Spis treści
Dlaczego warto oszczędzać na ogrzewaniu?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być oczywistością. Żyjemy wszak w dobie narastającego kryzysu energetycznego. Co kilka miesięcy zaskakuje nas informacja o kolejnych podwyżkach cen za ciepło systemowe i surowce zużywane do ogrzewania (np. węgiel lub gaz). Skala podwyżek w zasadzie w większości aspektów życia powoduje, że wiele osób naturalnie zaczyna się zastanawiać nad tym, jak oszczędzać na ogrzewaniu.
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?
Ograniczaj konieczność wietrzenia
Jeśli dużo gotujesz i nie używasz okapu lub korzystasz z nawilżaczy powietrza zawieszonych na kaloryferach, to generujesz sporą ilość wilgoci. Ta zaś przyczynia się do odbierania powietrza, jako duszne. Częstym nawykiem jest wtedy otwieranie okna i wietrzenie (czyli jednocześnie wypuszczanie cennej energii cieplnej na zewnątrz). Pamiętaj, aby podczas gotowania włączyć pochłaniacz wilgoci, a z nawilżaczy powietrza najlepiej w ogóle zrezygnuj.
Wietrz krótko i intensywnie
Okazuje się, że wielogodzinne wietrzenie poprzez uchylenie lub rozszczelnienie okna powoduje trwałe wyziębianie pomieszczeń. Utracona zostaje w tym przypadku energia cieplna zgromadzona w bryle mieszkania, meblach i przedmiotach codziennego użytku. Inaczej mówiąc, przestają one oddawać ciepło, które wcześniej zakumulowały. Zdecydowanie lepiej wietrzyć pomieszczenia intensywnie, ale przez krótki czas. Wtedy proces ogranicza się tylko do wymiany powietrza.
Wyreguluj grzejniki
Osoby lubiące ciepło często odkręcają zawory do maksymalnego poziomu, nagrzewają pomieszczenie do bardzo wysokich temperatur, a następnie schładzają je poprzez wpuszczenie zimnego powietrza z zewnątrz. To bez sensu – energia cieplna, która kosztuje coraz więcej jest w tym przypadku po prostu uwalniana do atmosfery. Szukając pomysłów na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu wyreguluj termostat w taki sposób, aby kaloryfery ogrzewały pomieszczenia do temperatury dającej komfort termiczny. Alternatywnie możesz zainwestować w regulatory z termostatem, który samodzielnie zakręci zawór, gdy w pomieszczeniu zrobi się za ciepło.
Regulacja grzejników to jeden ze sposobów stosowanych przez osoby, które zastawiają się jak oszczędzić na ogrzewaniu.
Nie zasłaniaj grzejników
Jeśli chcesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, zadbaj aby grzejniki, nie były niczym zasłonięte. Należy pamiętać, że aby grzejniki działały prawidłowo, muszą umożliwiać przepływ powietrza. W przypadku gdy przepływ został ograniczony np. poprzez dosunięcie do grzejnika sofy, wpłynie to na efektywność ogrzewania. Odsunięcie mebla od grzejnika nawet na kilkanaście centymetrów może okazać się zbawienne dla kosztu ogrzewania.
Jak oszczędzać na ogrzewaniu w domu?
Rozważ wymianę źródła ciepła
Wciąż często spotykany centralny punktu systemu ogrzewania w domach to tradycyjny “kopciuch”, czyli piec zasilany paliwem stałym. Nie wspominając już o aktualnej cenie węgla, dochodzącej do 3000 zł za tonę, powinieneś pamiętać o tym, jak negatywnie wpływa na jakość powietrza wynik spalania węgla. Sprawdź dostępne programy dofinansowań i przemyśl instalację powietrznej pompy ciepła. W części przypadków inwestycja może zwrócić się całkowicie już po kilku latach użytkowania. Rzecz jasna instalacja pompy ciepła to dość spory koszt, dlatego przed podjęciem decyzji powinieneś sprawdzić wszystkie informacje na temat plusów i minusów tego systemu ogrzewania. Swoją decyzję powinieneś skonsultować też z instalatorem. Jego wiedza i doświadczenie pomogą Ci uniknąć wielu błędów, które możesz popełnić, jako laik.
Zmodernizuj system grzewczy
Jeśli przygotowujesz się do generalnego remontu budynku, to dobrym pomysłem będzie zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego. Mowa tu rzecz jasna o systemie hydraulicznym, a nie elektrycznym. Taka modernizacja na pewno będzie dość uciążliwa, dlatego najlepiej realizować ją poza sezonem grzewczym. Popularna “podłogówka” działa efektywnie przy dużo niższej temperaturze wody, aniżeli w przypadku tradycyjnych grzejników. Ta cecha powoduje, że instalacja podłogowa wpisuje się idealnie w schemat podłączenia pompy ciepła i pozwala działać urządzeniu z wyższą sprawnością energetyczną.
Ogranicz temperaturę
Jeżeli ustawiłeś zadaną temperaturę w domu na 23°C, a cały dzień spędzasz w koszulce, to zdecydowanie masz tu pole do optymalizacji. Przyjmuje się, że ograniczenie zadanej temperatury ogrzewania pomieszczeń o 1°C może przyczynić się do ograniczenia zużycia energii o kilkanaście procent. Zmniejszenie temperatury o kilka stopni może okazać się najefektywniejszym sposobem na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu. W rezultacie to może to wygenerować dla swojego budżetu domowego spore oszczędności. Przyjmuje się, że komfort termiczny możesz odczuwać nawet przy temperaturze pomieszczeń na poziomie 19-20°C. Rzecz jasna w takiej temperaturze będziesz się czuł lepiej zakładając sweter.