Spis treści
Co to jest deklaracja do ceeb?
Deklaracja do ceeb to inaczej wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Główny cel powstania tej ewidencji to:
Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji, złożenie deklaracji do ceeb to obowiązek, za którego niespełnienie grozi kar w wysokości 500 zł. Kwota ta może zostać podwyższona do 5000 zł jeżeli świadomie sprzeciwisz się złożeniu dokumentu i sprawa trafi przez to do sądu.
Wg informacji, które mamy kary te stosuje się jednak niezwykle rzadko. Oczywiście nie oznacza to, że kary nie będą nakładane w przyszłości. Wielu właścicieli budynków oczekiwało ze złożeniem deklaracji na ostatnią chwilę. W konsekwencji wiele urzędów otrzymało sporą ilość deklaracji w stosunkowo krótkim czasie. Ich procesowanie w części urzędów trwa nadal (listopad 2022). Może się zatem okazać, że kontrole faktu złożenia deklaracji i ich poprawności ruszą dopiero w 2023 roku.
Do kiedy trzeba wypełnić deklarację do ceeb?
Termin złożenia deklaracji do ceeb dla właścicieli istniejących budynków minął 30 czerwca 2022 roku. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś i nie chcesz narażać się na grzywnę lub sprawę sądową złóż taką deklaracją najszybciej, jak to możliwe. W ten sposób ograniczysz ryzyko zapłacenia kary.
Jeśli wybudowałeś dom i dopiero się do niego wprowadziłeś, to na złożenie deklaracji do ceeb masz 14 dni od dnia oddania budynku do użytkowania. Jeśli nie wypełnisz tego obowiązku ryzykujesz otrzymaniem takiej samej kary, jak właściciele już istniejących budynków, który nie złożyli deklaracji.
Jak wypełnić deklarację źródła ciepła?
Deklaracja źródła ciepła może odbyć się na dwa sposoby:
Deklaracja do ceeb może być autoryzowana poprzez Profil Zaufany.
Jakie dane należy wpisać do deklaracji ceeb?
Deklaracja do ceeb to w zasadzie bardzo prosty dokument. Formularz składa się w następujących danych:
Należy pamiętać, że w deklaracji należy wskazać wszystkie źródła ciepła znajdujące się w danej nieruchomości. Jeśli w domu znajduje się zarówno pompa ciepła typu powietrze woda, jak i kominek, który pełni rolę dodatkowego źródła ciepła, to również on powinien znaleźć się w deklaracji.
Jeżeli budynek, w którym mieszkasz nie stanowi Twojej własności, to nie musisz składać deklaracji. Powinna to zrobić prawnym właściciel lub zarządca nieruchomości. W przypadku gdy tego nie zrobi, nie dotrzyma obowiązującego terminu lub zadeklaruje błędne dane, przyjmuje na siebie wszelkie wynikające z tego ryzyka.
Deklaracja do ceeb a dopłaty do ogrzewania
W związku z kryzysem energetycznym i dynamicznie rosnącymi cenami surowców energetycznych, w 2022 roku zaczęła obowiązywać ustawa o dodatku energetycznym. Przewiduje ona dopłaty do ogrzewania budynków dla osób ogrzewających dom:
Należy pamiętać, że dopłata przyznawana na podstawie wymienionej ustawy jest jednorazowa. Nie obowiązuje też konieczność jej rozliczenia. W efekcie uzyskana kwota może zostać przeznaczona na cokolwiek. Przyznana kwota nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oznacza to, że nie musisz rozliczać jej kwoty w ramach rocznej deklaracji podatkowej.
Dopłata przysługuje na jeden budynek, bez znaczenia ile osób w nim zamieszkuje. W przypadku złożenia kilku wniosków różnych mieszkańców tego samego budynku, pieniądze zostaną wypłacone tylko raz. Trzeba pamiętać, że dopłata zostanie przyznana tylko w przypadku gdy została złożona deklaracja doo ceeb. Kwota dofinansowania będzie opierać się o dane wskazane w deklaracji złożonej przed terminem 11 sierpnia 2022 roku. Wyjątek stanowi sytuacja, w której złożona po tym terminie deklaracja jest pierwszą dla danej nieruchomości.