Spis treści
Popularność ogrzewania podłogowego
Panele na ogrzewanie podłogowe może być tak samo dobrym wyborem, jak położenie płytek ceramicznych. Należy pamiętać, że stosując takie rozwiązanie trzeba zwrócić szczególną uwagę na rodzaj wybieranych paneli. Ogrzewanie podłogowe stało się w ostatnich latach szczególnie popularne. Decydują o tym:
Czy panele na ogrzewanie podłogowe to dobry pomysł?
Jeśli budujesz dom i rozważasz położenie paneli na ogrzewanie podłogowe, to nie musisz się obawiać, że ogrzewanie będzie działać z niższą efektywnością. Jeszcze kilkanaście lat temu wśród inwestorów popularny był mit, że ogrzewanie podłogowe wymaga wykończenia podłóg za pomocą płytek ceramicznych, bo dobrze oddają ciepło. Te poniekąd prawda, natomiast należy pamiętać, że rozwój technologii produkcji pozwolił ostatecznie na ich pełną współpracę z ogrzewaniem płaszczyznowym.
Należy pamiętać, że decydując kładąc panele na ogrzewanie podłogowe, model musi być dedykowany przez producenta do współpracy właśnie tym typem ogrzewania. Panele są narażone w takich warunkach pracy na nieustanne rozszerzanie się i kurczenie – dzieje się tak rzecz jasna pod wpływem ciepła oddawanego przez “podłogówkę”. Montaż paneli dedykowanych do ogrzewania podłogowego ich łączenie za pomocą specjalnych zatrzasków, które pozwalają im pracować przy zmieniającej się temperaturze. Aby upewnić się, że dany model pozwala na współpracę z podłogówką, możesz skonsultować swój wybór z pracownikiem infolinii producenta lub w markecie budowlanym, w którym dokonujesz zakupu.
Jakie panele pod ogrzewanie podłogowe stosować?
Rynek oferuje wiele różnych rodzajów paneli. Nie każdy ich rodzaj nadaje się do położenia na ogrzewanie podłogowe. Główne rodzaje paneli, z którymi możesz się spotkać to:
Wybierając panele na ogrzewanie podłogowe zwróć też uwagę na ich opór cieplny. Wartość tego wskaźnika znajdziesz na opakowaniu. Zaleca się, aby opór cieplny paneli nie był wyższy aniżeli 0,15 m2*K/W.
Jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybierać?
Należy pamiętać, że położenie paneli wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju podkładu. Podkład spełnia następujące funkcje:
Kładąc panele na ogrzewanie podłogowe zdecyduj się na dedykowany do tego celu podkład. Materiał tego typu ma zwykle grubość w około 5 mm. Materiał powinien być wykonany z XPS, PEHD lub PUM. Kluczowy wskaźnik, na który powinieneś zwrócić uwagę podejmując wybór to jak najniższy opór cieplny. Informację o jego poziomie powinieneś znaleźć bez problemu na opakowaniu.
Panele na ogrzewanie podłogowe wymagają zastosowania podkładu dedykowanego do tego rodzaju ogrzewania
Na co zwrócić uwagę przy układaniu paneli?
Realizując prace związane z układaniem podłogi na ogrzewanie podłogowe należy przewidzieć tzw. przerwy dylatacyjne. To mała wolna przestrzeń paneli pozostawiona:
Dzięki dylatacji zmiany temperatury podłogi nie doprowadzą do jej wybrzuszania. Należy pamiętać również, że podczas układania paneli podłoga powinna być zimna. Podczas pierwszego uruchomienia ogrzewania w sezonie grzewczym, temperatura podłogi powinna być zwiększana stopniowo, nawet o ok. 5°C w ujęciu dziennym. Pozwala to uniknąć dużych naprężeń powierzchni paneli podczas podnoszenia ich temperatury o kilkanaście stopni.
Większość producentów zaleca też, aby maksymalna temperatura podłogi nie przekraczała 26-28°C. Dzięki temu rozszerzalność cieplna zostaje ograniczona i nie ma ryzyka odkształcenia się paneli. Oczywiście graniczna temperatura, o której mowa powyżej odnosi się do powierzchni podłogi, a nie wody krążącej w systemie ogrzewania.