Pompa ciepła do domu 100m2 – ważne informacje

Pompa ciepła do domu 100m2 – ważne informacje2024-05-27T21:36:12+02:00

Spis treści

Dobór mocy pompy ciepła do domu 100m2

Określanie zapotrzebowania na ciepło

Pompa ciepła do domu 100m2 powinna mieć moc dostosowaną do zapotrzebowania budynku na ciepło. To podstawowy termin, który musisz znać jeszcze przed podjęciem decyzji o montażu pompy ciepła. Nie ma przy tym znaczenia, na jaki rodzaj urządzenia ostatecznie się zdecydujesz – zapotrzebowanie energetyczne to wypadkowa dla obliczania potrzebnej mocy zarówno pompy ciepła powietrznej, jak i pompy ciepła gruntowej. Zapotrzebowanie na ciepło znajdziesz w charakterystyce energetycznej budynku lub świadectwie energetycznym. Należy pamiętać, że począwszy od 2009 roku nie wydaje się pozwoleń na budowę dla projektów, które nie posiadają załączonej charakterystyki energetycznej.

Pompa ciepła do domu 100m2 powinna być dostosowana mocą do zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku.

Pompa ciepła do domu 100m2 powinna być dostosowana mocą do zapotrzebowania na ciepło dla danego budynku

Podczas obliczeń zapotrzebowania na ciepło pracownia architektoniczna bierze pod uwagę między innymi:

  • grubość ścian zewnętrznych
  • rodzaj i grubość zastosowanej izolacji termicznej
  • ilość i rodzaj okien i drzwi zewnętrznych
  • ilość balkonów i wykuszy
  • kształt i rodzaj ocieplenia dachu

Jeśli nie posiadasz charakterystyki energetycznej lub Twój dom był budowany np. przy użyciu innych materiałów niż założono, powinieneś zlecić przygotowanie audytu energetycznego. W przypadku gdy dopiero rozważasz przeprowadzenie inwestycji i nie potrzebujesz dokładnej wartości zapotrzebowania, możesz skorzystać z jednego z wielu internetowych kalkulatorów. Zalety i wady poszczególnych źródeł informacji o poziomie zapotrzebowania na ciepło znajdziesz w poniższej tabeli:

Zalety Wady
Charakterystyka energetyczna Brak dodatkowych kosztów Wartość Ep może być nieaktualna w przypadku gdy dom nie został wybudowany w 100% zgodnie z projektem
Audyt energetyczny Bardzo precyzyjna wartość Ep, jeżeli badania zostały przeprowadzone przez doświadczonego instalatora Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów
Kalkulator internetowy Możliwość zgrubnego oszacowania Ep na potrzeby obliczania przybliżonego kosztu eksploatacji urządzenia Ryzyko występowania dużych różnic w stosunku do rzeczywistego Ep
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Obliczanie mocy pompy ciepła do domu 100m2

Zapotrzebowanie na ciepło dla budynku wyraża się w kWh na m2 na rok. Jeśli jego wartość wynosi 60, to oznacza to, że 1 metr kwadratowy Twojego domu zużyje w stosunku rocznym 60 kWh energii cieplnej.

Z biegiem czasu prawo wymaga, aby nowe były budowane wg coraz lepszych standardów energetycznych. Jeszcze w ramach normy WT2008, zapotrzebowanie na ciepło mogło wynosić aż 120 kWh/m2. Domy budowane wg normy WT2017 nie mogły mieć zaś zapotrzebowania większego niż 95 kWh/m2. Rzecz jasna kolejne lata przyniosły zmiany powodujące, że maksymalny dopuszczalny poziom zapotrzebowania jest jeszcze niższy.

Znajomość tego wskaźnika jest ważna, bo umożliwia obliczenie potrzebnej mocy pompy ciepła. Jako przykład obliczeń można podać poniższe parametry:

  • Powierzchnia domu to 100m2
  • Zapotrzebowanie na ciepło to 60 kWh/m2
  • Łączne zapotrzebowanie na ciepło to 100 x 60, czyli 6000 kWh
  • Pompa ciepła powinna mieć moc ok. 6 kW (+ ok. 1 kW jeśli pompa będzie służyła również do podgrzewania cwu)

Więcej informacji dotyczących zasad doboru mocy pompy ciepła do danego budynku znajdziesz w poniższym materiale:

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 100m2?

Koszt inwestycji - infografika

Cena urządzenia i montażu

Jak już wspomniano pompa ciepła do domu 100m2, wykonanego wg w miarę aktualnych standardów energetycznych, powinna mieć moc ok. 7 – 8 kW. To wartość, która w większości przypadków pozwoli na utrzymanie w komfortu termicznego budynku i przygotowanie ilości ciepłej wody użytkowej na 4-osobowej rodziny.

Z analizy rynku ofert pomp ciepła powietrze woda wynika, że koszt samego urządzenia waha się w zakresie od 1500 do 2500 zł za 1 kW. Bez wątpienia na poziom ceny urządzeń wpływają między inny.

  • technologia produkcji (split lub monoblok)
  • pochodzenie podzespołów
  • renoma producenta i okres ochrony gwarancyjnej

Dzięki rozdzieleniu układu chłodzenia na jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną pompy ciepła split bywają o ok. 10 – 20% tańsze od monobloków. Drugi z wymienionych rodzajów urządzeń wymaga wszak zabudowania i przede wszystkim zabezpieczenia wszystkich elementów w jednostce zewnętrznej. To rzecz jasna kosztuje.

Przy szacowaniu kosztu inwestycji w pompę ciepła, musisz wziąć też pod uwagę koszt usługi montażu. Ten będzie zaś mniejszy w przypadku urządzeń typu monoblok, bo nie będzie konieczna instalacja układu chłodniczego.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Koszt instalacji hydraulicznej

Przy szacowaniu budżetu inwestycji koniecznie weź pod uwagę koszt instalacji hydraulicznej. Jeśli jesteś dopiero na etapie budowania domu i masz wpływ na schemat podłączenia pompy ciepła, zadbaj o to, aby instalacja bazowała na ogrzewaniu podłogowym. Należy pamiętać, że zastosowanie niskotemperaturowych wymienników pozwoli na pracy pompy ciepła w bardzo efektywny sposób.

Tego rodzaju instalacja może być droższa od standardowej, bazującej na typowych grzejnikach. Inwestycja zapewne jednak szybko się zwróci, bo użytkowanie ogrzewania niskotemperaturowego przyczyni się do niemałych oszczędności. Przyjmuje się, że koszt instalacji podłogowej dla nowego domu to koszt w granicach 180 – 200 zł/m2.

Jeśli pompę ciepła planujesz zainstalować już w istniejącym budynku to sprawa komplikuje się trochę bardziej. W przypadku gdy Twój dom ma już swoje lata, a instalacja hydrauliczna potrzebuje wysokich temperatur, skuteczność pompy ciepła spadnie. Planując inwestycję warto rozważyć modernizację hydrauliki. Jeżeli się na nią zdecydujesz to pamiętaj, że nie będzie tanio. Prace będą wymagać ingerencji w strukturę podłóg i ścian. W konsekwencji przez pewien czas użytkowanie domu może być utrudnione.

Cena regularnego serwisu

Na koszt użytkowania pompy ciepła składa się w głównej mierze koszt jego zasilenia w energię. Nie każdy jednak pamięta, że kosztem będzie też przeprowadzanie regularnych serwisów instalacji. Od czego zależy on przypadku pomp ciepła? Główne znaczenie odgrywa tu rodzaj zastosowanej technologii.

pompach ciepła split, które wymagają instalacji połączenia chłodniczego, konieczne będzie uzupełnianie czynnika. Co pewien okres czasu instalacja będzie wymagała również sprawdzenia szczelności. Ulatniający się czynnik chłodniczy jest niekorzystny dla atmosfery. Jego ubytek powoduje też, że pompa ciepła powietrzna zaczyna pracować mniej wydajnie. Niższa objętość czynnika nie umożliwia przyjęcia odpowiedniej porcji energii cieplnej.

Koszt serwisu monoblokowej pompy ciepła może być niższy. Połączenia chłodnicze zostały wykonane przez fabrykę. Ryzyko rozszczelnienia się instalacji jest zatem mniejsze. Nie oznacza to natomiast, że urządzenie nie wymaga całkowicie regularnego serwisu. Czynnik chłodniczy też będzie musiał co jakiś czas uzupełniony. W tym celu serwisant będzie musiał dostać się do zaworów po stronie jednostki zewnętrznej.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Popularne modele pomp ciepła do domu 100m2

Nibe

Dość popularnym modelem oferowanym na rynku jest pompa ciepła Nibe. Producent tych powietrznych pomp ciepła oferuje również urządzenia o mocy 6 kW, które dobrze sprawdzą się z mniejszych domach. W zależności od wybranego zestawu producent dostarczy Ci również zintegrowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Przykład to model NIBE BA-SVM 10-200/6E. Urządzenie w takiej konfiguracji wygląda dość estetyczne, a gabarytami przypomina w zasadzie zwykłą lodówkę. Pompy ciepła oferowane przez Nibe posiadają też sterownik, który możesz podłączyć do Internetu. Dzięki temu cyklem grzewczym i temperaturą wody o danych porach dnia możesz sterować z poziomu aplikacji mobilnej.

Viessmann

Innym dobrze znanym urządzeniem na rynku jest pompa ciepła Viessmann. Producent oferuje urządzenia raczej z górnej półki cenowej. Odznaczają się one jednak bardzo dobrą jakością podzespołów i samego wykonania. W gamie produktów znajdują się różne typy urządzeń, od pomp ciepła powietrze woda po urządzenia typu powietrze powietrze. Viessmann oferuje też urządzenie o dużych mocach dedykowane do ogrzewania zakładów przemysłowych i obiektach mieszkalnych o dużej powierzchni.

Producent oferuje serię urządzeń Vitocal w przedziale mocy od 2,6 do 17,1 kW. Tak szeroki przedział pozwala dobrać urządzenie do właściwie każdej nieruchomości, również domu o powierzchni 100 m2. Część pomp jest zoptymalizowana pod charakterystykę wysokotemperaturową, a zatem nadaje się do współpracy ze starszymi typami instalacji hydraulicznych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens?2023-04-08T09:43:01+02:00

Decyzja o montażu zarówno pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie ma sens. Jeżeli wydajność fotowoltaiki pozwoli pokryć całość zapotrzebowania na prąd, to pompa ciepła będzie pracować w zasadzie w pełni bezemisyjnie i bezkosztowo. Należy pamiętać również, że w tym przypadku niektóre programy dofinansowań (np. „Czyste Powietrze”) pozwalają uzyskać wyższy poziom wsparcia.

Czy instalacja pompy ciepła się opłaca?2023-04-08T09:43:06+02:00

Przyjmuje się, że instalacja pompy ciepła zwraca się po okresie od 7 do 14 lat. Czas zwrotu inwestycji będzie tym szybszy, im niższy koszt inwestycji początkowej i im mniejszy koszt eksploatacji urządzenia. Ten zależy zaś od poziomu zużycia energii elektrycznej i kwot wydanych na regularne przeglądy, pozwalające na utrzymanie gwarancji i bezawaryjnej pracy urządzenia.

Jaki jest koszt instalacji pompy ciepła w domu 100m2 z montażem?2023-04-08T09:43:11+02:00

Koszt instalacji pompy ciepła w domu o metrażu 100m2 może wynieść od 13 000 do 40 000 zł. Ostateczny koszt zależy od producenta instalowanego sprzętu, zakresu prac i poziomu skomplikowania instalacji. Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach do montażu pompy ciepła mogą być potrzebne również większe lub mniejsze przeróbki instalacji hydraulicznej.

Ile kW powinna mieć pompa ciepła do domu 100m2?2023-04-08T09:43:17+02:00

Przyjmuje się, że moc pompy ciepła pozwalająca na zabezpieczenie potrzeb energetycznych wybudowanego na przestrzeni ostatnich lat domu o powierzchni 100m2 to od 7 do 8 kW. Należy pamiętać jednak, że to wartość uśredniona. Ostateczna wydajność urządzenia, które powinieneś zainstalować zależy wszak od łącznego zapotrzebowania budynku na ciepło i rodzaju wykorzystywanej instalacji grzewczej.