Pompa ciepła 5kW – do jakiej powierzchni domu?

Pompa ciepła 5kW – do jakiej powierzchni domu?2024-05-27T21:35:27+02:00

Spis treści

Ile prądu zużywa pompa ciepła 5kW?

Wskaźnika zapotrzebowania na ciepło

Pompa ciepła 5kW to urządzenie, którego instalacja pochłonie spory budżet. Jednym z kluczowych dylematów, z którym będziesz musiał się zmierzyć podczas instalacji jest odpowiedni dobór jej mocy. Wyboru mocy nie powinieneś dokonywać w oparciu o powierzchnię domu, a w oparciu o jego zapotrzebowanie na ciepło.

Pompa ciepła powietrzna działa szczególnie sprawnie we współpracy z domami energooszczędnymi, w których do ogrzewania wykorzystywana jest niskotemperaturowa instalacja hydrauliczna. W konsekwencji współpracy pompy ciepła z instalacją wysokotemperaturową sprawność urządzenia maleje.

Zapotrzebowanie na ciepło jest wyrażane poprzez wskaźnik Ep. Wartość wskaźnika daje informację o zużyciu energii cieplnej (w kWh) na metr kwadratowy powierzchni budynku w roku. Rzecz jasna im wartość wskaźnika niższa, tym lepiej. Domy budowane kilkanaście lat temu miały energochłonność na poziomie ok. 100 kWh/m2. Aktualna norma wymaga, aby w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych wartość Ep nie przekraczała 70 kWh/m2.

Wartość wskaźnika Ep możesz znaleźć w:

Pomimo tego, że pompy ciepła są dość uniwersalne, to współpracują najlepiej z instalacjami niskotemperaturowymi. Wraz ze wzrostem zadanej temperatury w układzie hydraulicznym ich efektywność pracy spada.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Do jakiej powierzchni domu pompa ciepła 5kW?

Nie zalecamy dostosowywania mocy pompy ciepła tylko na podstawie wielkości domu. Pompa ciepła 5kW może być odpowiednim wyborem zarówno do budynku o powierzchni 100, jak i 150m2. Ostatecznie będzie to zależeć od jakości prac i materiałów użytych do wykonania izolacji termicznej budynku. Aktualne standardy budowlane przewidują wykonywanie izolacji termicznej przegród zewnętrznych ze styropianu o grubości co najmniej 20 cm.

Należy pamiętać, że moc pompy ciepła nie powinna być zbyt duża. Przewymiarowanie urządzenia będzie skutkowało wystąpieniem zjawiska zwanego taktowaniem. Polega ono na częstym włączaniu pompy na bardzo krótki okres czasu. W konsekwencji zmniejsza się żywotność sprężarki. Ze względu na to, że jest to jeden z kluczowych elementów układu, jej wymiana kosztuje sporo.

Tak naprawdę sprawdzenie, czy pompa ciepła 5kW pasuje do danego budynku wymaga jedynie podzielenia jej mocy przez wartość Ep. Przykład:

 • Pompa ciepła ma moc 5kW (5000W)
 • Wartość parametru Ep budynku to 60 kWh/m2/rok
 • Pompa ciepła będzie pasować jedynie do małego domu o powierzchni 83m2 (5000/60)

Niepoprawne dostosowanie pompy ciepła 5kW do budynku może skutkować zwiększoną awaryjnością urządzenia.

Niepoprawne dostosowanie pompy ciepła 5kW do budynku może skutkować zwiększoną awaryjnością urządzenia

Ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła 5kW?

Koszt użytkowania pompy ciepła 5 kW typu powietrze woda zależy od:

 • sprawności urządzenia – im wyższa sprawność, tym mniej kWh energii elektrycznej potrzebnej do wytworzenia energii cieplnej
 • temperatury zewnętrznej – wyższa temperatura dolnego wymiennika ciepła umożliwia pracę z wyższą sprawnością

 • zadanej temperatury grzania – wyższa zadana temperatura grzania wody obniża sprawność procesu

Jeśli podejmujesz decyzję o wyborze danego modelu pompy ciepła, zwróć uwagę na jej:

 • COP (Coefficient Of Performance) – wskaźnik sprawności, który określa stosunek wyprodukowanej przez urządzenie energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej. Wskaźnik jest podawany dla konkretnych temperatur powietrza i wody. Na przykład: COP=4 z dopiskiem A2/W35 oznacza, że sprawność urządzenia wynosi 4, gdy temperatura powietrza to 2°C a temperatura grzania wody to 35°C.
 • SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) – technika kalkulacji jest podobna do COP, natomiast w tym przypadku wskaźnik odnosi się do średniej sprawności w trakcie trwania całego sezonu. W efekcie nadaje się bardziej do obliczania zużycia prądu.
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła działa podczas mrozów?2023-04-08T09:39:10+02:00

Nowoczesne powietrzne pompy ciepła pozwalają na czerpanie energii cieplnej z atmosfery nawet do -25°C. Poniżej tego poziomu urządzenie działa dalej, ale korzysta z grzałki. W przypadku gruntowych pomp ciepła, temperatura powietrza nie ma w zasadzie znaczenia, bo energia pochodzi z bardzo głębokich odwiertów w ziemi.

Na jaką powierzchnię domu nadaje się pompa 5kW?2023-04-08T09:39:16+02:00

Dopasowywanie mocy pompy ciepła tylko na podstawie metrażu domu to błąd. Aby poprawnie dobrać wydajność urządzenia należy znać zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wartość wskaźnika Ep trzeba następnie pomnożyć przez metraż. Otrzymana w ten sposób wartość to potrzebna moc pompy ciepła.

Ile kosztuje pompa ciepła 5kW?2023-04-08T09:39:22+02:00

Pomimo tego, że 5kW to raczej dolny przedział mocy pomp, urządzenie może kosztować od 15 000 do 40 000 zł. Ostateczny koszt inwestycji zależy od tego, na jakiego producenta się zdecydujesz i jaki będzie rodzaj dolnego źródła ciepła. Rzecz jasna gruntowe pompy ciepła są droższe od ich powietrznych odpowiedników.

Popularne modele pomp ciepła

Pompa ciepła 5kW Vaillant

Pompa ciepła od firmy Vaillant jest dobrym wyborem, gdy zależy Ci przede wszystkim na urządzeniu wysokiej jakości, a cena odgrywa drugorzędną rolę. Ten niemiecki producent jest jedną z najstarszych firm, produkujących urządzenia grzewcze. Koncern powstał już w 1874. Zaledwie 20 lat później właściciel firmy opatentował system ogrzewania gazowego wody użytkowej. Do koncernu należą również marki Saunier Duval i Protherm.

Producent oferuje pompy ciepła monoblok z serii aroTHERM plus (również o mocy 5kW). Jest to najnowsza seria urządzeń, wykorzystująca ekologiczny czynnik R290. aroTherm ma możliwość podgrzewania wody do temperatury sięgającej aż 75°C. Dzięki temu urządzenie może pracować w budynkach z tradycyjną instalacją grzejnikową (należy pamiętać o kwestii niższej sprawności).

Vaillant oferuje też serię pomp ciepła split z serii aroTHERM Split. Producent deklaruje, że w tym przypadku jednostki wewnętrzna i zewnętrzna mogą być od siebie oddalone nawet o 25 metrów. Należy pamiętać, że taka długość układu chłodniczego może nie służyć zwiększaniu efektywności jej pracy.

Pompa ciepła 5kW Panasonic

Jakościowym wyborem będzie też pompa ciepła Panasonic. To japońskie przedsiębiorstwo zostało założone ponad 100 lat temu. Firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń do ogrzewania i klimatyzacji.

Panasonic oferuje trzy główne serie pomp ciepła powietrze woda:

 • Aquarea High Performance – seria zoptymalizowana do pracy z nowymi instalacjami i budynkami energooszczędnymi. Dzięki temu urządzenie charakteryzuje się wysoką sprawnością. COP przy temperaturze powietrza +7°C może wynieść nawet 5,33. Produkty w ramach tej serii występują również w mocy 5kW.
 • Aquarea T-CAP – jedna z najpopularniejszych serii pomp ciepła sprzedawanych przez Panasonica. Urządzenie jest dość uniwersalne, bo współpracuje zarówno z instalacją podłogową, jak i zwykłymi grzejnikami. Oferowane jest w odmianie split i monoblok. Najniższa dostępna odmiana mocy to 9kW.
 • Aquarea HT – seria zoptymalizowana do współpracy z grzejnikami starego typu. Temperatura wody na wyjściu zasilania może wynosić nawet 65°C. Z tego też względu urządzenie jest oferowane tylko w odmianach mocy 9 i 12kW.
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła 5kW Mitsubishi

Kolejnym producentem o dużym doświadczeniu w branży urządzeń do ogrzewania i chłodzenia jest Mitsubishi. To kolejny japoński koncern powstały w drugiej połowie XIX wieku. Firma zatrudnia na świecie prawie 80 000 osób.

Mitsubishi oferuje pompę ciepła o nazwie Ecodan, która umożliwia zasilanie układu hydraulicznego w wodę o temperaturze 60°C. Urządzenie pracuje z maksymalną mocą grzewczą nawet przy temperaturze zewnętrznej na poziomie -15°C. Producent deklaruje też, że pompa będzie dostarczać ciepło nawet gdy temperatura na zewnątrz spadnie do -28°C.

Producent deklaruje też znacznie skrócony czas odszraniania jednostki zewnętrznej, dochodzący do 50% czasu typowego dla innych urządzeń. Pompy ciepła z serii Ecodan występują również w odmianie mocy 5kW, zatem nadają się również do mniejszych budynków. Układ chłodniczy Mitsubishi jest wypełniony czynnikiem R32, którego szkodliwość dla środowiska jest wielokrotnie niższa od R410A. Aby ułatwić wybór odpowiedniego modelu urządzenia producent umieścił na swojej stronie internetowej dedykowaną aplikację.