Spis treści
Jak działa pompa ciepła do basenu?
Popularyzacja przydomowych basenów
Pompa ciepła do basenu jest urządzeniem, które pozwala na ogrzewanie wody w przydomowym basenie. Ze względu na dość ciepły klimat w Polsce, coraz więcej osób decyduje się na basen. Montaż bardzo dużego basenu opartego na prefabrykowanej niecce może pochłonąć nawet 200 tysięcy złotych. Zwykle inwestycja zamyka się jednak do kwoty 80 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że koszt początkowy stanowi ok. 75% kwoty, jaką wydasz na użytkowanie basenu. Pozostałe 25% to wydatki na:
Na skutek rosnących cen energii, koszt ogrzania wody w basenie może w kolejnych latach wzrosnąć.
Sposoby ogrzewania basenu
Istnieje wiele sposób na ogrzewania wody w basenie. Należą do nich m.in.:
Pompa ciepła do basenu to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów podgrzewania zgromadzonej w nim wody
Skąd pompa ciepła do basenu pobiera energię?
Pompa ciepła do basenu działa analogicznie do pompy ciepła powietrze woda, używanej do ogrzewania domu. Urządzenie pobiera energię cieplną zgromadzoną w powietrzu i oddaje ją do wody w basenie. Dzięki temu korzystanie z basenu jest możliwe właściwie o dowolnej porze roku. Pompy ciepła są rozwiązaniami proekologicznymi. Oczywiście do swojego działania zużywają energię elektryczną, ale kilkakrotnie razy mniej niż grzałki. Przyjmuje się, że energia cieplna wytwarzana przez pompę ciepła do basenu pochodzi jedynie w 20-25% z energii elektrycznej. W pozostałym zakresie wykorzystywane jest ciepło pobierane z powietrza.
Należy pamiętać, że powietrzne pompy ciepła to urządzenia, które działają najbardziej wydajnie gdy różnica pomiędzy temperaturą kolektora dolnego (powietrza) a zadaną temperaturą grzania wody jest jak najmniejsza. W przypadku basenu wystarczy podgrzanie wody do temperatury 27-30 stopni. Już taki poziom pozwoli na użytkowanie basenu w sposób komfortowy. Dzięki temu często wskaźniki sprawności basenowych pomp ciepła dochodzą do poziomu 6, a nawet 7.
Najczęściej zadawane pytania
Bezpośrednio po włączeniu pompy ciepła na początku sezonu, ogrzanie wody do zadanej temperatury może potrwać nawet do tygodnia. Następnie pompa ciepła będzie utrzymywała zadaną temperaturę wody przez cały okres trwania sezonu.
Pompa ciepła do basenu ma zbyt niską wydajność, aby nadawała się do ogrzewania domu. Urządzenia dedykowane do wody basenowej odznaczają się też inną charakterystyką pracy i odpornością podzespołów na warunki atmosferyczne. Zdecydowanie nie nadają się one do podgrzewania wody w instalacji hydraulicznej domu.
Większość pomp ciepła do basenu dysponuje trybem pracy automatycznej. Oznacza to, że po jej włączeniu urządzenie samoczynnie włącza i wyłącza się w zależności od potrzeb. Przyjmuje się, że taki tryb pracy jest najbardziej optymalny i ekonomiczny.
Przyjmuje się, że zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła wykorzystywanej na potrzeby średniej wielkości basenu wynosi od 150 do 250 kWh. Biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu (styczeń 2023) można przyjąć, że miesięczny koszt podgrzewania basenu wynosi od 120 do 200 zł.
Ile kosztuje pompa ciepła do basenu?
Dostosowanie mocy do wielkości basenu
Jeśli podjąłeś decyzję o ogrzewaniu basenu za pomocą pompy ciepła, to musisz poprawnie dobrać moc urządzenia do jego pojemności. Przyjmuje się następujące przedziały mocy urządzeń w zależności o pojemności basenu:
Należy pamiętać, że podgrzanie wody w basenie trwa o wiele dłużej niż podgrzewanie za pomocą pompy ciepła wody użytkowej. W przypadku średniej wielkości basenu ogrzanie wody do zadanej temperatury może trwać nawet 5 – 7 dni. Intensywność pracy pompy ciepła i poziom wykorzystania mocy będzie zależeć oczywiście od jakości izolacji basenu od gruntu i poziomu nasłonecznienia.
Cena urządzenia
Pompa ciepła do basenu kosztuje od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od mocy urządzenia. Są one zwykle tańsze od pomp wykorzystywanych do celu ogrzewania domu, zwłaszcza pomp ciepła gruntowych.
Analiza cen popularnych urządzeń oferowanych na popularnych portalach ogłoszeniowych pozwala na określenie następujących przedziałów:
Analizowane urządzenia oferowane w ramach powyższych przedziałów cenowych pochodzą ze średniej półki cenowej. Współczynnik sprawności urządzeń wynosi ok. 5,5. Układy analizowanych pomp ciepła były napełniane gazem R32. Większość pomp oferowanych w tym przedziale kwot posiadała też czujnik przepływu i moduł sterowania harmonogramem pompy za pompą WiFi. Przy zakupie pompy ciepła warto zweryfikować zawartość zestawu. Należy pamiętać, że w większości przypadków jej zainstalowanie będzie wymagało użycia tzw. bypassa.
Koszt użytkowania pompy ciepła do basenu
Koszt ogrzewania basenu
Jak już wspomniano na początku, koszt użytkowania basenu może stanowić nawet 25% ceny jest zakupu w całym okresie użytkowania. Suma kosztów, którą będziesz musiał przeznaczyć na eksploatację w sezonie może wynieść nawet do 2500 zł. Oczywiście dużą część tej kwoty pochłonie koszt ogrzewania.
Należy pamiętać, że ogrzewanie wody w basenie nie jest przeprowadzane jednorazowo. Wszak dla zapewnienia komfortu użytkownikom basenu, jego woda powinna utrzymywać stałą temperaturę przez cały sezon. Wymusza to w zasadzie ciągły tryb pracy źródła ciepła wykorzystywanego w basenie.
Przyjmuje się, że miesięczne koszty użytkowania źródeł ciepła do utrzymywania temperatury wody na poziomie 26 – 27 stopni w średniej wielkości basenie to:
Porównanie kosztów ogrzewania dla różnych źródeł pozwala obliczyć koszt amortyzacji urządzenia. Warto żebyś wiedział, kiedy inwestycja w pompę ciepła do basenu zwróci się.
Ile prądu zużywa pompa ciepła do basenu?
Poziom zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła do basenu zależy od:
Można przyjąć, że urządzenie średniej mocy zastosowane w niewielkim basenie zużyje miesięcznie do 150 do 250 kWh energii elektrycznej. W niektórych przypadkach ta wartość podniesie nawet o 60-80% koszt energii elektrycznej konsumowanej przez gospodarstwo domowe. Nawet biorąc pod uwagę stosunkowo niską energochłonność urządzenia sprawdza się ono najlepiej przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną. Pozwoli to uwolnić się od myślenia o koszcie zużytego prądu.
Jaki model urządzenia kupić?
Pompy ciepła do basenu są oferowane najczęściej przez producentów specjalizujących się konkretnie w tym segmencie urządzeń. Jednym z najpopularniejszych producentów jest Hewalex. Oferuje on urządzenia z serii: