Spis treści
Pompa ciepła Viessmann – przegląd oferty
Pompa ciepła Viessmann, to kolejne po Vaillant, urządzenie produkowane przez firmę pochodzącą z Niemiec. Producent oferuje bardzo szeroki wachlarz produktów:
Najczęściej zadawane pytania
Viessmann posiada bardzo rozbudowaną ofertę pomp ciepła. Znajdują się w jej ramach nie tylko najpopularniejsze obecnie urządzenia typu powietrze woda, ale też pompy ciepła gruntowe i pompy ciepłą powietrzne. W przypadku gdy nie potrzebujesz urządzenia na potrzeby ogrzewania budynku możesz skorzystać z pompy ciepła, która pozwala tylko na podgrzewanie wody użytkowej.
Moc pompy ciepła powinna być dobrana do zapotrzebowania budynku na ciepło. Aby obliczyć wartość należy pomnożyć wartość wskaźnika Ep z charakterystyki energetycznej przez powierzchnię budynku w m2. Jeśli urządzenie ma służyć również na potrzeby podgrzewania wody użytkowej, do sumy należy dodać jeszcze ok. 1kW.
Pompy ciepła Viessmann są objęte 5-letnią gwarancją producenta, liczoną od daty uruchomienia urządzenia przez autoryzowanego serwisanta. Aby utrzymać gwarancję należy zarejestrować produkt na stronie internetowej producenta i przeprowadzać regularne przeglądy serwisowe z wpisami do elektronicznej karty gwarancyjnej.
Pompy ciepła Viessmann to urządzenia z górnej półki jakościowej i cenowej. Produkt zawdzięcza swoją wysoką jakość dopracowanemu procesowi produkcji i wysokiej jakości podzespołom. Urządzenia są produkowane w fabrykach w Niemczech, co jest oczywiście bardziej kosztowne niż w przypadku fabryk zlokalizowanych na terenie Chin.
Opinie dotyczące pomp ciepła Viessmann
Viessmann to producent, który cieszy się sporym uznaniem na rynku. Jego główne zakłady produkcyjne mieszczą się w Niemczech, dzięki czemu urządzenia powinny cieszyć się dobrym wykonaniem i dużą bezawaryjnością. Przedsiębiorstwo posiada kilka głównych oddziałów w Polsce, w efekcie czego klienci otrzymują bardzo dobry dostęp do serwisu i części.
Produkty Viessmann cieszą się dobrą opinią użytkowników. Klienci chwalą sprzęt głównie za:
Popularne modele pomp ciepła Viessmann
Serie pomp ciepła powietrze woda
Viessmann Vitocal 150-A i 151-A
Seria pomp ciepła Viessmann Vitocal 150-A i 151-A to urządzenia typu monoblokowego. Dzięki temu, że potrafią podgrzać wodę w instalacji hydraulicznej aż do 70°C, seria dobrze współpracuje z instalacjami grzejnikowymi starszego typu. Producent chwali się, że urządzenie zajmuje nawet do 60% mniej miejsca niż urządzenia oferowane przez konkurentów.
W ramach serii producent oferuje trzy modele jednostek zewnętrznych:
Układ chłodniczy urządzenia oparto o czynnik chłodniczy R290. W odróżnieniu od serii 150-A, jednostki wewnętrzne linii 151-A posiadają zintegrowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o optymalnej pojemności 190 litrów.
Viessmann Vitocal 250-A i 252-A
Jednostki zewnętrzne pomp ciepła Viessmann 250-A i 252-A są wykonane wg najnowszych trendów wzornictwa dla tego typu urządzeń. Agregaty posiadają estetyczną czarną obudowę, która zasłania wentylatory, dzięki czemu urządzenie zadowoli nawet największych estetów. Seria 250-A i 252-A posiada zarówno funkcję grzania, jak i chłodzenia. W rezultacie urządzenie przyniesie ulgę również podczas najbardziej urządzeń letnich.
W ramach serii producent oferuje dwa modele jednostek zewnętrznych:
Obieg chłodniczy jest wypełniony czynnikiem R290A, nieszkodliwym dla środowiska naturalnego. Wymiary jednostki zewnętrznej są takie same dla obu typów urządzeń w ramach serii i wynoszą 600 / 1144 / 1382 mm. Waga jednostki zewnętrznej wynosi ponad 220 kg, dlatego jej instalacja będzie wymagała współpracy co najmniej dwóch osób.
W przeciwieństwie do 250-A, seria 252-A posiada wbudowany zasobnik cwu. Oba modele posiadają natomiast wbudowany przepływowy podgrzewacz wody użytkowej o mocy grzewczej 8 kW.
Viessmann Vitocal 200-A i 222-A
Seria pomp ciepła Viessmann Vitocal 200-A i 222-A posiada funkcję odwracalnego trybu pracy, dzięki czemu może służyć zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Serie 200-A i 222-A to urządzenia monoblokowego, zatem układ chłodniczy jest zintegrowany w ramach jednostki zewnętrznej. Seria działa bardzo dobrze we współpracy z instalacją fotowoltaiczną i umożliwia zwiększenie poziomu autokonsumpcji wytwarzanej energii elektrycznej.
W ramach oferowanych jednostek zewnętrznych serii 200-A i 222-A można znaleźć:
Dokonując wyboru należy pamiętać, że modele oznaczone, jako AWOT-M-E są zasilane z instalacji 3-fazowej.
Serie pomp ciepła gruntowych
Viessmann Vitocal 200-G
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-G jest sygnowana przez producenta, jako budżetowa alternatywa dla serii 300-G. Urządzenie odznacza się niskimi kosztami eksploatacji, dzięki sprawności energetycznej osiągającej poziom 5,3.
Analogicznie do serii pomp ciepła powietrznych, gruntowe pompy ciepła Viessmann mają możliwość integracji z instalacjami fotowoltaicznymi. W efekcie większa ilość energii elektrycznej, produkowanej przez panele solarne jest zużywana na bieżąco bez przesyłania do sieci dystrybucyjnej.
W ramach serii 200-G Viessmann oferuje 5 modeli różniących się mocą:
Należy pamiętać, że układ chłodniczy serii urządzeń 200-G pracuje w oparciu o czynnik R410A o zdecydowanie wyższej szkodliwości dla środowiska naturalnego niż R32.
Viessmann Vitocal 222-G
Seria Vitocal 222-G pozwala na podgrzewanie wody w instalacji hydraulicznej do poziomu 65°C. Dzięki temu sprawdzą się nie tylko w nowych budynkach o wysokim standardzie energetycznym, ale również przy modernizacji budynków wyposażonych w standardowe grzejniki. W odróżnieniu od serii 200-G, jednostka wewnętrzna posiada wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 220 litrów.
W ramach serii 222-G Viessmann oferuje 3 typy jednostek zewnętrznych:
Wartość SCOP tej serii urządzeń waha się w klimacie umiarkowanym w granicach od 3,56 do 5,35. Konkretna wartość zależy oczywiście od konkretnej odmiany urządzenia i zadanej temperatury grzania wody.
Viessmann Vitocal 300-G
Pompa ciepła Viessmann Vitocal 300-G opiera się o nowoczesne sprężarki zbudowane wg technologii inwerterowej. Modulowany zakres mocy urządzenie powoduje ograniczenie procesu taktowania, czyli zbyt częstego włączania i wyłączenia. Dzięki temu żywotność urządzenia ulega przedłużeniu.
Producent chwali serię 300-G za kompaktowe gabaryty jednostki wewnętrznej, w rezultacie czego może być ona zainstalowana również w mniejszych pomieszczeniach. Należy jednak pamiętać, że jednostka nie została wyposażona we wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Analogicznie do wcześniej omawianej serii, potrafi ona również dobrze współpracować z instalacją fotowoltaiczną.
Seria Vitocal 300-G występuje w trzech odmianach mocy:
Wymiary urządzenia wynoszą 680 / 600 / 975 mm, a waga największego z dostępnych modeli to 163 kg.
Viessmann Vitocal 333-G
Seria urządzeń Viessmann 333-G również jest zbudowana w oparciu o technologię inwerterową. W konsekwencji tego ilość potrzebnych rozruchów urządzeń została ograniczona, co przyczynia się do większej żywotności podzespołów. Producent podaje, że sprzęt sprawdza się szczególnie dobrze w nowych budynkach o wysokim standardzie energetycznym. Urządzenie nie generuje praktycznie żadnego hałasu, dlatego też może być zainstalowane w pomieszczeniach mieszkalnych.
W ramach serii Vitocal 333-G oferowane są następujące typy jednostek:
Ze względu na fakt zintegrowania jednostki wewnętrznej z 220-litrowym zbiornikiem na ciepłą wodę użytkową, waga urządzenia w wyższej odmianie mocy wynosi aż 282 kg. SCOP dla klimatu umiarkowanego to:
Serie pomp ciepła typu powietrze powietrze
Viessmann Vitoclima 200-S
Urządzenie Vitoclima 200-S to klimatyzator, umożliwiający chłodzenie pomieszczeń latem i ogrzewanie ich zimą. Producent warunkuje poprawną pracę urządzenia utrzymywaniem się temperatury powietrza na zewnątrz:
Viessmann Vitoclima 300-S
Serie pomp ciepła cwu
Viessmann Vitocal 262-A
Viessmann Vitocal 060-A
Ile kosztuje pompa ciepła Viessmann?
Nasza ocena pompy ciepła Viessmann
-
Jakość wykonania
-
Wydajność pracy
-
Cena urządzenia
-
Gwarancja
Podsumowanie
Viessmann to firma z wieloletnią tradycją produkcji urządzeń do ogrzewania budynków. Pompy ciepła tego niemieckiego producenta odznaczają się trwałością i bezawaryjnością. Viessmann udziela na produkty z tej kategorii 5-letniej gwarancji, ale jest ona warunkowana rejestracją urządzenia i dokonywaniem corocznych płatnych konserwacji.
Zalety
- Bardzo dobra sprawność energetyczna
- Wysoka jakość sprzętu i długa żywotność kluczowych podzespołów
- Dostępność zarówno pomp ciepła split, jak i monoblok
Wady
- Wysoka cena urządzeń