Spis treści
Ile prądu zużywa pompa ciepła 9kW?
Do jakiego domu pompa ciepła?
Pompa ciepła 9kW to jedna z najczęściej wybieranej odmiany mocy pompy ciepła typu powietrze woda. Urządzenie jest zasilanie energią elektryczną, ale ciepło pobiera bezpośrednio z atmosfery. Przyjmuje się, że nowoczesne powietrzne pompy ciepła dzięki swojej wysokiej sprawności zużywają do produkcji ciepła tylko 20% energii elektrycznej. Pozostała część to ciepło zgromadzone w powietrzu.
Pompa ciepła to urządzenie, które może współpracować:
Pomimo tego, że pompy ciepła są dość uniwersalne, to współpracują najlepiej z instalacjami niskotemperaturowymi. Wraz ze wzrostem zadanej temperatury w układzie hydraulicznym ich efektywność pracy spada.
Dostosowanie pompy ciepła 9kW do budynku wymaga znajomości zapotrzebowania na ciepło.
Wskaźnik Ep z charakterystyki energetycznej
Moc i ostateczny koszt pompy ciepła zależą m.in. od standardu energetycznego budynku. Jednym z kluczowych wskaźników, które powinieneś znać jest zapotrzebowanie na ciepło (Ep). Jeśli jesteś właścicielem w miarę nowego budynku i dysponujesz jego projektem budowlanym, to wartość Ep znajdziesz w charakterystyce energetycznej. W przypadku gdy Twój budynek ma już swoje lata i nie dysponujesz dokumentacją budowlaną, możesz zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego. Po jego zakończeniu dostaniesz świadectwo energetyczne.
Wartość zapotrzebowania na ciepło może być skrajnie różna dla poszczególnych typów budynków:
Jeśli znasz zapotrzebowanie na ciepło swojego domu, możesz dokładnie oszacować potrzebną moc pompy ciepła.
Pompa ciepła 9kW a powierzchnia domu
Należy pamiętać, że odpowiednie dostosowanie mocy pompy ciepła do budynku to bardzo istotna kwestia. W przypadku gdy zainstalujesz urządzenie o zbyt niskiej mocy będzie ono musiało działać “na wysokich obrotach”. W konsekwencji budynek może być niedogrzany – urządzenie po prostu nie poradzi sobie z wyprodukowaniem odpowiedniej ilości energii cieplnej. Rzecz jasna przeciążenie urządzenia spowoduje też przedwczesne zużycie niektórych podzespołów.
Jeśli zainstalujesz zaś urządzenie o zbyt dużej mocy, to może wystąpić problem związany z tzw. taktowaniem. Ogólnie mówiąc polega ono na bardzo częstym włączaniu i wyłączaniu się urządzenia. W efekcie znacznie obniża się żywotność jednego z bardziej kluczowych i kosztownych podzespołów – sprężarki.
Obliczenie, czy pompa ciepła 9kW pasuje do budynku o danej powierzchni wymaga podzielenia metrażu przez zapotrzebowanie na ciepło. Przykład obliczeń znajdziesz poniżej:
Koszt użytkowania pompy ciepła 9kW
Oszacowanie poziomu zużycia energii elektrycznej wymaga znajomości poziomu sprawności energetycznej (COP lub SCOP) danego modelu urządzenia.
Wskaźnik COP (Coefficient Of Performance) określa, ile kWh energii cieplnej wyprodukuje pompa ciepła za pomocą 1 kWh prądu. Należy pamiętać, że COP jest wskaźnikiem określonym w wyniku badań laboratoryjnych, przy założeniu konkretnych temperatur powietrza i wody. Oczywiście w rzeczywistości temperatura zewnętrzna jest zmienna w zależności od pory roku, a nawet dnia. Z tego powodu lepszym wskaźnikiem do określenia sprawności danego urządzenia może okazać się SCOP. Analogicznie do COP wyraża on stosunek energii wyprodukowanej do energii pobranej, ale jest to wskaźnik szacunkowy i uwzględnia zmienność temperatury w trakcie trwania całego sezonu.
Aby sprawdzić, jaki budżet zabezpieczyć na eksploatację pompy ciepła, możesz posłużyć się tym przykładem obliczeń:
Najczęściej zadawane pytania
Montaż tego urządzenia to dobre rozwiązane ze względu na rosnące ceny gazu i węgla. Należy pamiętać, że ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła uznaje się aktualnie za najtańszą z możliwych opcji, nawet jeśli nie posiadasz instalacji fotowoltaicznej.
Nie istnieje uniwersalny przelicznik, który pozwalałby dopasować moc pompy ciepła tylko na podstawie metrażu domu. Aby nie popełnić błędu powinieneś znać przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne budynku. Możesz go znaleźć m.in. w charakterystyce energetycznej dołączonej do projektu budowlanego. Po pomnożeniu wartości wskaźnika Ep przez metraż budynku otrzymasz informację o potrzebnej wydajności urządzenia.
Aktualne ceny powietrznych pomp ciepła o wydajności 9kW wahają się od 20 000 do 45 000 zł. Ostateczna kwota, jaką będziesz musiał wydać zależy od wybranego producenta. Produkty pochodzące z fabryk europejskich kosztują więcej, ale są budowane w oparciu o najwyższej jakości podzespoły. Wysokie jakości sprężarki inwerterowe pozwalają pracować urządzeniom bezawaryjnie przez wiele lat.
Popularne modele pomp ciepła
Pompa ciepła 9kW Panasonic
Jedną z opcji wyboru jest pompa ciepła Panasonic. Ten japoński producent cieszy się sporą renomą na rynku. Firma istnieje od 1928 roku, natomiast doświadczenie w dziedzinie urządzeń do ogrzewania i chłodzenia zbiera od 1958 roku. Pierwsze pompy ciepła powietrze woda zostały wprowadzone na rynek japoński już w 1973, czyli ponad 50 lat temu (!). Panasonic to międzynarodowa korporacja, która zatrudnia na całym świecie ponad 260 tysięcy pracowników.
Pompa ciepła 9kW Mitsubishi
Należy pamiętać, że Mitsubishi nie oferuje pomp ciepła dokładnie o mocy 9kW. Pompy ciepła Mitsubishi z serii Zubadan są oferowane w odmianach mocy 6, 8, 10, 12 i 14kW. Urządzenia oferują maksymalną temperaturę wody na wylocie zasilania na poziomie 60°C. Producent deklaruje utrzymanie pełnej wydajności grzewczej nawet w temperaturze -15°C. W zależności od mocy danego modelu, urządzenie generuje hałas na poziomie od 41 do 46dB. Mitsubishi udziela na swoje urządzenia 5-letniej gwarancji. Obejmuje ona urządzenie wraz ze wszystkimi jego podzespołami.
Producent zastosował w pompach ciepła Zubadan dodatkowy wymiennik ciepła, tzw. dochładzacz HIC. W efekcie dotrysku czynnika chłodzącego zwiększa się jego objętość. W konsekwencji urządzenie zwiększa moc grzewczą przy niskich temperaturach, a proces odszraniania agregatu następuje szybciej.
Urządzenie wyposażono w sprężarkę inwerterową. Ta technologia umożliwia utrzymanie dłuższej bezawaryjność urządzenia. Sprężarka może bowiem modulować swoją moc w pewnym zakresie i unika wielokrotnych operacji włączania i wyłączania.