Pompa ciepła 10kW – do jakiej powierzchni domu?

Pompa ciepła 10kW – do jakiej powierzchni domu?2024-05-27T21:35:12+02:00

Spis treści

Ile prądu zużywa pompa ciepła 10kW?

Sprawdź zapotrzebowanie na ciepło (wskaźnik Ep)

Jednym z najbardziej popularnych poziomów wydajności pomp ciepła powietrze woda jest pompa ciepła 10 kW. W odróżnieniu od pompy ciepła gruntowejurządzenie pobiera energię cieplną z powietrza atmosferycznego. Nawet zimne z perspektywy człowieka powietrze zawiera na tyle dużo ciepła, że można za jego pomocą ogrzać dom.

Pompa ciepła to urządzenie, które działa wydajnie w szczególności w budynkach zbudowanych wg najnowszych standardów energetycznych. Wskaźnik, który pozwala na sprawdzenie, ile prądu zużyje pompa ciepła to Ep, czyli zapotrzebowanie na ciepło. Wartość wskaźnika oczywiście maleje wraz ze zwiększającym się na przestrzeni lat standardem energetycznym budynku.

O ile jeszcze kilkanaście lat temu nie dziwiły poziomy Ep 120-150 kWh/m2, to:

 • norma WT2021 nakłada maksymalny limit zapotrzebowania na ciepło na poziomie 70 kWh/m2/rok
 • jeśli chcesz otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła, limit zapotrzebowania dla budynku to 63 kWh/m2/rok w 2022 roku
 • w przypadku gdy o dofinansowanie będziesz się starał od 2023 roku, to limit wyniesie już tylko 55 kWh/m2/rok
Rozważasz montaż pompy ciepła?

Na ile metrów powierzchni domu pompa ciepła 10kW?

Jeśli nie masz możliwości sprawdzenia wartości wskaźnika Ep w charakterystyce energetycznej, skorzystaj z audytu energetycznego. Po jego przeprowadzeniu otrzymasz świadectwo energetyczne i poznasz dokładne zapotrzebowanie na ciepło. To kluczowe, aby wartość była wiarygodna, bo zainstalowanie pompy ciepła 10kW o zbyt dużej lub zbyt małej powierzchni domu może przysporzyć problemów.

Jednym z kluczowych podzespołów pompy ciepła jest sprężarka. Przewymiarowana pompa ciepła będzie powodować jej zbyt częste włączanie i wyłączanie. To zaś przyczyni się do jej szybszego zużycia i awarii.

Aby obliczyć, czy pompa ciepła 10kW pasuje do danej powierzchni należy podzielić jej moc przez wartość wskaźnika Ep. Przykład obliczeń znajdziesz poniżej:

 • Pompa ciepła ma moc 10 kW (10000 W)
 • Wartość wskaźnika Ep z charakterystyki energetycznej to 65 kWh/m2/rok
 • Pompa ciepła pasuje do domu o powierzchni 10000/65, czyli 154m2

Jeśli zamierzasz wykorzystywać pompę ciepła do podgrzewania cwu, to należy zwiększyć jej moc o ok. 250W w przeliczeniu na każdego członka rodziny.

Zastosowanie pompy ciepła 10kW w budynku o danej powierzchni będzie zależeć od jego zapotrzebowania na ciepło

Zastosowanie pompy ciepła 10kW w budynku o danej powierzchni będzie zależeć od jego zapotrzebowania na ciepło

Ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła 10kW?

Wiesz już, jak sprawdzić czy pompa ciepła 10kW będzie odpowiednia dla wielkości Twojego domu. Teraz powinieneś sprawdzić, ile będzie kosztować pompa ciepła dostosowana do Twoich potrzeb i jaki będzie koszt jej eksploatacji. Aby to zrobić, będziesz musiał znać wydajność urządzenia. Jest ona zwykle podawana za pomocą wskaźników:

 • COP (Coefficient Of Performance) – określa stosunek pomiędzy energią cieplną produkowaną w danych warunkach przez pompę ciepła a energią elektryczną. Należy pamiętać, że COP wskaźnikiem podawanym dla konkretnej temperatury.
 • SCOP (Seasonal Coefficient Of Performance) – co prawda jest on podobny do COP, ale jego wartość jest podawana jako stosunek energii cieplnej do elektrycznej w stosunku sezonowym. Uwzględnia zatem (co prawda szacunkowo) różnicę temperatur powietrza atmosferycznego.

Jako przykład obliczeń użytkowania pompy ciepła 10kW można użyć poniższych punktów:

 • Urządzenie ma moc 10kW (10000 W)
 • SCOP pompy ciepła to 4

 • Sezonowe zużycie energii elektrycznej wyniesie: 10000/4, czyli 2500 kWh
 • Koszt 1 kWh to ~0,82 zł (szczegóły z wytłumaczeniem specyfiki cen prądu oraz aktualne ceny energii znajdziesz na https://enerad.pl/prad/ceny-pradu/)

 • Łączny koszt użytkowania pompy ciepła w sezonie to 2500 x 0,82, czyli 2050 zł

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pompa ciepła 10kW zużywa dużo prądu?2023-04-08T09:40:02+02:00

Poziom zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła zależy od zapotrzebowania na ciepło i sprawności energetycznej urządzenia. Przyjmuje się, że pompa ciepła o mocy 10kW może zużyć w roku od 2500 do 3000 kWh prądu.

Czy pompa ciepła 10kW wystarczy do domu 180m2?2023-04-08T09:40:07+02:00

Dobór pompy ciepła do danego budynku powinien odbywać się na podstawie zapotrzebowania na ciepło, a nie samego metrażu. Jeśli zapotrzebowanie na ciepło Twojego domu to 55 – 60 kWh/m2/rok, to pompa ciepła o mocy 10kW powinna spełnić swoją rolę.

Ile kosztuje pompa ciepła 10kW?2023-04-08T09:40:12+02:00

Pompa ciepła o mocy 10kW z najwyższej półki może kosztować ok. 45 000 – 50 000 zł. Mowa tu rzecz jasna o odmianie powietrznej, niewymagającej realizacji odwiertów pod kolektor gruntowy. Koszt inwestycji w gruntową pompę ciepła o mocy 10kW może przekroczyć nawet 100 000 zł.

Popularne modele pomp ciepła

Pompa ciepła 10kW Vaillant

Pompy ciepła Vaillant to jedne z najbardziej znanych urządzeń w tej kategorii. Ten niemiecki producent zatrudnia w swoich biurach i fabrykach na całym świecie ponad 16 000 osób. Firma została założona w 1874 roku i jest jednym z najbardziej doświadczonych producentów urządzeń grzewczych na świecie. Przekłada się to oczywiście na trwałość oferowanych urządzeń, jak i na cenę. Należy pamiętać, że Vaillant nie będzie wyborem budżetowym.

Wśród oferowanych pomp ciepła 10kW należy zwrócić uwagę na:

 • aroTHERM Split – pompa ciepła split oferowana m.in. w odmianie mocy 10,15kW. Pełny zestaw zakupiony u producenta zawiera jednostkę zewnętrzną VWL105/5AS oraz centralę wewnętrzną uniTOWER. W zależności od mocy pompy centrale mają oznaczenia VWL 58/5, VWL 78/5 lub VWL 128/5.
 • aroTHERM plus – pompa ciepła monoblok oferowana m.in. w odmianie mocy 10kW. W zależności od zestawu może posiadać zbiornik cwu zintegrowany w ramach jednostki wewnętrznej. Odznacza się jednym z najniższych indeksów hałasu na rynku.

Pompa ciepła 10kW Viessmann

Kolejną opcją wyboru dla osób, które lubią dopracowany sprzęt i cenią sobie wysoką jakość będzie Viessmann. Pompy ciepła Viessmann są chwalone za niski hałas generowany przez jednostkę zewnętrzną. Producent deklaruje, że w odległości 3 metrów od urządzenia jest to już tylko 35dB. Viessmann oferuje dwie serie pomp ciepła powietrze woda:

 • Vitocal w serii “S” – urządzenia układem chłodniczym rozdzielonym pomiędzy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Występują w bardzo wielu odmianach mocy, również w okolicy 10kW. Jednostki zewnętrzne z zestawów Vitocal 200-S i 222-S posiadają na tyle nowoczesne wzornictwo, że będą w zasadzie ozdobą domu.
 • Vitocal w serii “A” – urządzenia monoblokowe z układem chłodniczym zintegrowanym w jednostce zewnętrznej. Najnowsza seria urządzeń Vitocal 252-A podgrzewa wodę nawet do temperatury 70°C. Jednostka wewnętrzna sprzedawanego zestawu posiada również zintegrowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową.

Należy pamiętać, że Viessmann oferuje też pompy ciepła cwu. Modele Vitocal 060-A i Vitocal 262-A dobrze sprawdzą się w podgrzewaniu wody użytkowej.

Rozważasz montaż pompy ciepła?

Pompa ciepła 10kW Haier

W przeciwieństwie do poprzedników pompa ciepła Haier będzie rozwiązaniem bardziej budżetowym. Urządzenia tego producenta oferowane są w nieco niższych cenach, niż wśród niemieckiej konkurencji. Haier sprzedaje pompy ciepła w serii SUPER AQUA m.in. w odmianie mocy 10,04 kW. Pompa ciepła oferowana w tej konkretnej mocy to urządzenie typu split.

Pompy ciepła współpracują z różnymi typami wymienników ciepła:

 • tradycyjnymi grzejnikami – temperatura wody na wylocie pompy może wynosić 60°C, co umożliwia ogrzewanie domu w trybie wysokotemperaturowym. Należy pamiętać, że oczywistym minusem będzie w tym przypadku niższa sprawność (COP) i wyższy koszt użytkowania.
 • ogrzewaniem podłogowym – w tej konfiguracji pompa ciepła osiąga bardzo wysoką sprawność, w konsekwencji konsumuje mniej energii elektrycznej. Inwestycja w “podłogówkę” bywa bardziej kosztowna, ale zwykle szybciej zwraca się w czasie.
 • klimakonwektorami – bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku, gdy urządzenie będzie stosowane również do chłodzenia budynku w okresie letnim.

Pompy ciepła Haiera współpracują dodatkowo z systemem BMS do centralnego zarządzania urządzeniami w domu.