Spis treści

Popularność ogrzewania podłogowego

Panele na ogrzewanie podłogowe może być tak samo dobrym wyborem, jak położenie płytek ceramicznych. Należy pamiętać, że stosując takie rozwiązanie trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wybieranych paneli. Ogrzewanie podłogowe stało się w ostatnich latach szczególnie popularne. Decydują o tym:

  • estetyka – system ogrzewania podłogowego jest niewidoczny dla użytkownika. Znajduje się wszak pod powierzchnią podłogi. Dzięki temu osoba urządzająca dom nie napotyka też na żadne problemy z ustawieniem mebli i potencjalnym zasłonięciem grzejnika.
  • komfort użytkowania – użytkownicy ogrzewania podłogowego chwalą je za to, jak przyjemnie oddaje ono ciepło. Chodzenie po ciepłej podłodze jest czasami porównywane do chodzeniu po rozgrzanym piasku. Przyjmuje się nawet, że stosowanie ogrzewania podłogowego pozwala na obniżenie zadanej temperatury ogrzewania pomieszczeń i 1-2°C bez ryzyka obniżenia komfortu termicznego mieszkańców.
  • koszt użytkowania – ogrzewanie podłogowe współpracuje idealnie z pompami ciepła typu powietrznego i gruntowego. Sprawność energetyczna tych urządzeń zależy wszak w dużym stopniu od zadanej temperatury grzania wody w instalacji. Im temperatura niższa, tym więcej kWh energii cieplnej zostanie wygenerowane w 1 kWh energii elektrycznej. Ogrzewanie podłogowe działa natomiast efektywnie już przy temperaturze wody na poziomie 35°C.

Czy panele na ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł?

Jeśli budujesz dom i rozważasz położenie paneli na ogrzewanie podłogowe, to nie musisz się obawiać, że ogrzewanie będzie działać z niższą efektywnością. Jeszcze kilkanaście lat temu wśród inwestorów popularny był mit, że ogrzewanie podłogowe wymaga wykończenia podłóg za pomocą płytek ceramicznych, bo dobrze oddają ciepło. Te poniekąd prawda, natomiast należy pamiętać, że rozwój technologii produkcji pozwolił ostatecznie na ich pełną współpracę z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Należy pamiętać, że decydując kładąc panele na ogrzewanie podłogowe, model musi być dedykowany przez producenta do współpracy właśnie tym typem ogrzewania. Panele są narażone w takich warunkach pracy na nieustanne rozszerzanie się i kurczenie – dzieje się tak rzecz jasna pod wpływem ciepła oddawanego przez “podłogówkę”. Montaż paneli dedykowanych do ogrzewania podłogowego ich łączenie za pomocą specjalnych zatrzasków, które pozwalają im pracować przy zmieniającej się temperaturze. Aby upewnić się, że dany model pozwala na współpracę z podłogówką, możesz skonsultować swój wybór z pracownikiem infolinii producenta lub w markecie budowlanym, w którym dokonujesz zakupu.

Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe stosować?

Rynek oferuje wiele różnych rodzajów paneli. Nie każdy ich rodzaj nadaje się do położenia na ogrzewanie podłogowe. Główne rodzaje paneli, z którymi możesz się spotkać to:

  • panele drewniane – z pozoru mogą wydawać się najlepsze, bo to naturalny materiał. W rzeczywistości jednak naturalne drewno jest bardzo podatne na odkształcenia wynikające z wahań temperatury. Te warunki są zaś typowe dla ogrzewania podłogowego, przez co nie są polecane do współpracy z takim wymiennikiem. Poza tym panele drewniane są mniej odporne na wilgoć i mogą wchłaniać rozlane na nie płyny. W konsekwencji rozlania wina na podłodze mogą pozostać na niej mało estetyczne plamy.
  • panele laminowane – wykonuje się je z HDF, czyli sprasowanych włókien drzewnych, które odznaczają się dużą twardością. Dla zabezpieczenia paneli, zarówno od góry, jak i od dołu pokrywa się je laminatem z tworzywa sztucznego. Dzięki temu panele są odporne na wilgoć, wchłanianie cieczy i ścieranie. Dodatkowo system zatrzaskowy pełni rolę dylatacyjną i pozwala na pracę podłogi podczas jej nagrzewania. Panele tego typu z reguły dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym.
  • panele winylowe – produkuje się je w pełni z tworzywa sztucznego, wzmocnionego włóknem szklanym. Dzięki temu stanowią one dobry przewodnik ciepła, są wytrzymałe na wszelkie rodzaju odkształcenia i świetnie nadają się do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Dodatkowo panele winylowe nie chłoną wilgoci i po wylaniu na nich cieczy nie dzieje się z nimi nic złego. Należy pamiętać, że niestety kosztują najwięcej spośród wszystkich omówionych rodzajów paneli.

Wybierając panele na ogrzewanie podłogowe zwróć też uwagę na ich opór cieplny. Wartość tego wskaźnika znajdziesz na opakowaniu. Zaleca się, aby opór cieplny paneli nie był wyższy aniżeli 0,15 m2*K/W.

Jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybierać?

Należy pamiętać, że położenie paneli wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju podkładu. Podkład spełnia następujące funkcje:

  • stanowi amortyzację – bez stosowania podkładu panele byłyby położone bezpośrednio na betonie. Ten nigdy nie ma idealnie równej powierzchni, co powodowałoby występowanie pustych przestrzeni i występowanie widocznych nierówności (szczególnie w pomieszczeniach o dużej powierzchni).
  • przewodzi ciepło – to jedna z najważniejszych funkcji. Zniwelowanie pustych przestrzeni między betonem a panelem przyczynia się do zwiększenie kontaktu termicznego między tymi dwoma powierzchniami. W konsekwencji ogrzewanie podłogowe może działać z większą efektywnością.
  • izoluje dźwięk – zastosowanie podkładu powoduje wyciszenie pomieszczenia. Nie chodzi tu tylko o wydawanie dźwięków podłogi podczas chodzenia, ale również o przenikanie hałasu do innych pomieszczeń.

Kładąc panele na ogrzewanie podłogowe zdecyduj się na dedykowany do tego celu podkład. Materiał tego typu ma zwykle grubość w około 5 mm. Materiał powinien być wykonany z XPS, PEHD lub PUM. Kluczowy wskaźnik, na który powinieneś zwrócić uwagę podejmując wybór to jak najniższy opór cieplny. Informację o jego poziomie powinieneś znaleźć bez problemu na opakowaniu.

Panele na ogrzewanie podłogowe wymagają zastosowania podkładu dedykowanego do tego rodzaju ogrzewania

Panele na ogrzewanie podłogowe wymagają zastosowania podkładu dedykowanego do tego rodzaju ogrzewania

Na co zwrócić uwagę przy układaniu paneli?

Realizując prace związane z układaniem podłogi na ogrzewanie podłogowe należy przewidzieć tzw. przerwy dylatacyjne. To mała wolna przestrzeń paneli pozostawiona:

  • pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami

  • pomiędzy powierzchnią paneli a ścianą

Dzięki dylatacji zmiany temperatury podłogi nie doprowadzą do jej wybrzuszania. Należy pamiętać również, że podczas układania paneli podłoga powinna być zimna. Podczas pierwszego uruchomienia ogrzewania w sezonie grzewczym, temperatura podłogi powinna być zwiększana stopniowo, nawet o ok. 5°C w ujęciu dziennym. Pozwala to uniknąć dużych naprężeń powierzchni paneli podczas podnoszenia ich temperatury o kilkanaście stopni.

Większość producentów zaleca też, aby maksymalna temperatura podłogi nie przekraczała 26-28°C. Dzięki temu rozszerzalność cieplna zostaje ograniczona i nie ma ryzyka odkształcenia się paneli. Oczywiście graniczna temperatura, o której mowa powyżej odnosi się do powierzchni podłogi, a nie wody krążącej w systemie ogrzewania.