Pompa ciepła Nibe – opinie i recenzja

Strona główna » Pompa ciepła Nibe – opinie i recenzja
Pompa ciepła Nibe – opinie i recenzja2024-01-12T09:17:04+01:00

Kraj pochodzenia

Szwecja

Rok założenia firmy

1952

Nasza ocena

4,5 / 5

Spis treści

Charakterystyka pomp ciepła oferowanych przez Nibe

Pompa ciepła Nibe to urządzenie oferowane w dość szerokiej gamie odmian. W odróżnieniu od wielu innych producentów pomp, Nibe nie specjalizuje się tylko w pompach ciepła powietrznych. W ramach rodzajów produktów oferowanych przez Nibe można wyróżnić:

  • pompy ciepła gruntowe – urządzenia przeznaczone do współpracy z kolektorem gruntowym pionowym lub poziomym. Należy pamiętać, że gruntowa pompa ciepła będzie najczęściej bardziej większą inwestycją niż odmiana typu powietrze woda. W zamian urządzenie odwdzięcza się niemal stałym współczynnikiem sprawności przez cały okres trwania sezonu.
  • pompy ciepła powietrze woda – urządzenia pobierające energię cieplną wprost z powietrza atmosferycznego. Pomimo, że temperatura zewnętrzna ulega nieustannym wahaniom, przez co zmienia się sprawność urządzenia, inwestycja w takie rozwiązanie może zwrócić się szybciej. Ma na to wpływ niższy koszt początkowy.
  • pompy ciepła powietrze powietrze – urządzenia ogrzewają budynek w trybie nadmuchowym. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku Nibe urządzenia tego typu są zasilane powietrzem wentylacyjnym, a charakterystyka pracy przypomina bardziej rekuperator niż pompę ciepła.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki jest najtańszy sposób na ogrzewanie domu?2023-04-08T09:52:10+02:00

Aktualnie przyjmuje się, że najtańszy sposób na ogrzanie domu to pompa ciepła. Urządzenia tego typu odznaczają się sprawnością dochodzącą nawet do 400 – 500%. To o wiele więcej niż np. kotły gazowe – ich odmiany kondensacyjne, wyposażone w zamkniętą komorę spalania dają sprawność na poziomie 105 – 110%.

Skąd pochodzi producent pomp ciepła Nibe?2023-04-08T09:52:15+02:00

Pompy ciepła Nibe są produkowane przez firmę powstałą w Szwecji. Nibe jest jednym z niekwestionowanych prekursorów na rynku, szczególnie w zakresie produkcji pomp ciepła, korzystających z kolektorów gruntowych. Należy pamiętać, że Nibe jest też właścicielem polskiej firmy BIAWAR, produkującej między innymi zbiorniki na cwu.

Czy opłaca się zamontować gruntową pompę ciepła Nibe?2023-04-08T09:52:20+02:00

Biorąc pod uwagę aktualne ceny gazu i węgla, właściwie każda inwestycja w pompę ciepła może być opłacalna. Odmiana gruntowa pomp ciepła Nibe odznacza się bardzo wysoką i stałą na przestrzeni trwania sezonu sprawnością. Dzięki temu eksploatacja urządzenia jest tańsza. Należy jednak pamiętać, że montaż tego rodzaju urządzenia wiąże się z realizacją odwiertów, które mogą sporo kosztować.

Czy pompy ciepła Nibe są dobre?2023-04-08T09:52:26+02:00

Pompy ciepła Nibe to zdecydowanie produkty warte polecenia. Produkuje je wszak przedsiębiorstwo z ponad 70-letnim stażem na rynku. Produkty zyskały uznanie szczególnie na rynku skandynawskim. Użytkownicy chwalą je za ponadprzeciętną wydajność, lecz narzekają niestety na sporą cenę.

Skąd pochodzą pompy ciepła Nibe?

Nibe to przedsiębiorstwo powstałe w latach ‘50 w Szwecji. Firma zaprojektowała i rozpoczęła produkcję podgrzewaczy do wody w 1952. Początkowo urządzenia były wykorzystywane w przemyśle, ale ostatecznie trafiły pod dachy klientów indywidualnych.

Pierwsza pompa ciepła Nibe trafiła na rynek na początku lat ‘80. Końcem lat ‘90 na rynek trafiła pierwsza pompa ciepła dedykowana do współpracy z gruntowym źródłem ciepła. Nawiasem mówiąc, poza samymi pompami ciepła Nibe produkuje również zasobniki, bojlery, jak również kominki.

Produkcja pomp ciepła tego producenta odbywa się w większości w Szwecji. Z jednej strony gwarantuje to bardzo dobrą jakość wykonania, ale z drugiej podnosi rzecz jasna cenę urządzenia. Produkty oferowane przez Nibe są jednak jednymi z najdroższych w swojej kategorii.

W 2000 roku firma Nibe kupiła całościowy pakiet udziałów w polskiej firmie BIAWAR. Dzięki temu Nibe umocniła swój udział na polskim rynku i rozszerzyła swoje możliwości produkcyjne o nowe modele podgrzewaczy elektrycznych i zbiorników cwu.

Rozważasz montaż pompy ciepła Nibe?

Przegląd wybranych modeli pomp ciepła Nibe

Pompy ciepła gruntowe

Nibe S1255 i S1255PC

Urządzenia z serii S1255 stanowią flagowy produkt oferowany przez Nibe w kategorii pomp ciepła gruntowych, przeznaczonych do zasilania w ciepło budynków jednorodzinnych. Producent wyposażył tą serię urządzeń w zbiornik na ciepłą wodę użytkową o pojemności 180 litrów. Należy pamiętać, że wszystkie modele tej serii są zasilane z instalacji 3-fazowej.

W zależności od serii urządzenia występują w różnych odmianach mocy:

  • Nibe S1255PC – urządzenie odznacza się mocą modulowaną w zakresie od 1,5 do 6 kW.

  • Nibe S1255 – urządzenie oferowane w trzech odmianach mocy: 1,5-6 kW, 3-12 kW i 4-16 kW.

Współczynnik SCOP powyższych modeli pomp ciepła deklarowany przez producenta to aż 5,5 (!). Dzięki temu koszt eksploatacji urządzenia jest minimalny. W stosunku do obu powyższych urządzeń producent deklaruje maksymalną temperaturę podgrzewania wody na poziomie 65°C. Rzecz jasna pozwoli to na współpracę zarówno z nisko- jak i wysokotemperaturową instalacją grzewczą. Hałas generowany przez jednostkę wewnętrzną oscyluje w granicach 21 – 28 dB.

Nibe S1155 i S1155PC

Urządzenia z serii S1155 to modele bliźniacze do S1255, jednak nie zawierają one zintegrowanego zbiornika na ciepłą wodę użytkową. W ten sposób użytkownik zyskuje możliwość doboru zbiornika wg konkretnych potrzeb danego gospodarstwa domowego.

W ramach omawianych modułów oferowane są moce:

  • Nibe S1155PC – moc modulowana w przedziale 1,5-6 kW.

  • Nibe S1155 – odmiany mocy: 1,5-6 kW, 3-12 kW, 4-16 kW, 6-25 kW.

Urządzenia posiadają zintegrowaną łączność bezprzewodową, dzięki czemu mogą być zarządzane zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej. Jednostka wewnętrzna ma wbudowany licznik zużycia energii elektrycznej i wyprodukowanej energii cieplnej. W rezultacie śledzenie efektywności energetycznej urządzenia jest jeszcze łatwiejsze.

Urządzenie posiada dość przyjazny wygląd, który pozwoli na jego zainstalowanie również gdy nie dysponujesz pomieszczeniem technicznym. Pompę ciepła wyposażono w sprężarkę inwerterową, odznaczającą się dłuższą żywotnością w stosunku do standardowych rozwiązań. Wraz z zestawem pompy ciepła możesz zakupić termostaty pokojowe, dzięki którym precyzyjnie określisz komfortową temperaturę dla każdego pomieszczenia z osobna.

Rozważasz montaż pompy ciepła Nibe?

Nibe F1245 i F1245PC

Pompy ciepła Nibe F1245 to kolejna seria urządzeń ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. Analogicznie do serii S1255, pojemność zbiornika to 180 litrów. Biorąc pod uwagę, że zbiornik został wykonany ze stali szlachetnej, będzie on służył bezawaryjnie o wiele dłużej niż zbiorniki wykonane ze stali emaliowanej.

Podobnie jak wcześniejsze serie, również ta jest oferowana w różnych odmianach mocy. Zarówno w przypadku Nibe F1245, jak i Nibe F1245PC, dostępne moce oferowanych urządzeń to 6, 8, 10 i 12 kW. Rzecz jasna takie opcje powinny być wystarczające dla potrzeb większości inwestorów.

Z uwagi, że maksymalna temperatura podgrzewanej wody wynosi w przypadku tej pompy nawet 55°C, nadaje się ona do współpracy z instalacją grzejnikową. Nibe wyposażył swoją pompę ciepła w elektroniczne pompy obiegowe z płynną regulacją szybkości działania. Instalatorzy chwalą jednostki Nibe za bardzo dobry dostęp do poszczególnych elementów układu podczas przeprowadzania prac serwisowych. Możliwość wysuwania ma na przykład sam moduł chłodniczy.

Nibe F1245 i F1245PC

F1145 to kolejna odmiana urządzeń Nibe bez wbudowanego zasobnika wody. W wyniku tego zbiornik będziesz mógł dobrać oddzielnie i dostosować jego pojemność ściśle do swoich potrzeb. Zbiornik może być umieszczony w miejscu odseparowanym od samej pompy. Dwie oferowane odmiany urządzenia to:

  • Nibe F1145 – dostępne moce wynoszą 6, 8, 10, 12, 15 i 17 kW, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się zarówno w domach o małym, jak i dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

  • Nibe F1145PC – w tym przypadku producent oferuje tylko trzy odmiany mocy wynoszące 6, 8 i 10 kW.

Modele z tej serii posiadają wbudowany moduł chłodzenia pasywnego, które sprawdzą się podczas regulowania temperatury domu latem. Pompa ciepła współpracuje również z modułem Nibe FLM, dzięki czemu można ją wykorzystać do wentylacji mechanicznej budynku.

Rozważasz montaż pompy ciepła Nibe?

Nibe F1345 i F1355

Modele pomp ciepła Nibe z rodziny F13 są dedykowane do większych nieruchomości. Ze względu na dużą moc urządzeń, wyposażono je w dwie sprężarki. Producent informuje, że seria świetnie nadaje się do zasilania w ciepło dużych obiektów wielorodzinnych, hoteli lub nawet nieruchomości o charakterze przemysłowym.

Podobnie, jak omawiane wcześniej jednostki, również ta ma możliwość pracy w systemie kaskadowym. Dzięki temu instalacja rozbudowana do maksymalnej ilości 9 pomp, pokrywa zapotrzebowanie na moc na poziomie 540 kW. Dostępne moce pomp ciepła tej serii przedstawiają się następująco:

  • Nibe F1345 – dostępne są 4 odmiany mocy: 24, 30, 40 i 60 kW.
  • Nibe F1355 – producent oferuje modele w mocach modulowanych w zakresach: 4-28 lub 6-43 kW.

Rozpiętość dostępnych mocy pozwoli z powodzeniem dobrać odpowiednie urządzenie do potrzeb większości inwestorów. Urządzenie współpracuje z modułem Nibe HPAC 45, dzięki czemu może zapewniać też funkcję aktywnego lub pasywnego chłodzenia.

Urządzenia typu powietrze woda

Nibe S2125

Pompa ciepła Nibe S2125 to pompa ciepła monoblok typu powietrze woda. Analogicznie do innych pomp tego producenta, również ten model wyposażono w wysokiej jakości sprężarkę inwerterową, przez co urządzenie powinno się cieszyć długą bezawaryjnością.

Nibe S2125 występuje w dwóch odmianach mocy znamionowej: 5,3 i 7,6 kW. Producent podaje, że roczne zużycie energii elektrycznej przez pompę w odmianie 5,3 kW w klimacie umiarkowanym to:

  • 2196 kWh we współpracy z instalacją grzewczą pracującą w trybie niskotemperaturowym (35°C)

  • 2939 kWh we współpracy z instalacją wysokotemperaturową (55°C)

Odmiana o mocy 7,6 kW zużywa wg deklaracji Nibe:

  • 2835 kWh przy ogrzewaniu wody w instalacji hydraulicznej do poziomu 35°C

  • 4102 kWh przy współpracy pompy ciepłą z instalacją wymagającą podgrzewania wody do 55°C

Pompa ciepła Nibe S2125 (zdjęcie pochodzi ze strony producenta)
Rozważasz montaż pompy ciepła Nibe?

Nibe F2120

Pompa ciepła Nibe F2120 to kolejna monoblokowa pompa ciepła działająca w układzie powietrze woda. Urządzenie osiąga bardzo wysoką sprawność (COP) dochodzącą do 5,12, w efekcie czego zbliża się do poziomu dostępnego zwykle dla gruntowych pomp ciepła. Należy pamiętać, że taki poziom sprawności jest rzecz jasna możliwy do osiągnięcia tylko w konkretnych warunkach.

Producent chwali urządzenie za możliwość ogrzewania wody do poziomu 63°C nawet gdy temperatura powietrza atmosferycznego spada do -25°C. W ramach serii F2120 producent oferuje następujące jednostki:

  • F2120-8 – model charakteryzujący się maksymalną mocą grzewczą na poziomie 6,3 kW. SCOP pompy ciepła dla klimatu umiarkowanego wynosi 4,8.

  • F2120-16 – maksymalna moc grzewcza w tym przypadku to 13 kW. SCOP osiąga wysoki poziom 5,05.
  • F2120-12 – model pracujący z maksymalną mocą grzewczą równą 9,2 kW. SCOP wynosi w tym przypadku 4,83.
  • F2120-20 – urządzenie pracuje z maksymalną mocą grzewczą na poziomie aż 16,1 kW. Maksymalna wartość SCOP jest zaś taka sama, jak w przypadku poprzedniego modelu.

Nibe F2040

Pompa ciepła Nibe F2040 to kolejne urządzenie, w którym układ chłodzenia został zintegrowany w ramach zewnętrznego agregatu. Urządzenie dość dobrze współpracuje z innymi źródłami ciepła (np. kotłami gazowymi). W celu przygotowywania ciepłej wody użytkowej urządzenie powinno być połączone z zasobnikiem lub np. modułem Nibe VWM. Nibe oferuje rzecz jasna zasobniki w różnych pojemnościach.

Wymagana minimalna temperatura powietrza konieczna do pracy urządzenia jest wyższa niż w przypadku F2120. Musi ona wynosić co najmniej -20°C. Maksymalna temperatura wody na wyjściu z urządzenia wynosi również trochę mniej niż w F2120, bo 58°C. Opisywany model może pełnić również rolę pompy ciepła do basenu. Urządzenie nie generuje dużego hałasu, bo poziom ciśnienia akustycznego w odległości 2 metrów to tylko 36 dB.

Omawiana seria urządzeń Nibe jest oferowana w 4 odmianach mocy:

  • F2040-6 – maksymalna moc grzewcza to 7,5 kW.

  • F2040-8 – maksymalna moc grzewcza to 9,25 kW.

  • F2040-12 – maksymalna moc grzewcza to 12,5 kW.

  • F2040-16 – maksymalna moc grzewcza to 16,87 kW.
Rozważasz montaż pompy ciepła Nibe?

Nibe SPLIT

Nibe oferuje również pompy ciepła typu split, w których układ chłodniczy został rozdzielony pomiędzy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzny agregat. Jak wszystkie pompy ciepła Nibe, również ta seria pracuje w oparciu o sprężarki inwerterowe. Pompy mają wbudowaną funkcję aktywnego chłodzenia. Produkty z tej serii odznaczają się modulowaną mocą grzewczą:

  • AMS 20-6 i AMS 10-6 w zakresie od 2 do 6 kW.
  • AMS 10-8 w zakresie od 3 do 8 kW.
  • AMS 10-12 w zakresie od 3,5 do 12 kW.
  • AMS 10-16 w zakresie od 4 do 16 kW.

Należy pamiętać, że w ramach zestawu wraz z jednostką zewnętrzną należy zakupić też hydrobox. Ze względu na ilość różnych modeli oferowanych przez Nibe, poprawność dopasowana warto potwierdzić u producenta lub autoryzowanego instalatora.

Pompa ciepła Nibe AMS 10-8 (zdjęcie pochodzi ze strony producenta)

Ile kosztuje pompa ciepła Nibe?

Pompy ciepła Nibe należy zaliczyć zdecydowanie do marki premium. Nibe produkuje podzespołów na terenie Europy, a  wykorzystanie sprężarek inwerterowych powoduje, że urządzenia cieszą się bezawaryjnością. W konsekwencji inwestycja w urządzenie Nibe będzie zdecydowanie bardziej kosztowna, niż w przypadku producentów pochodzących z Chin.

Orientacyjne ceny urządzeń oferowanych przez szwedzkiego producenta kształtują się następująco (stan na styczeń 2023):

  • Gruntowa pompa ciepła S1255-12 o mocy 12 kW z zasobnikiem cwu o pojemności 180 litrów – ok. 64 000 zł.
  • Gruntowa pompa ciepła F1245 o mocy 10 kW z zasobnikiem cwu o pojemności 180 litrów – ok. 48 000 zł.

  • Pompa ciepła powietrze woda S2125-12 w wyższej odmianie mocy – ok. 55 000 zł.
  • Pompa ciepła powietrze woda F2120-16 o mocy 13 kW – ok. 50 000 zł.

Faktem jest, że koszt pompy ciepła Nibe będzie zdecydowany niż np. pompy ciepła HaierWszystkie powyższe ceny to kwoty brutto, zawierające 23%-owy VAT.

Rozważasz montaż pompy ciepła Nibe?

Ile prądu zużywa pompa ciepła Nibe?

Sprawność (SCOP) wielu modeli pomp ciepła Nibe przekracza 5. Co to tak właściwie oznacza? Dzięki SCOP łatwo sprawdzisz, ile kWh energii cieplnej zostanie wyprodukowane przez urządzenie przy wykorzystaniu 1 kWh energii elektrycznej. To zaś może posłużyć do oszacowania rocznego zużycia energii elektrycznej.

Aby obliczenia były możliwe do przeprowadzenia musisz znać też zapotrzebowanie Twojego budynku na ciepło. Możesz go sprawdzić na przykład w charakterystyce energetycznej, dołączonej do każdego projektu domu budowanego w ostatnich latach. Wartość Ep dla nowych budynków mieści się zwykle w granicach 60-70 kWh/m2/rok.

Najpierw pomnóż tą wartość przez metraż domu – uzyskasz w ten sposób łączne roczne zapotrzebowanie na ciepło. Na koniec po podzieleniu zapotrzebowania przez SCOP uzyskasz informacje o kWh prądu zużytego do zasilenia pompy ciepła.

Jako przykład możesz posłużyć się poniższymi obliczeniami:

  • Zapotrzebowanie na ciepło budynku to 10 000 kWh / rok.
  • SCOP uzyskiwany pompy ciepła Nibe to 5.
  • Ilość kWh energii elektrycznej zużytej w trakcie sezonu to 2 000 kWh.
  • Koszt 2 000 kWh prądu to ok. 1 600 zł (stan na styczeń 2024).

Nasza ocena pompy ciepła Nibe
  • Jakość wykonania
  • Wydajność pracy
  • Cena urządzenia
  • Gwarancja
4.5

Podsumowanie

Pompy ciepła oferowane przez Nibe to urządzenia z kategorii premium. Szwedzki producent posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji tego rodzaju sprzętu. Dzięki temu urządzenia są bezawaryjne, a sprawność osiąga bardzo wysokie poziomy. Niestety ceny urządzeń bywają nawet dwa razy wyższe niż u chińskich konkurentów.

Zalety

  • Jedne z najwyższych oferowanych na rynku sprawności energetycznych
  • Dostępność urządzeń korzystających z wymiennika gruntowego
  • Perfekcyjna jakość wykonania

Wady

  • Wysoka cena urządzeń