Spis treści
Ile prądu zużywa pompa ciepła 5kW?
Wskaźnika zapotrzebowania na ciepło
Pompa ciepła 5kW to urządzenie, którego instalacja pochłonie spory budżet. Jednym z kluczowych dylematów, z którym będziesz musiał się zmierzyć podczas instalacji jest odpowiedni dobór jej mocy. Wyboru mocy nie powinieneś dokonywać w oparciu o powierzchnię domu, a w oparciu o jego zapotrzebowanie na ciepło.
Pompa ciepła powietrzna działa szczególnie sprawnie we współpracy z domami energooszczędnymi, w których do ogrzewania wykorzystywana jest niskotemperaturowa instalacja hydrauliczna. W konsekwencji współpracy pompy ciepła z instalacją wysokotemperaturową sprawność urządzenia maleje.
Zapotrzebowanie na ciepło jest wyrażane poprzez wskaźnik Ep. Wartość wskaźnika daje informację o zużyciu energii cieplnej (w kWh) na metr kwadratowy powierzchni budynku w roku. Rzecz jasna im wartość wskaźnika niższa, tym lepiej. Domy budowane kilkanaście lat temu miały energochłonność na poziomie ok. 100 kWh/m2. Aktualna norma wymaga, aby w przypadku budynków mieszkalnych jednorodzinnych wartość Ep nie przekraczała 70 kWh/m2.
Wartość wskaźnika Ep możesz znaleźć w:
Pomimo tego, że pompy ciepła są dość uniwersalne, to współpracują najlepiej z instalacjami niskotemperaturowymi. Wraz ze wzrostem zadanej temperatury w układzie hydraulicznym ich efektywność pracy spada.
Do jakiej powierzchni domu pompa ciepła 5kW?
Nie zalecamy dostosowywania mocy pompy ciepła tylko na podstawie wielkości domu. Pompa ciepła 5kW może być odpowiednim wyborem zarówno do budynku o powierzchni 100, jak i 150m2. Ostatecznie będzie to zależeć od jakości prac i materiałów użytych do wykonania izolacji termicznej budynku. Aktualne standardy budowlane przewidują wykonywanie izolacji termicznej przegród zewnętrznych ze styropianu o grubości co najmniej 20 cm.
Należy pamiętać, że moc pompy ciepła nie powinna być zbyt duża. Przewymiarowanie urządzenia będzie skutkowało wystąpieniem zjawiska zwanego taktowaniem. Polega ono na częstym włączaniu pompy na bardzo krótki okres czasu. W konsekwencji zmniejsza się żywotność sprężarki. Ze względu na to, że jest to jeden z kluczowych elementów układu, jej wymiana kosztuje sporo.
Tak naprawdę sprawdzenie, czy pompa ciepła 5kW pasuje do danego budynku wymaga jedynie podzielenia jej mocy przez wartość Ep. Przykład:
Niepoprawne dostosowanie pompy ciepła 5kW do budynku może skutkować zwiększoną awaryjnością urządzenia.
Ile kosztuje użytkowanie pompy ciepła 5kW?
Koszt użytkowania pompy ciepła 5 kW typu powietrze woda zależy od:
Jeśli podejmujesz decyzję o wyborze danego modelu pompy ciepła, zwróć uwagę na jej:
Najczęściej zadawane pytania
Nowoczesne powietrzne pompy ciepła pozwalają na czerpanie energii cieplnej z atmosfery nawet do -25°C. Poniżej tego poziomu urządzenie działa dalej, ale korzysta z grzałki. W przypadku gruntowych pomp ciepła, temperatura powietrza nie ma w zasadzie znaczenia, bo energia pochodzi z bardzo głębokich odwiertów w ziemi.
Dopasowywanie mocy pompy ciepła tylko na podstawie metrażu domu to błąd. Aby poprawnie dobrać wydajność urządzenia należy znać zapotrzebowanie budynku na ciepło. Wartość wskaźnika Ep trzeba następnie pomnożyć przez metraż. Otrzymana w ten sposób wartość to potrzebna moc pompy ciepła.
Pomimo tego, że 5kW to raczej dolny przedział mocy pomp, urządzenie może kosztować od 15 000 do 40 000 zł. Ostateczny koszt inwestycji zależy od tego, na jakiego producenta się zdecydujesz i jaki będzie rodzaj dolnego źródła ciepła. Rzecz jasna gruntowe pompy ciepła są droższe od ich powietrznych odpowiedników.
Popularne modele pomp ciepła
Pompa ciepła 5kW Vaillant
Pompa ciepła od firmy Vaillant jest dobrym wyborem, gdy zależy Ci przede wszystkim na urządzeniu wysokiej jakości, a cena odgrywa drugorzędną rolę. Ten niemiecki producent jest jedną z najstarszych firm, produkujących urządzenia grzewcze. Koncern powstał już w 1874. Zaledwie 20 lat później właściciel firmy opatentował system ogrzewania gazowego wody użytkowej. Do koncernu należą również marki Saunier Duval i Protherm.
Producent oferuje pompy ciepła monoblok z serii aroTHERM plus (również o mocy 5kW). Jest to najnowsza seria urządzeń, wykorzystująca ekologiczny czynnik R290. aroTherm ma możliwość podgrzewania wody do temperatury sięgającej aż 75°C. Dzięki temu urządzenie może pracować w budynkach z tradycyjną instalacją grzejnikową (należy pamiętać o kwestii niższej sprawności).
Vaillant oferuje też serię pomp ciepła split z serii aroTHERM Split. Producent deklaruje, że w tym przypadku jednostki wewnętrzna i zewnętrzna mogą być od siebie oddalone nawet o 25 metrów. Należy pamiętać, że taka długość układu chłodniczego może nie służyć zwiększaniu efektywności jej pracy.
Pompa ciepła 5kW Panasonic
Jakościowym wyborem będzie też pompa ciepła Panasonic. To japońskie przedsiębiorstwo zostało założone ponad 100 lat temu. Firma ma wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń do ogrzewania i klimatyzacji.
Panasonic oferuje trzy główne serie pomp ciepła powietrze woda:
Pompa ciepła 5kW Mitsubishi
Kolejnym producentem o dużym doświadczeniu w branży urządzeń do ogrzewania i chłodzenia jest Mitsubishi. To kolejny japoński koncern powstały w drugiej połowie XIX wieku. Firma zatrudnia na świecie prawie 80 000 osób.
Producent deklaruje też znacznie skrócony czas odszraniania jednostki zewnętrznej, dochodzący do 50% czasu typowego dla innych urządzeń. Pompy ciepła z serii Ecodan występują również w odmianie mocy 5kW, zatem nadają się również do mniejszych budynków. Układ chłodniczy Mitsubishi jest wypełniony czynnikiem R32, którego szkodliwość dla środowiska jest wielokrotnie niższa od R410A. Aby ułatwić wybór odpowiedniego modelu urządzenia producent umieścił na swojej stronie internetowej dedykowaną aplikację.