Pompa ciepła Panasonic – opinie i recenzja

Pompa ciepła Panasonic – opinie i recenzja2024-05-27T21:39:35+02:00

Kraj pochodzenia

Japonia

Rok założenia firmy

1918

Nasza ocena

4,5 / 5

Spis treści

Jakie pompy ciepła oferuje Panasonic?

Pompa ciepła Panasonic to urządzenie oferowane w ramach szerokiej gamy odmian. Rodzaje pomp oferowane przez Panasonic w podziale na rodzaj układu chłodniczego to:

  • pompy ciepła split – zestaw tej pompy ciepła składa się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jednostka wewnętrzna (tzw. hydrobox) jest przyłączana do zbiornika ciepłej wody użytkowej i instalacji hydraulicznej, tj. układem grzewczym.
  • pompy ciepła monoblok – układ chłodniczy został w tym przypadku zintegrowany w ramach jednostki zewnętrznej. Agregat łączy się ze zbiornikiem CWU i instalacją hydrauliczną bez pośrednictwa hydroboxu. Zaleta tego rozwiązania to oszczędność miejsca w środku budynku i możliwość samodzielnej realizacji prac.
  • pompy ciepła all-in-one – zbiornik CWU zintegrowano w tym przypadku z jednostką wewnętrzną. Urządzenie przypomina swoimi gabarytami przeciętnej wielkości lodówkę. Rozwiązanie można polecić w szczególności osobom, zwracającym uwagę na estetykę.

Panasonic oferuje powyższe rodzaje urządzeń w ramach serii T-CAP, High Performance i HT. Pompa ciepła Panasonic może mieć moc od 3kW do nawet 16kW (w zależności od modelu).

Rozważasz montaż pompy ciepła Panasonic?

Najczęściej zadawane pytania

Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości budynku?2023-04-08T09:53:35+02:00

Aby poprawnie dobrać moc pompy ciepła do wielkości budynku powinieneś obliczyć jego zapotrzebowanie na ciepło. Dzieląc wartość zapotrzebowania (w kWh/m2/rok) przez sezonową sprawność energetyczną pompy, uzyskasz informacji o potrzebnej wydajności urządzenia.

Gdzie są produkowane pompy ciepła Panasonic?2023-04-08T09:53:39+02:00

Panasonic produkuje swoje pompy ciepła w fabrykach zlokalizowanych na terenie Azji i Europy. Należy podkreślić, że rola i udział fabryk europejskich rośnie w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Ilość urządzeń wyprodukowanych na terenie Europy w ciągu następujących po sobie trzech ostatnich lat wzrosła wszak czterokrotnie.

Która seria pomp ciepła Panasonic nadaje się grzejników?2023-04-08T09:53:44+02:00

Serie pomp ciepła Panasonic, dedykowane do współpracy ze zwykłymi grzejnikami to T-CAP i HT. Ostatnia z wymienionych serii stanowi alternatywę w przypadku modernizacji źródła ciepła w istniejącym budynku, wyposażonym w kocioł gazowy lub opalany paliwem stałym.

Czy pompa ciepła Panasonic jest dobra?2023-04-08T09:53:49+02:00

Pompa ciepła Panasonic to jedna z najpopularniejszych urządzeń tego typu na rynku. Instalatorzy i użytkownicy chwalą produkt za jego uniwersalność. Może on wszak współpracować z nowoczesną instalacją niskotemperaturową, opartą o ogrzewanie podłogowe, ale radzi sobie też w starszych budynkach ze zwykłymi grzejnikami. Producent nabył spore doświadczenie w produkcji pomp ciepła, dzięki czemu uchodzą one za długowieczne i bezawaryjne.

Popularność pomp ciepła Panasonic

Pompa ciepła Panasonic to jedne z najpopularniejszych serii urządzeń wybieranych przez klientów. Na dużą popularność wpływają między innymi następujące czynniki:

  • Renoma producenta – Panasonic istnieje na rynku już od ponad 100 lat. Przedsiębiorstwo powstało w Japonii już w 1908 roku. Dzięki temu produkuje urządzenia dopracowane i zbudowane na najwyższej jakości podzespołach.
  • Okres gwarancyjny – Panasonic udziela na swoje urządzenia gwarancji w modelu “3+2”. 3-letni okres gwarancyjny dotyczy całego urządzenia, a dodatkowe 2 lata to ochrona gwarancyjna obejmująca sprężarkę (jeden z kluczowych podzespołów urządzenia).

  • Dostępność obsługi posprzedażowej – pompy ciepła Panasonic to urządzenia dobrze znane firmom instalacyjnym, a popularność ułatwia dodatkowo dostęp do części zamiennych. To bardzo ważne. W przypadku ewentualnej awarii urządzenia w okresie zimowym będzie Ci zależeć na jak najszybszym przywróceniu jego sprawności.

Modele pomp ciepła Panasonic

Panasonic Aquarea High Performance

Model Aquarea High Performance to pompa ciepła powietrze woda występująca zarówno w odmianie split jak i monoblok. Modele urządzeń z tej serii mają możliwość grzania i chłodzenia powietrza. Oczywiście taka pompa ciepła może służyć też do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Serię High Performance nadaje się do instalacji w szczególności w domach energooszczędnych i pasywnych.

W ramach serii Aquarea High Performance oferowane są grupy urządzeń:

  • Aquarea High Performance All in One Compact – urządzenie typu “all in one”. Występuje odmianach mocy od 3 do 9 kW (zasilanie 1-fazowe).

  • Aquarea High Performance All in One – kolejne urządzenie typu “all in one” z tymi samymi odmianami mocy, ale zasilane z instalacji 1- lub 3-fazowej

  • Aquarea High Performance Split – urządzenie, w którym układ chłodniczy został rozdzielony pomiędzy jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną. Urządzenie oferuje wydajność od 3 do 16kW (zasilanie 1- lub 3-fazowe).

  • Aquarea High Performance Monoblok – urządzenie z układem chłodniczym zintegrowanym w jednostką zewnętrzną. Panasonic oferuje w tym przypadku moce to od 5 do 16kW.

Pompa ciepła Panasonic występuje również w odmianie split, której montaż wymaga posiadania uprawnień

Panasonic Aquarea T-CAP

Aquarea T-CAP to niekwestionowany lider popularności wśród pomp ciepła Panasonic. Działa stabilnie i wydajnie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Seria jest dość uniwersalna i współpracuje zarówno z instalacjami hydraulicznymi starszego, jak i nowego typu. Urządzenie posiada możliwość zdalnej diagnostyki w przypadku występowania problemów technicznych.

W ramach serii Aquarea T-CAP oferowane są grupy urządzeń:

  • Aquarea T-CAP Split – na zestaw składa się agregat zewnętrzny i jednostka wewnętrzna, połączone układem chłodniczym. Model występuje w odmianach od 9 do 16kW. Do zasilania wykorzystuje się instalację 1- lub 3-fazową.

  • Aquarea T-CAP Monoblok – w tym przypadku układ chłodniczy został zintegrowany w ramach zewnętrznego agregatu. Zakres oferowanych mocy to od 9 do 16kW.
  • Aquarea T-CAP All in One – urządzenie z jednostką wewnętrzną, która posiada zintegrowany zbiornik cwu i hydrobox. Urządzenie korzysta z czynnika R410A.
  • Aquarea T-CAP All in One Compact – kolejna seria typu “all in one”, ale w tym przypadku wymiary podstawy jednostki wewnętrznej to tylko 598 x 600 mm.

Rozważasz montaż pompy ciepła Panasonic?

Panasonic Aquarea HT

Serię urządzeń Aquarea HT zoptymalizowano pod kątem współpracy z instalacjami hydraulicznymi starszego typu. Urządzenie nadaje się zatem do zainstalowania w budynkach modernizowanych, w których instalacja ogrzewania podłogowego może okazać się trudna lub nawet niemożliwa. Należy pamiętać, że pompa ciepła działająca z tradycyjnymi grzejnikami nie osiąga tak wysokiej sprawności, jak we współpracy z nowoczesnymi instalacjami niskotemperaturowymi.

Przykładowo: pompa ciepła Panasonic Aquarea HT Split o mocy 9kW osiąga sprawności:

  • 4,64 podczas pracy w agregatu w temperaturze +7°C, w przypadku gdy wodę w instalacji podgrzewa się do 35°C,

  • 2,48 (prawie dwa razy mniej) podczas pracy agregatu w temperaturze +7°C, w przypadku gdy wodę w instalacji podgrzewa się do 55°C.

W ramach serii Aquareal HT oferowane są grupy:

  • Aquarea HT Split – w tym przypadku układ chłodniczy został rozdzielony na jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.

  • Aquarea HT Monoblok – w zasadzie jedyny element składowy zestawu to zewnętrzny agregat. W ramach swojej konstrukcji zawiera on fabrycznie zamontowany układ chłodniczy.

Panasonic Aquarea CWU

Aquarea CWU to pompa ciepła cwu. Służy zatem tylko do podgrzewania wody użytkowej i nie będziesz mógł za jej pomocą ogrzać domu. Woda w zbiorniku pompy ciepła może być podgrzana nawet do temperatury 62°C. W zależności od pojemności konkretnego modelu, puste urządzenie waży od 57 do 92 kg. Seria CWU ma możliwość współpracy z instalacją fotowoltaiczną, zatem może to być jednym ze sposobów zwiększenia auto konsumpcji energii elektrycznej produkowanej ze słońca.

W ramach serii Aquarea CWU oferowane są następujące modele:

  • PAW-DHW100W-1 – urządzenie o pojemności 151 litrów przystosowane do montażu ściennego.

  • PAW-DHW150W-1 – urządzenie o pojemności 182 litrów, montowane na ścianie, podobnie jak poprzedni model.

  • PAW-DHW150F – model o pojemności 265 litrów. W tym przypadku to urządzenie wolnostojące. Średnica zbiornika to 62 cm, a jego wysokość to 162 cm.

  • PAW-DHW150F – model o pojemności 361 litrów. Średnica zbiornika to również 62 cm, ale wysokość to już 196 cm.

Rozważasz montaż pompy ciepła Panasonic?

Panasonic Aquarea generacji K i L

Ze względu na kryzys energetyczny rynek pomp ciepła staje się coraz bardziej dynamiczny. W efekcie drożejących paliw producenci prześcigają się w oferowaniu coraz nowocześniejszych źródeł ciepła, działających z coraz większą sprawnością. Jako jeden z liderów rynku, Panasonic nie pozostaje rzecz jasna w tyle.

Oferta producenta została w 2023 roku rozszerzona o serię Aquarea generacji K i L. Generacja K ma być dedykowana do nowych domów, wybudowanych w oparciu o najnowsze standardy energetyczne i wyposażone w instalacje niskotemperaturowej. Generację L dedykowano natomiast do współpracy z instalacjami starszego typu.

Obie generacje trafiły do sprzedaży początkiem 2023 roku. Nową serię wyróżnia atrakcyjne wzornictwo jednostek wewnętrznych. Nowy wygląd zyskały też jednostki zewnętrzne. Dodatkowo ograniczono widoczność elementów wewnętrznych agregatu, np. wentylatora. Jednostki wewnętrzne układów split bazują natomiast na tym samym niezawodnym układzie, jak hydroboxy wcześniejszej generacji. Układ chłodniczy nowych urządzeń oparto o czynnik R920, dzięki czemu urządzenie pracuje bardziej ekologiczne od poprzednich generacji.

Wygląd jednostki wewnętrznej i zewnętrznej generacji K i L Panasonic

Ile kosztuje pompa ciepła Panasonic?

Pompa ciepła Panasonic nie będzie oczywiście wyborem z najniższej półki cenowej. Ze względu na wieloletnie doświadczenie producenta i wysoką jakość urządzeń, producent każe sobie za nie sporo płacić. Regularnie monitorujemy rynkowe ceny pomp ciepła. Orientacyjny poziom cen dla poszczególnych serii oferowanych przez Panasonic kształtuje się następująco:

  • Panasonic Aquarea High Performance All In One 9kW – ok. 28 000 zł.

  • Panasonic Aquarea T-CAP Split 9kW – ok. 27 000 zł.

  • Panasonic Aquarea T-CAP Monoblok – ok. 24 000 zł.

Powyższe ceny to kwoty brutto, uwzględniające 23% VAT. Kwoty nie zawierają kosztów montażu, który może pochłonąć kolejne kilka tysięcy złotych budżetu. Należy pamiętać, że w przypadku zdecydowania się na usługę kompleksową, firma instalacyjna wystawi fakturę z 8% VAT. W zależności od wybranego modelu urządzenia musisz pamiętać, że istotnym czynnikiem kosztu będzie też zasobnik CWU. Decydując się na inwestycję powinieneś sprawdzić dostępne dofinansowania do pomp ciepła, dzięki którym obniżysz koszt inwestycji. Przykłady programów realizowanych przez NFOŚiGW to Moje Ciepło lub Czyste Powietrze.

Rozważasz montaż pompy ciepła Panasonic?

Ile prądu zużywa pompa ciepła Panasonic?

Pompy ciepła to urządzenia zasilane prądem. Właśnie od zużycia energii elektrycznej zależy, na ile opłacalna będzie to inwestycja i jak szybko się zwróci. Zużycie energii elektrycznej pompy ciepła zależy od:

  • mocy urządzenia, będącej wypadkową zapotrzebowania na ciepło – wartość ta może być spora w przypadku budynków o dużej energochłonności. Nowoczesne budownictwo odznacza się niską energochłonnością, dzięki czemu moc pompy ciepła może być mniejsza.

  • sprawności urządzenia, tj. efektywności procesu wymiany energii cieplnej pobranej z powietrza na ciepło wody krążącej w instalacji hydraulicznej. Wyższe sprawności są odnotowywane przy współpracy pompy ciepła z instalacją hydrauliczną niskotemperaturową. To samo urządzenie może pracować z prawie dwa razy mniejszą sprawnością, gdy podgrzewa wodę do poziomu 55°C zamiast 35°C.

Określenie zużycia prądu przez pompę ciepła zależy od wielu czynników i powinno być określane indywidualnie dla danych warunków jej pracy. Do obliczenia przybliżonego zużycia energii elektrycznej możesz skorzystać ze wskaźnika SCOP, określającego ile energii cieplnej wyprodukuje urządzenie przy wykorzystaniu 1kWh prądu.

Podsumowanie informacji o pompach ciepła Panasonic znajdziesz w poniższym filmie:

Nasza ocena pompy ciepła Panasonic
  • Jakość wykonania
  • Wydajność pracy
  • Cena urządzenia
  • Gwarancja
4.5

Podsumowanie

Pompa ciepła Panasonic to urządzenie z górnej półki. Opinie użytkowników dowodzą, że urządzenie działa bezawaryjnie przez długie lata. Producent daje swoim klientom 3-letnią gwarancję na całość urządzenia i dodatkowe 2 lata na sprężarkę. Dzięki rozbudowanej sieci autoryzowanych instalatorów, dostęp do serwisu pogwarancyjnego jest bardzo dobry.

Zalety

  • Bardzo rozbudowana oferta produktowa
  • Znakomita jakość wykonania
  • Rozbudowana siatka autoryzowanych instalatorów
  • 5-letnia gwarancja na sprężarkę

Wady

  • Stosunkowo wysoka cena (kompensowana wysoką jakością)