi 10,4 kW
Wartość SCOP tej serii urządzeń waha się w klimacie umiarkowanym w granicach od 3,56 do 5,35. Konkretna wartość zależy oczywiście od konkretnej odmiany urządzenia i zadanej temperatury grzania wody.
Viessmann Vitocal 300-G
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 300-G opiera się o nowoczesne sprężarki zbudowane wg technologii inwerterowej. Modulowany zakres mocy urządzenie powoduje ograniczenie procesu taktowania, czyli zbyt częstego włączania i wyłączenia. Dzięki temu żywotność urządzenia ulega przedłużeniu.
Producent chwali serię 300-G za kompaktowe gabaryty jednostki wewnętrznej, w rezultacie czego może być ona zainstalowana również w mniejszych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że jednostka nie została wyposażona we wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Analogicznie do wcześniej omawianej serii, potrafi ona również dobrze współpracować z instalacją fotowoltaiczną.
Seria Vitocal 300-G występuje w trzech odmianach mocy:
- BWC 301.C06 – zakres modulacji mocy grzewczej od 1,7 do 8,6 kW
- BWC 301.C12 – zakres modulacji mocy grzewczej od 2,4 do 11,4 kW
- BWC 301.C16 – zakres modulacji mocy grzewczej od 3,8 do 15,9 kW
Wymiary urządzenia wynoszą 680 / 600 / 975 mm, a waga największego z dostępnych modeli to 163 kg.
Viessmann Vitocal 333-G
Seria urządzeń Viessmann 333-G również jest zbudowana w oparciu o technologię inwerterową. W konsekwencji tego ilość potrzebnych rozruchów urządzeń została ograniczona, co przyczynia się do większej żywotności podzespołów. Producent podaje, że sprzęt sprawdza się szczególnie dobrze w nowych budynkach o wysokim standardzie energetycznym. Urządzenie nie generuje praktycznie żadnego hałasu, dlatego też może być zainstalowane w pomieszczeniach mieszkalnych.
W ramach serii Vitocal 333-G oferowane są następujące typy jednostek:
- BWT 331.C06 – zakres modulacji mocy urządzenia wynosi od 1,7 do 8,6 kW
- BWT 331.C12 – zakres modulacji mocy urządzenia wynosi od 2,4 do 11,4 kW
Ze względu na fakt zintegrowania jednostki wewnętrznej z 220-litrowym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową, waga urządzenia w wyższej odmianie mocy wynosi aż 282 kg. SCOP dla klimatu umiarkowanego to:
- 5,3 podczas podgrzewania wody do temperatury do 35°C (niezależnie od typu urządzenia)
- 3,8 (dla odmiany BWT 331.C06) lub 3,98 (dla odmiany BWT 331.C12) podczas podgrzewania wody do temperatury do 55°C
Serie pomp ciepła typu powietrze powietrze
Viessmann Vitoclima 200-S
Urządzenie Vitoclima 200-S to klimatyzator, umożliwiający chłodzenie pomieszczeń latem i ogrzewanie ich zimą. Producent warunkuje poprawną pracę urządzenia utrzymywaniem się temperatury powietrza na zewnątrz:
- w zakresie od -15°C do +43°C, w przypadku gdy urządzenie pracuje w trybie chłodzenia
- w zakresie od -15°C do +24°C, w przypadku gdy urządzenie pracuje w trybie grzania
- WS2026MHE2 – zakres mocy chłodzenia wynosi od 0,45 do 3,5 kW, a grzania od 0,45 do 4,2 kW
- WS2035MHE2 – zakres mocy chłodzenia wynosi od 0,7 do 4 kW, a grzania od 0,8 do 4,5 kW
- WS2053MHE2 – zakres mocy chłodzenia wynosi od 1,26 do 6,6 kW, a grzania od 1,12 do 6,8 kW
- WS2070MHE2 – zakres mocy chłodzenia wynosi od 1,9 do 8,8 kW, a grzania od 1,8 do 10,6 kW
Należy pamiętać, że powyższa seria to nie system centralny. Urządzenie dostarcza ciepło tylko do pojedynczego nawiewu wewnętrznego.
Viessmann Vitoclima 300-S
Na jednostki zewnętrzne mogą składać się niniejsze typy urządzeń:
- O2F3050M3 ODU – maksymalna wydajność chłodzenia wynosi 5,8 kW, a grzania 6,5 kW
- O4F3080M3 ODU – maksymalna wydajność chłodzenia wynosi 11 kW, a grzania 10,25 kW
- O4F3100M2 – maksymalna wydajność chłodzenia wynosi 12 kW, a grzania 13,5 kW
- O5F3120M2 – maksymalna wydajność chłodzenia wynosi 13 kW, a grzania 14,5 kW
Należy pamiętać, że ilość jednostek zewnętrznych instalowana w ramach pojedynczej instalacji może zostać zwielokrotniona. W rezultacie seria pomp ciepła pozwala na ich dostosowanie do potrzeb budynku. Urządzenie daje też możliwość integracji z instalacją fotowoltaiczną.
Serie pomp ciepła cwu
Viessmann Vitocal 262-A
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 262-A to urządzenie posiadające tylko funkcję podgrzewania wody użytkowej. Jednostka wewnętrzna posiada rzecz jasna wbudowany zasobnik cwu o pojemności 300 litrów. Należy pamiętać, że zasobnik został w tym przypadku wykonany ze stali emaliowanej, przez co jego ulegnie on zużycie szybciej niż zbiorniki ze stali szlachetnej.
Urządzenie radzi sobie z podgrzewaniem wody aż do temperatury 70°C. Wysokość jednostki wewnętrznej nie przekracza 2 metrów, co pozwala na jej instalację również w niższych pomieszczeniach.
- duży zbiornik na cwu, dający komfort użytkowania nawet w przypadku kilkuosobowej rodziny
- możliwość współpracy w trybie hybrydowym z innym źródłem ciepła
- możliwość wykorzystywania ciepła zgromadzonego w powietrzu na zewnątrz, ale również ciepła z pomieszczenia
- możliwość awaryjnego podgrzewania wody za pomocą grzałki w przypadku gdy temperatura powietrza atmosferycznego spada do bardzo niskich temperatur
Viessmann Vitocal 060-A
Vitocal 060-A można określić, jako młodszy brat odmiany 262-A. Maksymalna pojemność zbiornika na cwu wynosi w tym przypadku 254 litry. Producent deklaruje, że poziom hałasu generowanego przez urządzenie nie przekracza poziomu typowego dla przeciętnej lodówki. Dzięki temu może być ono zainstalowane również w pomieszczeniach użytkowych.
Pompa ciepła występuje w wersjach korzystających z ciepła zgromadzonego w powietrzu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Vitocal 060-A pracuje efektywnie powyżej minimalnej temperatury powietrza -5°C. Gdy temperatura spada poniżej tej wartości, urządzenie zaczyna korzystać z grzałki.
Ile kosztuje pompa ciepła Viessmann?
- Vitocal 151-A o mocy 12 kW z wbudowanym zasobnikiem cwu – ok. 52 000 zł.
- Vitocal 200-A o mocy 7,5 kW bez zasobnika cwu – ok. 31 000 zł.
- Vitocal 200-G o mocy 17,4 kW bez zasobnika cwu – ok. 38 000 zł.
- Vitocal 333-G o mocy 11,4 kW z zasobnikiem cwu – ok. 53 000 zł.
Wszystkie powyższe ceny przedstawiają stan na styczeń 2023. Należy pamiętać, że podane wartości stanowią ceny brutto i zawierają 23% VAT. Jeżeli decydujesz się na pompę ciepła, to zdecydowanie sprawdź dostępne programy dofinansowań. Po realizacji inwestycji upewnij się natomiast, że koszt został odliczony od podatku w rocznej deklaracji w ramach ulgi termomodernizacyjnej.
Nasza ocena pompy ciepła Viessmann
Podsumowanie
Viessmann to firma z wieloletnią tradycją produkcji urządzeń do ogrzewania budynków. Pompy ciepła tego niemieckiego producenta odznaczają się trwałością i bezawaryjnością. Viessmann udziela na produkty z tej kategorii 5-letniej gwarancji, ale jest ona warunkowana rejestracją urządzenia i dokonywaniem corocznych płatnych konserwacji.